Karmel Killandi selgitab, miks “Eesti Laulu” saatejuhid just selliseid nalju teevad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
"Eesti Laulu" saatejuhid Ott Sepp ja Piret Krumm aitavad stsenaariumi loomisele kaasa.Foto: kuvatõmmis

Kuivõrd Eesti Laulu poolfinaalides said saatejuhtide tekstid televaatajalt tugevat kriitikat, uuris Diktor ETV elamussaadete juhilt Karmel Killandilt, milline on see protsess, mille käigus sünnib “Eesti Laulu” saatejuhtide stsenaarium.

Alustatakse varakult

Selgub, et “Eesti Laulu” veteranidest vastutavad tänavuse stsenaariumi eest režissöör René Vilbre, produtsent Piret Eero ja poolfinaalide üks saatejuhte Ott Sepp. Uute tegijatena lisanduvad neile sel aastal “Eesti Laulu” peaprodutsent Tomi Rahula, produtsent Laura-Liisa Veiler ja Sepa kaassaatejuht Piret Krumm.

Ott Sepp, üks “Eesti Laulu” saatejuhtidest, aitab kaasa ka stsenaariumi kirjutamisega.Foto: EESTI MEEDIA/SCANPIX BALTICS

“Suured ideed sünnivad mõned kuud varem, siis hakatakse koguma infot tähtpäevade kohta, mis võistluse vahetus läheduses või samal päeval on, nagu tänavu oli Tartu rahu aastapäev,” kirjeldab Killandi stsenaariumi kirjutamise protsessi.

“Samuti kogutakse võistlejate kohta kõikvõimalikke huvitavaid fakte. Vaheesinejate eripärad tuleb selgeks saada, ega teksti ei saa kirjutada, kui pole palju erinevaid, huvitavaid, naljakaid, imestama panevaid fakte või lugusid.”

Siiski, kuigi uurimistööga tehakse algust juba varakult, valmib konkreetne stsenaarium alles vahetult enne showd. “Siis on meeskond kogu aeg koos ja üldine võistluse emotsioon, mille pealt kirjutatakse, on õige,” selgitab Killandi.

Üksikasju on väga palju

Killandi sõnul on “Eesti Laulu” stsenaariumi peenhäälestamine keeruline, kuna show on pikk ja tekstil peab olema kindel selgroog. Saatejuhtide tekst peab laval toimuvat tervikuks siduma ja aitama peita kohti, mida vaataja nägema ei pea.

“Näiteks peab jälgima, et artistid jõuaksid laval vahetuda ja oma lauluks vajalikud asjad valmis panna või saatejuhid jõuaksid ühest kohast teise,” seletab Killandi.

Karmel Killandi koos peaprodutsent Tomi Rahulaga, kes samuti stsenaariumiloomes olulist rolli mängib.Foto: EESTI MEEDIA/SCANPIX

“Arvestama peab saatejuhtide kõnemaneeri igapäevaelus, seda, kui hea mälu ja naljasoon või teksti esitamise kogemus neil on,” jätkab ta. “Väga palju üksikasju peab jälgima, muidu on kõik kohe kohmakas ja kange.”

Kõigile ei saagi meeldida

Hoolimata üksikasjadele pühendatud tähelepanust on vaatajad “Eesti Laulu” stsenaariumi suunast aastast aastasse saatunud ka kriitikanooli. On leitud, et naljad ei maandu ja kõik tundub kuidagi kohmakas ja sunnitud. Killandi ennast sellest aga häirida ei lase.

“”Eesti Laul” on minu arvates igal aastal saanud kurja kriitikat, aga ka palju kiidusõnu,” arvab ta. “Siin pole midagi teha, see ongi maitseküsimus. Tegelikult loeb aga vaatajanumber ning see püsib endiselt väga kõrgel, saadete tabeli tipus juba veerandsajandit.”

Killandi arvates tuleb “Eesti Laulu” ja “Eurovisiooni” juures laiemalt näha suuremat pilti – tegu on Eesti muusikute jaoks ainulaadse võimalusega esineda korraga 200 miljonile kõrvapaarile. Igasugused mured stsenaariumiga kahanevad selle kõrval olematuks.

“Eesti Laulu” finaal toimub juba homme. Kell 18:45 toovad Mai Palling ja Piret Järvis-Milder vaatajateni kontserti ettevalmistuse viimased minutid. Finaali esimene pool algab kell 19:00, kell 21:00 tehakse paus ja kontsert jätkub kell 21:30. “Eesti Laulu” finaalsaadet juhib Piret Krumm.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.