Eesti

Eestis müüakse haruldast 95-aastast “Tõe ja õiguse” esmatrükki, et uue startupi jaoks raha koguda

Pea 100-aastase "Tõe ja õiguse" müügiga startupi jaoks raha kogumine on üks kõige eestlaslikumaid asju, mis eales juhtunud.Foto: Carl Edvard Roland Tiik

Portaali osta.ee pandi oksjonile rariteetne “Tõe ja õiguse” 1926. aastast pärit esmatrükk. Raamatu müügist saadud rahaga plaanitakse asutada idufirma, mis peaks eestlasteni tooma salapärase uue joogi.

“Raamatu müügist saadud rahaga toetatakse startupi tegevuse alustamist, mille eesmärgiks on Bolti ja Wolti kaudu rahvani tuua üks ülimaitsev tervislik jook, mis pole siinmail veel kuigi tuntud,” kirjutavad haruldase raamatu müüjad osta.ee portaalis.

Foto: Carl Edvard Roland Tiik

Tegu on tõepoolest haruldase raamatuga. “Tõe ja õiguse” esimene osa läks trükki 1926. aastal ning oksjonil pakutav eksemplar tuli trükist samal aastal. Seega on tegu ühe esimese ilmavalgust näinud Tammsaare suurteose eksemplariga.

Täiesti veatult pakutav raamat siiski 95-aastaseks elanud ei ole. Kaas on parandatud teibiribaga ning raamatus on joonistusi ja märkusi, kuid need väidetavalt lugemist ei sega.

Veel leiab raamatust aga tundmatu inimese autogrammi aastast 1964, mis võib sellele isegi lisaväärtust anda: äkki on “Tõe ja õiguse” lehtedele oma nime sirgeldanud keegi tuntud inimene? Tee see selgeks, pane raamat uuesti miljoniga müüki ja nii saad ka enda startupile tuule tiibadesse.

Rariteetse raamatu müüja on välja toonud ka põhjuse, miks just sul oleks kasulik see eksemplar ära osta: see võtab vähe ruumi ja kasvatab ajas väärtust. Järelikult on tegu hea investeeringuga. Eriti kui võtta arvesse, et loo avaldamise ajal on raamatu hinnaks pakutud kõigest 35 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.