Advokaat selgitab: kelle saab Alari Kivisaar laimu eest kohtusse kaevata ja millised on karistused?

Alari Kivisaar.Foto: SkyPlusi Facebooki konto kuvatõmmis

Eile teatas Sky Plusi raadiohääl Alari Kivisaar, keda soovitakse allkirjade kogumise kampaaniaga rassismis süüdistatuna eetrist eemaldada, et plaanib koos advokaat Robert Sarvega enda laimajad kohtusse kaevata.

Küsisime advokaadibüroo Hedman Partners advokaadilt Kati Pinolt, kas antud juhtumi puhul rikutakse tõepoolest seadust, keda on võimalik Kivisaarel kohtusse kaevata ning kuidas võib inimesi süüdi mõistva otsuse korral karistada.

Liistule saab võtta kõik laimajad

Pino väidab, et kui vaidlus tõepoolest kohtusse jõuab, siis peaks kohus muu hulgas lahendama küsimuse, kas saatejuhi väljenduslaad ja sõnakasutus on käsitletavad rassistlikena.

Küll aga on Pino sõnul Kivisaarel teoreetiliselt on võimalik kohtusse kaevata nii petitsiooni algatajaid, allkirjastajaid kui ka netikommentaaride autoreid.

“Netikommentaatorite puhul kehtib lihtne reegel – kui solvad, siis ka vastutad,” kinnitab Pino. “Seda sõltumata sellest, kas kommentaar on uudislehel, Facebookis või petitsiooni lehel.”

Kodanikualgatus on lubatud

Pino nendib siiski, et kodanikualgatus ja aktivism on demokraatlikus ühiskonnas lubatud nähtused.

“Kui petitsiooni tekst ja üleskutse ei sisalda ebakohaseid väärtushinnanguid ning esitatud faktiväiteid on tõesed, siis on üsna keeruline leida õiguslikku põhjendust, kuidas petisioon saab rikkuda inimese õigusi,” selgitab Pino. “Samuti ei ole õigusrikkumiseks algatus kaasata teisi inimesi avalikku diskussiooni.”

Trahvid võivad olla kopsakad

Kui peaks selguma, et Kivisaare kohta on väljendatud ebakohaseid väärtushinnanguid või on esitatud ebaõigeid faktiväiteid, siis on tegu õiguste rikkumisega. Hagi rahuldamise korral peab ebakohase väärtushinnangu andnud või vale faktiväite esitanud isik hüvitama kahju kannatanud isikule ebakohase väärtushinnangu või vale faktiväitega tekkinud kahju, näiteks emotsionaalse läbielamise.

Pino sõnul sõltub täpne hüvitise määr sõltub juhtumi asjaoludest. Varasemalt on Rahageeniuses ilmunud ülevaade Eesti kohtupraktikas määratud kahjuhüvitistest, kust selgub, et erinevate juhtumite puhul võivad nõutavad hüvitised ulatuda 100 eurost kuni 10 000 euroni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.