Eksperdi nipid: 10 olulist asja, mida pead teadma tele- või filmirolli kandideerides

Tore võimalus lastele avastamaks filmimaailma telgitaguseid.Foto: Video Blocks

Koroonast olenemata tuleb Eesti filmisuvi sündmusterohke ning paljud soovivad kaasa lüüa erinevates filmiprojektides. Sageli on võttele saamiseks konkurents aga väga tihe ning selge eelis on neil, kes castingu maailma siseelust rohkem teavad.

Terje Kissa castingu agentuurist AGENCY ICON on kirja pannud 10 olulist meelespead näitlemishuvilistele, mida filmidesse, reklaamidesse ja sarjadesse kandideerides peaks kindlasti meeles pidama.

1. Tee fotod ja videod naturaalse valgusega kohas

Endast fotosid või videoid tehes tuleks kindlasti tähele panna valguslahendusi. Kui filmid või pildistad ennast õues, siis jälgi, et Sa ei asetaks ennast kaamera ja päikese vahele. Kui pead kasutama tehisvalgust, siis pane tähele, et see ei oleks otse näkku suunatud. Lisaks ei tohiks valgus olla liiga kollane.

2. Kasuta telefoni maastikurežiimi

Kui filmid telefoniga, siis tee seda kindlasti maastikurežiimis ehk landscape-formaadis. See tähendab, et videot tehes peaks telefon käes olema külili ja mitte püsti. Castingu režissöörid ei vaata Sinu klippi telefonist, vaid ikka teleka- või arvutiekraanilt, mis on samuti landscape-formaadis.

3. Ära meigi ennast liigselt

Kandideerides võiks eelistada naturaalset meiki ja ennast viimse piirini kaunistada ei ole tarvis. Nii näeb castingu-režissöör kõige paremini, kellega on tegu. Tugeva jumestuse alt ei saa tihti aru, mida on  võimalik inimesest grimmiga teha. Sageli näeb inimene ka naturaalselt ja loomulikus ilus parem välja!

4. Leia neutraalne taust

Videoid ja fotosid tehes jälgi, et ülesvõetava materjali taha jääv taust oleks võimalikult neutraalne. Hästi sobib näiteks tavaline valge sein. Vaata ka, et taamale ei jääks näiteks  kägaras riideid ja teisi inimesi, kes Sinult tähelepanu liigselt ära tõmbavad.

5. Päikeseprillidele ei!

Kandideerides ära kasuta pilte või videoid, kus kannad päikeseprille, isegi siis, kui tundub, et roll võib seda nõuda. Castingu režissöör tahab näha potentsiaalsete osatäitjate nägusid ja küll vajadusel saab hiljem ka päikeseprille proovida!

6. Konkreetsesse rolli kandideerides näita ka nägu

Kui soovid saada mingit väga konkreetset rolli, siis ära unusta näidata enda nägu. Näiteks kui tahad mängida filmis sõudjat, siis saada lisaks pildile, kus sind on näha paadis sõudmas, ka vähemalt üks pilt, kus su nägu on kenasti näha. Nii näeb castingu režissöör, kas vastad otsitavale tüpaažile.

7. Räägi selge häälega

Kui kandideerimiseks on vaja kokku panna ennast tutvustav video, siis räägi selge häälega ja hea energiaga. Nii saab castingu režissöör kõige paremini aru, milleks Sa vokaalselt võimeline oled.

8. Vali sobivad fotod

Enda fotosid edastades ära pane neid üles mingile kolmandale veebisaidile, vaid saada pildid otse kandideerimisinfos märgitud meiliaadressile. Pane tähele, et pildid oleksid piisavalt suured, et castingu režissöör ei peaks hakkama luupi otsima, kuid samas ka samas nii väikesed, et mahuksid hästi e-kirja.

Tihti ei jõua režissöörid kiirete projektide ajal hakata pilte internetist alla laadima, vaid tahavad e-mailist saada kiiret ülevaadet.

9. Ära unusta kontaktandmeid

Väga hea, leidsime ideaalse kandidaadi! Nüüd jääb üle ainult talle helistada ja… oot-oot, aga kus on telefoninumber? Kandideerides ära kindlasti unustada lisada enda kontaktandmeid, et sinuga oleks võimalik rolli sobivuse korral ühendust võtta.

10. Kui Sind kinnitatakse võttele…

…siis arvesta, et võttepäev võib olla pikk ja väsitav. Võib juhtuda, et pead pikalt ootama hetke, mil Sind kutsutakse ootealast kaamera ette. Ole sotsiaalne ja võta seda kui võimalust tutvuda uute inimestega ja tuua argipäeva killuke vaheldust! Kui Sa aga ei ole olemuselt suhtleja, siis võta endale kaasa mingi tegevus, näiteks raamat, iPad või kudumine, et ootamine läheks kiiremini.

Tavaliselt on teise või kolmanda režissööri assistendi töö hoolitseda võtetel taustanäitlejate eest ja lavastada nende liikumist kaadris. Võttepäeva alguses tee kindlaks, kes on sinu kontaktisik. Kui Sa seda ei tea, siis uuri see välja! Päeva jooksul suhtle konkreetse kontaktisikuga kõigi tekkivate küsimuste osas. Kindlasti ära mine režissöörilt ega näitlejatelt küsima infot võttepäeva kestuse, lõunapausi ja suitsuala kohta. Soovitame ka vältida peaosalistelt nabale autogrammi küsimist (seik elust enesest)!

Spioonifilmi “O2” võtted Tallinnas.

Võtetel peab sageli kaamera ees kordama ühte ja sama tegevust aina uuesti ja uuesti. Tihti taustanäitlejad väsivad ja muutuvad kärsituks, kui saavad aru, et võttega ei kaasnegi suures plaanis kaadris olemist ja tuntust, vaid et nad on inimesed, kes peavad peategevusest kaugemal viibima.

Teadmiseks – iga inimene, ka taustal kõndija, on projekti jaoks väga oluline! Kui see taustajõud otsustab keset stseeni rollist välja tulla, siis jääb kaadrist ebaloomulik mulje. Ilma taustanäitlejateta ei ole stseenid reaalsed – linnas ju kõnnivad paljud inimesed, pangas on tavaliselt rohkem inimesi kui üks, ja ka kohvikutes on tavaliselt mitmeid külastajaid. Seega tea, et oled oluline ka taustal!

Isegi kui oled esiplaanist kaugel (ja eriti kui oled esiplaanile lähedal) proovi jääda kaamera ees loomulikuks  – ära näitle üle. Jää tegevuse juurde, mille režissööri assistent on sulle määranud ning ära väga improviseeri. Kindlasti ära vaata kaamerasse!

Üldiselt on võtteplatsil sotsiaalmeedia tarvis materjali tegemine lubatud näiteks kostüümiruumides, grimmi- ja toitlustusalal, kuid tihti ei või seda avaldada enne antud filmitava projekti valmimist ja avalikustamist. Mõnel korral aga saab endast juba grimmitult ja kostümeeritult pilte sotsiaalmeediasse lisada, kuid ei tohi kasutada suunavaid märksõnu, mis võivad reeta, millise projektiga on tegu. Uuri võttepäeva hommikul režissööri assistendilt välja, mis on lubatud ja mis mitte.

Üldiselt on nii, et kui graafik on vabam ja kannatlikkust jagub, siis on võtetel käimine üks tore tegevus!

Taustanäitlemiseni!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.