Intervjuu: Eesti mees tahab valmis teha kaks hiiglaslikku videomängu. Puudu on vaid kaks asja

Kristo Epner mängis "The Last of Usi" ja tahab nüüd ise valmis teha sarnase mängu.Foto: Naughty Dog

Üks on kindel: ettevõtlikkust ja pealehakkamist on Kristo Epneril küllaga. Ta mängis läbi ühe videomängu, see meeldis talle ja ta mõtles: “mina tahan ka midagi sellist teha!” Idee on Kristol olemas, nüüd on ainult vaja leida veel kaks mänguarenduseks hädavajalikku asja: raha ja arendajad, kes tahaksid koos temaga valmis teha lausa kaks mängu. Vaata, tal tuli vahepeal teine idee veel.

Kristol endal mänguarendaja tausta ei ole, pigem peab ta ennast hobimängijaks. Ülikoolis õppis ta majandusarvestust, hiljem vedas enda raamatupidamisettevõtet ja töötas pangas. Viimased kaks aastat on Kristo veetnud isaduspuhkusel ja selle aja jooksul on tal tekkinud mitmeid ideid, kuid just mõte mängude tegemisest on jäänud talle kõige enam pähe ringi hõljuma.

“Mulle hullult meeldib selline mäng nagu “The Last of Us” ja ma mõtlesin, et tahaksin ise midagi sarnast teha,” selgitab Kristo mulle õhtustest einestajatest sumisevas baaris. “Idee on selline, et inimkond arendab välja rohu, mis teeks meist üliinimesed ja laseks meil ära kasutada tervet ajupotentsiaali. Aga nagu ikka, siis läheb midagi tuksi ja see ravim muudab inimesed hoopis ülivõimekateks zombideks!”

2013. aastal ilmunud “The Last of Usi” peavad paljud üheks viimaste aastate parima narratiiviga videomänguks.Foto: kuvatõmmis

Ruttu saab selgeks, et Kristo on seda ideed oma peas juba mõnda aega ringi veeretanud ja viimistlenud. “Zombide vastu võitlemiseks luuakse siis tehisintellekt ja see isegi mõnda aega töötab,” jätkab ta.

“Aga ühel hetkel taipab tehisintellekt ka, et inimkond on kaduv ressurss, kes pole kaitsmist väärt, ja pöörab ellujääjate vastu. Ja siit tekib küsimus, et kas meil üldse on lootust alles jääda. Sellele küsimusele leiakski mängu jooksul vastuse.”

No okei. Aga see teine idee? “See ei ole loopõhine, vaid pigem selline sand box-stiilis mäng,” selgitab Kristo. “Saad ehitada üksõik, mida tahad. Me anname inimestele ressursid ette ja nad ise ehitavad virtuaalmaailma üles. Üks näiteks meisterdab puidust toole ja teine teeb sinna juurde mingeid metalljuppe ja siis nad saavad koos ehitada ja kaubelda.”

Mõtted on uhked, aga kust tuleb raha?

“Rahaga on nii, et seda peab hakkama otsima,” kostab Kristo otsekoheselt. Projekti maksumuse peale ta veel mõelnud ei ole, kuid lööb kohapeal kiiresti numbreid kokku ja jõuab järeldusele, et ehk võiks Eesti “The Last of Usi” valmis tegemiseks kuluda näiteks 2,1 miljonit eurot. Selle raha loodab ta saada investoritelt.

Kristo arvab, et loopõhise mängu arendamine võiks aega võtta poolteist-kaks aastat. “Tuttav programmeerija ütles mulle, et prototüübi peaks saama valmis poole aastaga ja kogu asja umbes kahe aastaga,” selgitab ta. Arendajaid võiks tiimis olla umbes 20-30, arvab Kristo.

Pealehakkamist on Kristo Epneril küll ja veel.Foto: Kristo Epneri Facebooki konto kuvatõmmis/Laura Strandberg

See kõik tundub väga optimistlik. “The Last of Us”, mis loodi professionaalse ja kogenud mänguarendajate meeskonna poolt, tehti valmis nelja aastaga. Kuigi selle mängu täpse eelarve kohta on keeruline infot leida, siis on enam kui tõenäoline, et see oli palju kõrgem kui 2,1 miljonit. Teisalt, Eestis mänge tehes peabki silmitsi seisma teistsuguse reaalsusega.

See ei tule üllatusena ka Kristole. “Ma olen aru saanud, et Eestis on suhteliselt vähe mänguarendajaid, mängutööstus on suht algfaasis ja raha väga ei liigu ka,” nendib ta. “Plaanis on paika panna kava, millega saaks otsida investoreid, kes annaks juba mingigi summa.”

Esialgu loodab Kristo investoritelt välja meelitada 20 000 – 50 000 eurot, millega saaks tema arvates juba reaalset prototüüpi valmis tegema hakata. Edasi liikudes saaks seda prototüüpi hakata näitama juba järgmistele potentsiaalsetele investoritele, kes annaksid juurde veel raha, millega mängu edasi arendada.

Tahad töötada mänguarendajana? Aga palun!

Kristo projekt on veel ideefaasis ja hetkel otsib ta mängufännidest kaasamõtlejaid, kes oleksid samuti huvitatud ühe korraliku videomängu loomisest. “Kuna need ideed mulle väga meeldivad, siis ma mõtlesin, et hakkan proovima ja uurin, kuidas Eestis läheb,” selgitab ta.

Kui sulle Kristo algatus meeldib, siis võta temaga julgelt ühendust.Foto: Kristo Epneri Facebooki konto kuvatõmmis

Ja miks ka mitte? Idee Eestis ühe korraliku videomängu loomisest on ju tegelikult tore ja õilis, kuigi teekond finišijoone suunas saab kahtlemata olema pikk, keeruline ja ebakindel. Aga mis lihtsalt tuleb, see lihtsalt ka läheb ja raskete asjade nimel ongi põhjust pingutada, nii et kes tunneb, et Kristo ideed teda kõnetavad, saavad temaga ühendust võtta ja ise mõtteid vahetada.

Kristo saab väga hästi aru, et Eesti mängumaastikul valitseb ressursside puudus, kuid leiab ka, et pädevat inimjõudu on siin küllaga. “Meil on väga tark rahvas ja IT-arendajaid on siin palju”. No eks ole! Mis see mäng siis veel ära teha ei ole?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.