Eesti

Eesti Laulu avapauk: armuvalus artistid ja salapärased Viinerid

Eesti Laulu suurfinaal toimub 29. veebruaril.Foto: Eesti Laulu Facebooki konto kuvatõmmis

Täna keskpäeval kogunesid Eesti Laul 2020 korraldajad, saatejuhid ja 24 poolfinalisti, et rääkida showst, tutvustada plaane ja lükata käima pikk tee Eesti Laulust maikuus toimuva Eurovisioonini.

See esimene pressikonverents on justkui eelsoojendus. Meile on teada laulude nimed, autorid ja nende esitajad, aga lauludest endast ei tea me väga midagi. Artistidele olid pressikonverentsiks peale loetud sõnad, et oma laulu ei tohi veel isegi ümiseda, kuna kuuleme-näeme neid kõiki koos 30. novembril kell 21.35 ETV erisaates. 

Kahekümne nelja poolfinalisti seas on juba kogenud tegijaid nagu Stefan, Traffic ja näiteks ka Laura, kes on Eestit juba kaks korda Eurovisioonil esindanud (kummalisel kombel mõlemad korrad Kiievis). On ka täiesti uusi artiste, ühed superstaarisaatest, teised mujalt, mõnda nime kuuleme täiesti esimest korda.

On esinejaid, kes on küll Eesti Laulu laval esmakordselt, aga varemgi ühel või teisel moel asjaga kokku puutunud. SHIRA naljatleb, et ta osaleb küll esimest korda, kuid on varem istunud green roomis, kuna ta eks-boyfriend tantsis Uku Suvistele tausta. Esimese suurema debüüdi teeb Tanja Mihhailova-Saare hoolikalt valitud tüdrukutebänd Little Mess.

Põhiteemaks ajatu armastus, žanreid seinast seina

Nagu ikka on muusika keskmes armastus. Väga paljud lood räägivad otseselt või kaudselt just sellest. 

Uudo Sepp (“I’m Sorry. I Messed Up”) ütleb oma loo kohta: “See räägib kogemusest, kui oled midagi valesti öelnud aga ei saa seda tagasi võtta, ükskõik, mida sa ei teeks.”

Selline kirjeldus lausa sunnib küsima, kas ta lugu tõesti räägib sellest, kui Uudo pani armuvalus šokolaadi põlema ja selle sillalt alla viskas.

“Kes teab, eks seda on videos näha, kas on või ei ole!” naljatleb laulja vastu. Uudo Sepa laulu autor Andrei Zevakin ütleb, et ta ei oskagi seda žanrisse panna – ei ole ballaad, aga natukene on. Uudo lisab aga kiirelt: “Lugu on megahea!”. Eks ootame!

STEFANi lugu “By My Side” on artisti sõnul sellest armuvalust, kui oled leidnud inimese, keda armastad, aga olude põhjal ei saa olla temaga, kuigi tahaksid, et ta oleks sinu kõrval.

Aga kõik armastuslood ei ole melanhoolsed. INGER ütleb enda loo kohta, ““Only Dream” räägib armastusest ja unistustest. Sellest kuhu mina tahan oma elus jõuda. Täpselt niimoodi ma kannangi seda lugu läbi.” 

SHIRA valib loo iseloomustamiseks sellised sõnadeks: “Armastus, hing ja pingetest lahti laskmine”.

Ja on ka lugusid, mis ei ole ainult otsekoheselt armastusest. Mõni on ka vaid on kaudselt armastusest. Mõne kohta ei oskagi pealkirja vaadates veel midagi oodata. Ja mõni on Kapa-Kohilast (võib-olla).

Müstilised Viinerid

Esimest korda sooloartistina Eesti Laulul osalev Egert Milder ütleb oma loo “Georgia (On My Mind)” kohta, et elas Gruusias kolm aastat ja sellest riigist on raske ära tulla: “See räägib ühe elu etapi lõppemisest ja sellest edasi liikumisest laulab sooloartistina.” Ja kui juba Gruusiast juttu, siis saime teada ka väga olulisele küsimusele vastuse: kui Egert peaks valima, kas hatšapuri või hinkaal, siis ikka hinkaal.

Väga palju ootusärevust pakub ka näiteks räpikollektiiv Viinerid lugu “Kapa Kohi-LA”. Kahjuks ei tekkinud võimalust Viinerilt uurida, millest nad täpselt laulavad, kuna nad olid pressikonverentsile kohale saatnud helimehe ja mingi teise mehe, kes on vist Kohilaga natuke seotud. Tundub paljulubav.

Žanreid on tegelikult nagu ikka Eesti Laulul seinast seina ning küllap leiab igaüks endale midagi mõnusat. Saab poppi, saab ballaadi, saab midagi vahepealselt. Seekord paistab tulevat ka kaks etnolikumat lugu, üks ansamblilt Kruuv, ning etnot lubab ka Synne Valtri feat. Väliharf.

