Eesti ei plaani videomängude loot boxe keelustada ja vanusepiirangute asemel vastutagu lapsevanem

Mis on saanud Eesti riigi plaanist reguleerida videomängude vanusepiiranguid?Foto: Kotaku

2017. aastal tõstis sotsiaalministeerium õhku videomängude vanusepiirangu reguleerimise Eestis. Pakuti välja, et siinmail võiks rakendada mugandatud PEGI reitingusüsteemi, mis jätaks vanema või hooldaja nõusolekul alaealisele lapsele õiguse mängida ka täiskasvanutele mõeldud mänge.

Arutelu algatamiseks pandi kokku mõttepaber, millesse kõik soovijad said oma ideedega panustada. Sellest on möödas peaaegu kaks aastat, kuid seni ei ole Eesti riik videomängude vanusepiirangutega seoses vastu võtnud ühtegi otsust.

Uurisime ministeeriumi nõunikult Elise Nikonovilt, kui kaugele on selle algatusega nüüdseks jõutud ja kas sarnaselt näiteks Belgiaga plaanitakse Eestis piirata ka auhinnakastide ehk loot boxide levikut.

Vanusepiirangute kehtestamist ei peeta vajalikuks

Mõttepaber oli mõeldud vaid esialgseks teema avamiseks. Sellele järgnevalt laekus mitmeid erinevaid seisukohti ning analüüsisime teemat täpsemalt ja leidsime siiski, et täpsema õigusliku regulatsiooni loomine videomängude vanusepiirangute osas ei ole praegu vajalik.

See, milline tegevus või materjal on lapsele kahjustav ja milline mitte, oleneb mitte ainult vanusest, vaid konkreetsest lapsest ja sellest, kuidas just see laps seda kogeb. Arvestades, et iga laps on erinev ja teaduslik teadmine sellest, millised on selliste kiiresti arenevate meediumite nagu videomängud, kasulikud ja kahjulikud mõjud, on ajas kiiresti muutuv, ei oleks põhjendatud riiklikult täpsemaid vanusepiiranguid seada.

Iga lapsevanem võiks olla kursis sellega, kuidas ta laps aega veedab, sh milliseid mänge mängib. Mida väiksem on laps, seda suurem vastutus lasub lapsevanemal selle osas, et kaitsta last erinevate ohtude eest, arvestades, et laps ei pruugi ise erinevate tegevuste ohte ja kahjulikkust piisavalt hinnata.

Eelkõige vastutab lapsevanem

Lapse kasvades peab vanem aga tegema lapse elu mõjutavaid otsuseid aina rohkem lapse endaga koos, ergutades ja toetades lapse võimet ise kriitiliselt hinnata ja kaaluda erinevaid ohte, kuid samas võttes ise vastutuse otsuse tegemise osas, kus laps ei ole võimeline kasusid ja ohtusid piisavalt hästi kaaluma.

Üheks kohaks, kus leida nõuandeid lapse kasvatamise osas, on lehekülg TarkVanem, sh on eraldi alaleht loodud ka digimaailmaga seonduvatele teemadele: https://tarkvanem.ee/digimaailm/ , kus on mh kajastatud ka videomängudede positiivseid külgi ning nendega kaasneda võivaid ohte. Samuti on lapsevanemal võimalik videomängude kohta suuniseid saada PEGI eestikeelselt veebilehelt: https://pegi.info/et.

Mänguürituste korraldajad: öelge selgelt välja, kus on vanusepiirang

Iga teenuseosutaja ja ürituse korraldaja, kelle sihtrühma kuuluvad ka alaealised, võiks alati ka ise vastavalt võimalustele võtta vastutust iga lapse heaolu tagamise eest.

Kui tema teenusel/üritusel on aspekte, mis võivad olla lastele kahjulikud, siis anda lastele ja lastevanematele selle kohta aegsasti ja sisukalt infot, et nad saaksid teha hea otsuse selle kohta, kas see on antud konkreetsele lapsele sobiv või mitte.

Kui kellelegi jääb silma, et mõne konkreetse lapse heaolu võib olla ühel või teisel moel ohustatud, sest tema vanemad ei taga talle eakohast tuge ja suunamist, on tal võimalus – ja tegelikult lausa kohustus – teatada abivajavast lapsest – seda saab teha ka anonüümselt nt lasteabitelefonil 116111 või aadressil https://www.lasteabi.ee/, et vastavatel spetsialistidel oleks võimalik vajadusel pakkuda lapsele ja perele täiendavat tuge ja juhendamist.

Mis saab auhinnakastidest?

Ka loot boxidega seonduvat ei ole hetkel plaanis täpsemalt riiklikult reguleerida. Hasartmängu- ja digisõltuvusega tegelemisel on oluline nii nõustamis-, kui ka ennetus-, sh teavitustöö. Peame oluliseks, et nii lapsed-noored kui ka täiskasvanud oleksid hasartmängudega seotud ohtudest ja nende võimalikest mõjudest teadlikud.

Teavitustegevusi vastutustundliku mängimise põhimõtete propageerimiseks ja hasartmängu- ja digisõltuvuse ennetamiseks ühiskonnas viib läbi Hasartmängu Nõustamiskeskus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.