Eesti

Narva on langenud Venemaale! Peagi saab näha uut alternatiivajaloolist seriaali “Üle noatera”

"Üle noatera" küsib muuseas, mis võinuks juhtuda, kui Narva oleks 1993. aasta referendumi järel saanud Venemaa osaks.Foto: Eesti Meedia/SCANPIX BALTICS

Augustis saavad Elisa Elamuse tellijad näha uut dokumentaalfiktsiooni “Üle noatera”, mis võtab luubi alla erinevad sündmused Eesti ajaloos ja küsib, mis oleks võinud juhtuda, kui asjad oleksid läinud teisiti. Seriaal on toodetud Elisa ja ERRi koostööl.

“Üle noatera” avahooaeg koosneb kuuest episoodist ja iga osa vaatleb erinevat ajaloolist sündmust. Kõige esimeses osas heidetakse pilk 1993. aasta Narva referendumile. Milliseks oleks kujunenud ajalugu siis, kui narvakad oleksid hääletanud Venemaaga liitumise poolt?

Seriaali esimese episoodi õrritusvideo näeb tõepoolest välja väga dramaatiline ja põnev. Näiteks on Priit Kuusega üles filmitud libauudisklippe, milles räägitakse Narva Venemaaga liitmise vastastest protestidest, piiri taga rünnakukäsku ootavatest kasakatest ja hukkunutele püstitatud memoriaalist.

“Me kasutame inimesi, kes ise olid nende sündmuste juures kohal ja olid asjaga seotud,” räägib seriaali autor Rasmus Kagge. “Vaatame alternatiivset ajalugu sellest, mis oleks juhtunud siis, kui Eesti oleks Narva kaotanud. Mängitakse võimaliku alternatiivreaalsusega.”

Kas teadsid, et Tallinnasse plaaniti rajada F1 ringrada?

Lisaks Narva referendumile vaadeldakse seriaalis ka kurikuulsat Pronksööd. Mis oleks juhtunud, kui 2007. aasta mässule järgnenud Venemaa küberrünnakut ei oleks edukalt tagasi tõrjutud?

Veel ühes osas minnakse ajas tagasi aastasse 1982, mil vormel 1 boss Bernie Ecclestone kaalus Pirita-Kosele F1 ringraja rajamist. Miks seda ei tehtud ja mis võinuks juhtuda, kui plaan oleks edukaks osutunud?

“Üle noatera” jõuab Elisa Elamuse klientideni augustis ja kaugemas tulevikus saab seriaali näha ka ETVs.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.