Rokilippu hoiab kõrgel Ziggy Wild.  Põnev saab kindlasti olema ka Uku Suviste lugu “What Love Is”, kuna loo üks autoreid on Eurovisiooni kuluaarides väga tuntud Sharon Vaughn, kes kirjutas ka eelmisel aastal Eurovisioonil kolmandaks jäänud Sergei Lazarevi loo “Scream”.

Mida näha saab, mis muutub, mis jääb samaks?

Osad lubavad endaks jääda, teised lubavad uut ja põnevat. Kaks viimast aastat kolmandale kohale tulnud STEFAN ütleb näiteks, et ta teeb, mis ta suudab ning jääb iseendaks. Ka INGER ütleb, et muidugi jääb ta iseendaks, aga lisab, et võib-olla ootab meid ees instrumendivahetus.

Samas Jaagup Tuisk, kes on küll Eesti Laulu võistlustules esimest korda, kuid publikule tuttav “Eesti otsib superstaari” saatest, ütleb, et nüüd näeme ja kuuleme täiesti teistsugust Jaagupit: “See lugu on kõige ehtsamal, ausamal ja haavatavamal viisil mina. Mul oli nii suur emotsioon, mis oli mul vaja endast välja saada.”

Mis saab edasi?

Nüüd on kõigil kahekümne neljal osalejal kaks nädalat aega, et 30. novembriks oma loole ka video teha, mis läheb ETV eetrisse kell 21.35. Pärast lugude esmaesitlust on veidi aega ning 13. ja 15. veebruariö toimuvad Eesti Laulu poolfinaalid ning 29. veebruaril finaal. Eesti Laulu võitja sõidab Eestit esindama Eurovisioonile, mis toimub maikuus Rotterdamis ning kus osaleb 41 riiki.

Kõik Eesti Laul 2020 poolfinalistid:

“Beautiful Lie”: esitaja Jaagup Tuisk, loo autor Jaagup Tuisk

“Break Me”: esitaja Laura, loo autorid Janne Hyöty, Jessica Hyöty ja Laura Põldvere

“By My Side”: esitaja STEFAN, loo autorid Karl-Ander Reismann ja Stefan Airapetjan

“Lean On Me”: esitaja Ziggy Wild, loo autorid Laura Prits, Valdur Viiklepp, Sander Nõmmistu ja Henri-Hannes Sell

“Leelo”: esitaja Kruuv, loo autor Allan Kasuk

“Out In Space”: esitaja SHIRA, loo autorid SHIRA ja Karl-Ander Reismann

“Unistustes”: esitaja Mariliis Jõgeva, loo autorid Mariliis Jõgeva ja Oliver Mazurtšak

“Videomäng”: esitaja Renate, loo autor Renate Saluste

“What Love Is”: esitaja Uku Suviste, loo autorid Uku Suviste ja Sharon Vaugh

“Without a Reason”: esitaja Little Mess, loo autorid Ebbe Ravn, Timo Vendt, Mihkel Mattisen ja Tanja Mihhailova-Saar

“Üks kord veel”: esitaja Traffic, loo autorid Victor Crone, Fred Krieger, Vallo Kikas ja Stig Rästa

“Young”: esitaja Rasmus Rändvee, loo autorid Karl-Ander Reismann ja Rasmus Rändvee

“I’m Sorry. I Messed Up”: esitaja Uudo Sepp, loo autor Andrei Zevakin  

“Georgia (On My Mind)”: esitaja Egert Milder, loo autorid Kaspar Kalluste, Matteo Capreoli ja Egert Milder

“Heart Winder”: esitaja German & Violina, loo autorid Timo Vendt, Ebbe Ravn, Carine-Jessica Kostla ja Liis-Marii Vendt 

“Hingelind”: esitaja Janet, loo autorid Marek Rosenberg, Lauri Lembinen, Kadri Lepik ja Janet Vavilov     

“Kapa Kohi-LA”: esitaja Viinerid, loo autorid Peter Põder, Hardo Hansar ja Martti Kask    

“Kirjutan romaani”: esitaja Revals, loo autor Jaanus Saago           

“Majakad”: esitaja Synne Valtri feat. Väliharf, loo autorid Synne Valtri, Jaanus Viskar, Toomas Laur, Gert Gregor Källo ja Aapo Ilves

“Miljon sammu”: esitaja Merilin Mälk, loo autorid Jonas Olsson, Teemu Jokinen, Jana Hallas, Merilin Mälk

“Only Dream”: esitaja INGER, loo autorid Inger Fridolin ja Karl-Ander Reismann 

“Ping Pong”: esitaja Jennifer Cohen, loo autorid Jennifer Cohen ja Luisa Lõhmus

“Right Time”: esitaja INGA, loo autorid Peter Põder, Allan Kasuk, Raul Krebs ja Inga Tislar

“Write About Me”: esitaja Anett x Fredi, loo autorid Frederik Küüts ja Anett Kulbin

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses