Fotoreportaaž: jalutame videomängus Tallinna ja Tartu tänavatel ning Eesti suuremates linnustes

Jah, see suurejooneline ladu on Tartu ülikooli peahoone.

Eelmisel aastal ilmus uus ja ambitsioonikas lennusimulaator “Microsoft Flight Simulator 2020”, kus tehisintellekt on satelliitinfo põhjal üritanud võimalikult täpselt taasluua terve maailma. Simulaatoris saab tiirutada ka Eesti kohal ning taevast näevad meie linnad välja nagu päris.

Nüüd on “Microsoft Flight Simulator” saanud virtuaalreaalsuse toe, mis tähendab, et VR peakomplekti olemasolul saad ise lennuki kokpitis istuda. Virtuaalreaalsus tõi endaga kaasa veel ühe huvitava nüansi: kui natukene tehniliselt trikitada, siis on võimalik lennukist välja astuda ja mööda simulaatori tehisintellekti genereeritud linnu jalamehena ringi patseerida.

Mitmed suuremad ja tuntumad reisisihtkohad (näiteks USA) on saanud “Microsoft Flight Simulatori” arendajatelt rohkem tähelepanu: käsitsi on sätitud hooneid ja maastikku, et kõik oleks piisavalt elutruu. Kuid väike Eesti ei ole saanud grammigi lisatähelepanu ja kõik meie linnad on jätkuvalt täiel määral simulaatori algoritmide looming.

Tõmbame seega pähe VR peakomplekti ja lähme vaatama, kuidas ühe lennusimulaatori uuenduslikud programmid Eesti taasloomisega hakkama saavad.

Tallinn

Esimese peatuse teeme päikeseloojangul seljaga Balti jaama poole. Puhkame jalga Schnelli tiigi juures ja vaatame Toompea poole. Põlise tallinlasena saan enam-vähem asjadest aru: küngas on ju olemas ja künka peal on majad reas ka. Mida saab hing veel ihaldada?

Siin on kõige ebarealistlikum asi see soe ja kutsuv päikesepaiste.

Edasi liikusin vanalinna ja siin saab üsna kiiresti selgeks, et erinevalt näiteks Ühendriikide suurlinnadest jätab Eestis veel tuntumate kohtade realism soovida. Jah, hooned asuvad sama koha peal, kus reaalselt, aga näevad teistsugused välja. Ja kus on kirikud?

Raekoja platsil asuvad majad on isegi nagu päris, aga raekojast endast on saanud kortermaja.

Asjad ei muutu oluliselt paremaks ka raekoja platsil, kus on Balti jaama poolt tulles raekoja hoone asemel kollane kortermaja. Edasi jalutan raekojast mööda Viru tänavat Viru ringini ja üsna apokalüptilises tühjuses avastan enda paremalt käelt Viru hotelli meenutava hoone.

Viru ringi tunneb siit ära küll.

Järgmisena külastame Kadrioru parki, kus presidendi residents on lihtsalt mingi oranž maja ning selle taga asuv Kadrioru kunstimuuseum meenutab pigem keskaegset kindlust. Luigetiigi keskel asub aga ringja põhiplaaniga paviljoni asemel asemel hoopis kellegi maja.

Paremal pildil esiplaanil asuv Kadrioru loss on äratundmatuseni muutunud, sama kehtib ka vasakul asuva Luigetiigi kohta.

Tartu

Tartus maandun kaarsilla juurde ning asun liikuma üles mööda Raekoja platsi, kuni hakkab paistma punakates toonides triibuline hoone, mis peaks olema Tartu raekoda, kuid meenutab rohkem tuletõrjedepood.

Tartu raekoja platsil on juures tugev nõukaaja maik.

Edasi liigun raekoja tagant paremale mööda Ülikooli tänavat Jakobi ja Küütri tänava ristile, kust peaks silma hakkama võimas Tartu Ülikooli peahoone. Selle on “Microsoft Flight Simulator’i” tehisintellekt otsustanud paraku asendada mingi suvalise laohoonega. 

Ülikoolis ladustatakse ju teadmisi, nii et kõik oleks justkui JOKK.

Rakvere, Kuressaare ja Narva linnused

Aitab linnadest küll. Vaatame, millises seisus on Eesti võimsad keskaegsed linnused. Tegelikult on päris tore liikuda mõne linnuse lähedusse ning virtuaalreaalsuses ümbritsevat uudistada. Majad ja tänavad on omal kohal, aga puid napib. Kuid näiteks Rakvere linnuse kõrval ja sees on virtuaalreaalsuses väga vahva seista.

Rakvere linnus tundub täitsa majasteetlik.

Kauni vallikraaviga ümbritsetud Kuressaare linnust õhust vaadates on miljöö lummav, kuid kahe jalaga maa peal ringi jalutades on Kuressaare linnusest on saanud mingi kummaline akendega majamoodustis.

Kaugelt ei saagi aru, et Kuressaare linnuse koha peal seisavad tegelikult kortermajad.

Edasi liigun Narva-Jõesuust mööda jõge Narva linnuse juurde ja näen, et sellestki on tehisintellekt teinud samaväärse suurusega laohoone. Kuid vähemalt läheduses asuv Ivangorodi linnus on kaugelt üsna kena.

Ivangorodi linnus on päriselt ka linnus!

“Flight Simulatoris” on võimalik Eestit küll virtuaalreaalsuses avastada ja kui kaugelt tunduvadki asjad enam-vähem, siis lähemale liikudes kukub illusioon üsna kiiresti kokku.

Eestit saan kenasti avastada ka ratta, auto, bussi või rongiga liigeldes. Panen nüüd virtuaalreaalsuskomplekti uuesti pähe ja sätin end hoopis Ühendriikidesse oluliselt detailsemat Hoover Dami uudistama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.