Eesti

Marko Reikop: Ega Lauri Leesi ei olnud kohe, kõrvad kikkis, valmis intervjuud andma!

Marko Reikopi intervjuu Lauri Leesiga läheb eetrisse Prantsuse Lütseumi ruumidest. FOTO Marko Reikop

Legendaarne koolijuht Lauri Leesi on eelistanud enamasti mitte intervjuusid anda, kuid nüüd läheb 1. septembril ETV eetrisse mehega tunni ajane Marko Reikopi intervjuu. Ehkki härrad on juba 25 aastat sõbrad, tuli Reikopil Leesit korralikult veenda.

“Ega ta ei olnudki valmis kohe, kõrvad kikkis, intervjuud andma. Ma hakkasin juba mais talle seda asja rääkima. Siis oli pikalt kahtlus, et ei tea, kas ikka tund aega välja venitab ja millest me seal kõneleme. Käisime kõik teemad läbi ja lõpuks oli ta nõus. See on nüüd see osa ajakirjaniku tööst, mis eetrist kunagi välja ei paista.”

Reikop meenutab, et kui kaua nad juba Leesiga tunnevad: “No kui vana ma olen… üle 35, eksole. Tuleb vist 25 aastat ära jah. Inimesed aeg-ajalt küsivad, et misasja ma lollitan, miks ma ikka “teietan” teda, aga ma “teietan” päriselus ka. Ka siis kui me ainult kahekesi reisil oleme. Õpetajat ikka “teietatakse”. Tänapäeval jääb seda kogu aeg vähemaks, aga õpetaja on autoriteet ja mulle väga meeldib teda “teietada”.”

Umbes 10 aastat tagasi, kui Reikop ja Leesi olid juba 15 aastat tuttavad olnud, lepiti omavahel kokku, et täna õhtul teeme ürituse ja joome sina-sõprust. Aga see üritus jäi ära!

Leesi on õpetaja 100% ja 24 tundi ööpäevas. Reikop on seda pidevalt kogenud ja eriti reisidel. “25 aastat tagasi oli mind ikka väga raske veenda Bayeux vaipa vaatama, aga nüüd ma olen ära harjunud. 95% inimestest ei taha õppida. Ainult neljale-viiele protsendile meeldib õppida ja need ongi need, kes lõpetavad cum laude. Leesi nendega ei tegele. Ta seda kõike teab ja püüab pidevalt õpetada neid, kes ei taha õppida. Ta kavaldab. Sa võid algul õudselt vihastada ta peale ja kiruda, aga lõpuks oled õnnelik, et midagi uut teada said.”

Pikaaegne Prantsuse Lütseumi koolidirektor Leesi, kes aastate jooksul on tugevalt mõjutanud Eesti haridusmaastikku, pole siiski suutnud Reikopit prantsuse keelt tudeerima panna. “Keele õppimiseks peab olema motivatsioon. Nalja pärast pole seda vaja õppida ja selgeks teda nii ei saa. Väljaarvatud muidugi mõned üliandekad inimesed, mina nende hulka ei kuulu.”

Vaatamata sellele, kas tahame või ei, saame paratamatult targemaks kui vaatame 1. septembril kooliaasta alguse intervjuud Leesiga. “Fookus on sellel, et kuidas me vaatamata sellele, et Lauri Leesi lahkub aktiivsest koolielust, kasvatame tarku inimesi. Meil on mure selle pärast, et me lolliks ei jääks. Teiseks, Leesi annab seal praktilist nõu vanematele, kuidas teha nii, et õpilane kooli läbi käiks. Kolmandaks, ta on haritud, vaimukas ja erakordne inimene, tema mõtteid ükskõik mille kohta, on huvitav kuulata.”

Marko Reikopi intervjuu Lauri Leesiga on eetris laupäeval, 1. septmebril kl 19.55 ETV-s.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.