Savisaarest Helmeni: 8 aegumatut muusikapala, mida esitavad tuntud Eesti poliitikud

Eesti poliitikutel jääb riigi tüürimise kõrvalt aega üle ka legendaarsete hittide loomise jaoks.Fotod: kuvatõmmised

Sügisel on Eestit ees ootamas nii kohalikud kui ka presidendivalimised. Kuna poliitika kipub tihtipeale keeruline olema, on rahvateenrid mõistnud, et just muusika võib olla võti valija südamesse.

Kuigi erinevate erakondade nimekirjades olevaid rohkem või vähem tuntud “muusikutest poliitikuid” võibki kokku lugema jääda, toome teieni läbilõike kõige huvitavamatest eksemplaridest. 

Hoiatus! Kõigi tervise huvides palume seda ülevaadet valijakompassina mitte kasutada. Kaebuste tekkimisel palun konsulteerige arsti või kohaliku omavalitsuse esindajaga.

Mart Helme (EKRE)

Üks tuntumaid kunagisi laululinde Eesti poliitikas on kindlasti Mart Helme. 1980. aastatel tegeles Eesti esikonservatiiv kõigi solvamise asemel rokkmuusikaga ning kuulus ansambli Hübriid koosseisu. 

Levimuusika snoobid võivad küll vastu vaielda, ent laiema avalikkuse jaoks jäi Hübriid ühe hiti liblikaks. Siiski, poliitilistest vaadetest hoolimata ja ilma igasuguse irooniata peab tunnistama, et “Võõra linna tuled” on tegelikult väga hea lugu.

Maria Jufereva-Skuratovski (Keskerakond)

Riigikogu liikme Maria Jufereva-Skuratovski teeb muusikalist karjääri artistinime Masha Yu all. Endine Lasnamäe linnaosa vanem on meid varemgi kostitanud erinevate rajooni arengust ja tulevikuplaanidest kõnelevate šedöövritega.

Selles, kohalikest kauboidest jutustavas lustakas videos, käib korralik pralle – mängitakse hasartmänge ning tehakse erinevatele õlle-, viski- ja karastusjoogifirmadele ilmselt täiesti tasuta tooteasetust. 

Sõnad on laulule kirjutanud naine ise, ent kahjuks ole neist suuremat aru saada. Muusika autoriks on salapärane PAVA. Mine tea, vahest on Avicii otsustanud meid kõiki kummitama tulla. 

Züleyxa Izmailova & co (Eestimaa Rohelised)

Eelmistel riigikogu valimistel lugesid rohelised oma lubadused ette muusikalises vormis. Sellest aga parlamenti pääsemiseks ei piisanud ning kokku saadi vaid umbes kümme tuhat häält. 

Seda on üle kuue korra vähem kui on vaatamisi nende psühhedeelsel videol, mis on ühtlasi ka visuaalne nägemus sellest, milline näeks välja tulevik, kui narkootikumid oleks legaliseeritud.

Märt Sults (Keskerakond)

Poliitik ja koolipapa Sults on muusikaga tegelenud juba pikka aega. Riigikogus jõuluvanale laulmisele lisaks, on ta tänaseks välja andnud koguni viis plaaditäit laule. Oma õpilasi on Sults kaasanud nii turundajatena – jagades neile tasuta CD-sid – kui ka laulukooridena oma hittide taustal.

Iseenesest on Sultsi plaanid ja mõtted alati olnud intrigeerivad ning mine tea, võib-olla mõnes teises universumis oleks meil ka kasiinosaared ja “Lootus” kõlaks laulupeol…

Tarmo Kruusimäe (Isamaa)

Hiljaaegu Riigikogu e-istungil veipimise ja lösutamisega vahele jäänud Kruusimäe oli mässaja juba nooruses. Kojamehe pseudonüümi all figureeris ta mitmetes kunagistes punkbändides ning mängis lühiajaliselt bassi ka Vennaskonnas. 

Suurima panuse meie kontrakultuuri ajalukku on mees andnud ansambel Kulo laulja ning juhtfiguurina. Teatraalne punkrokk bänd oli 80ndate lõpus ülimalt menukas ning on Vikipeedia andmetel välja andnud kaheksa plaati.

Jüri Böhm (EKRE)

Võib eeldada, et EKRE vaimne liider vanem Helme on oma muusikalistel radadel inspireerinud ka teisi erakonna liikmeid. 2019. aastal kandideeris Riigikokku ning eelmisel aastal ka erakonna juhatusse (mõlemal korral siiski edutult) salapärane Jüri Böhm, kes valimistel oma elukutseks “muusik” oli märkinud.

Lähemal uurimisel selgus, et mehe populaarseimat pala on YouTube’is kuulatud juba mitukümmend tuhat korda. Tegemist on kaasahaarava ja erakondlikku kuuluvust selgelt väljendava agressiivse üllitisega: “Rahvas, kes peab endast lugu, tapab okupante!” Juhhei!

Hando Tõnumaa (tulevane president)

Eesti kuulsaim vandenõuteoreetik tegutseb samuti mitmel rindel. Hetkel sisustab mees oma aega terviseameti ja tõenäoliselt kodukoha poe turvameeste tüütamisega, ent 2019. aastal kogus ta Riigikogu valimistel üksikkandidaadina 191 häält. 

Tundub, et poliitikukarjääriga plaanib Tõnumaa ka jätkata, teatades hiljutises Eeva Esse autorisaates, et tulevikus saab temast kindlasti Eesti president. Lisaks peitub mehes ka kunstnikuhing – ta on välja andnud koomiksit “Nokuonu” ning kollektiiviga Future Brain ka arvestatava koguse muusikat.

Muide, kui te tutvute ansambli ülejäänud loominguga, ning teile tundub, et need on kõik ju tegelikult täpselt sama lugu, siis ilmselgelt on valitsus teie ajud juba ära pesnud.

Ja lõpetuseks Edgar Savisaar (legend)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.