Eesti

Ei saa keegi lihtsalt niisama filmi: ka Eesti staarid peavad kinolinale pääsemiseks castingutel käima

Foto: Toni Läänsalu/ PM/ Scanpix

Ameerika filmide kohta on teada, et isegi suured staarid peavad vahetevahel prooviesinemistel käima. Mõne näitleja puhul tundub jällegi, et talle antakse roll puhtalt tema eelnevate osatäitmiste eest.

Serjaalis “Padjaklubi” mängiv Kristel Aaslaid mainis, et tema jääbki tõenäoliselt elu lõpuni Miša moodi tegelasi kehastama, sest ta on kõigile meelde jäänud just sellise karakterina.

Enamasti helistab režissöör talle ja kutsub lihtsalt näitlema. Ei mingeid katseid, kuid produtsendi ja Acuba Filmi ühe asutaja sõnul on just need kõige olulisemad.

Hea küll, arvatavasti Genka castingul ei käinud

Casting, casting ja veel kord casting. Rahvas armastab näitlejaid, aga linateoses peab neid armastama ka kaamera! See eeldab foto- ja filmiproove. Näitlejate valik on aegade algusest olnud eelkõige režissööri ja operaatori otsus, mis kindlustab selle, et osatäitjad sobivad ansamblisse ja filmi tervikuna. Alles pärast seda tulevad kõikvõimalikud erandid: stsenaarium on konkreetsele näitlejale kirjutatud või saab kasutada ainult näitlejaid, kes etendustest vabad. Aga üldiselt kinnitavad need erandid ikka reeglit, et kõik ostäitjatega seotud otsused on alateadlikult suunatud teose õnnestumisele, mis balansseerib ideaalse ja võimaliku piiril,” selgitas Okk Diktorile.

Cuba Filmsi castingu osakonnajuhi Meeli Seermaa arvates on samuti variante mitmeid. ”Üks võib olla, et enne on juba režissööril või filmitegijal kindlad soovid. Ma ei saa pead anda, kuid näiteks komöödia “Klassikokkutulek” peaosatäitjad olid enne tegema hakkamist kindlasti paigas. Vaevalt, et Genka castingule läks. Lastefilmide puhul on jällegi teada, et suurem osa tuleb läbi üle Eestilise otsimise. Seda, kes valituks osutub, otsustavad režissöör, stsenarist ja produtsent,” põhjendas Seermaa.

Kus on kõik George Clooney’d?

Kõrvalosatäitjate leidmiseks on väga olulised ka Facebooki grupid. Kuid Seerma sõnul võib sealne valik jällegi piiratud olla.

“Mingeid teatud inimtüüpe Facebooki kaudu ei leia. Sellised George Clooney mehi peab tikutulega taga ajama. Professionaalsetest näitlejatest oleks küll selliseid võtta, kuid tihtipeale jääb see raha taha kinni. Näitlejate Liidus on kindlad taksid määratud alla mille, nad tööd teha ei tohi. Kui reklaami eelarve on väiksem, siis peab leidma nö sellised George Clooney mehed, kes ei ole teatrikooli läbinud,” annab Seermaa aimu, et filmimaailmas ei kuivatata käsi eurodega.

Kuid Seermaa proovib üsna pea leida inimesi väiksematesse osadesse linna pealt. “Lähiajal plaanime teha street castingut: minnagi lihtsalt tänavale ja istuda kuskile kohvikusse maha, kus vastav sihtgrupp käia võiks ja jälgida möödaminejaid.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.