Eesti

Netiraadio rahastamine lõpetatakse, sest see pole täna enam ajakohane lahendus

Eesti Autorite Ühingu juhatuse esimees Vaiko Eplik.Foto: Sander Ilvest/Postimees/Scanpix

Eesti Autorite Ühing otsustas 26. aprillil toimunud üldkoosolekul lõpetada veebiraadiojaama Netiraadio rahastamise.

Netiraadio on 2010. aastal loodud internetiraadio, mille algne eesmärk oli Eesti muusika tutvustamine üle maailma ning Eesti autorite loomingu edastamine. EAÜ juhatuse esimees Vaiko Eplik tõi välja mitmeid põhjuseid, mis selle otsuseni viisid.

Esiteks mängivad rolli rahalised kaalutlused. Netiraadio ülalpidamiseks kulub ligi 20 000 eurot aastas ja seda finantseerib üksnes EAÜ oma vahenditest, ehk liikmete raha eest. EAÜ juhatus seda efektiivseks ei pidanud.

Netiraadio ei tasu ka autoritasusid, mistõttu puudub sellel positiivne majanduslik mõju EAÜ liikmetele. EAÜ laekumised vähenesid aastal 2020 pandeemiast tingitult 10,6% ja seega on vaja leida kohti kulude kokkuhoiuks.

Kui ülejäänud Eesti raadiod on sõlminud EAÜ-ga lepingud, mille põhjal makstakse EAÜ-le tegutsemiseks litsensitasusid, siis Netiraadioga see puudub ja autoritasusid EAÜ Netiraadiolt ei kogu. EAÜ juhatus ei pidanud säärast teguviisi põhjendatuks ja teiste lepingupartnerite vastu õiglaseks.

Kümme aastat tegutsenud Netiraadio ei ole suutnud üles ehitada ka arvestatavat kuulajaskonda. Raadio kuulatavus jääb umbes 500 kuulaja juurde päevas 15 kanali peale kokku. EAÜ hindas seetõttu raadio kultuurilist mõju minimaalseks.

Veel leidis EAÜ, et Netiraadio koduleht on tänaseks aegunud. Selle probleemi lahendamine arendustegevuse näol nõuaks täiendavaid investeeringuid, mida EAÜ juhatus ei pea mõistlikuks.

Epliku sõnul on probleem, mille lahendamiseks Netiraadio omal ajal asutati – luua veebis suuremad võimalused Eesti muusikat kuulata – aktuaalne ka praegu, kuid Netiraadio praegusel kujul ei ole enam ajakohane lahendus.

Rõhutatakse, et Netiraadiot siiski kinni ei panda, vaid EAÜ lõpetas selle rahastamise. Seega, kui leitakse huviline, kes soovib raadiot üle võtta, on EAÜ valmis seda ka üle andma.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.