Diktori palvel andis Kilumets meile parema ettekujutuse, mida ühe spordikommentaatori päev EMil endast kujutab.
Juhani kergejõustiku EMi päevakava:
6:00 Päev algab ja on äratus. Esimesed mõtted on küll pärast paari undetundi: püha jeesus – siit ma üles ei saa! Kui sa oled ikkagi ainult kolm tundi maganud ja eelmisest päevast pea veel suitseb otsas, siis saad aru, et kõik läheb kohe edasi. Pead jälle terve päeva rääkima, siis on küll tunne, et ei jaksa, kuid see läheb kuskil 15 minutiga üle. Ärkamine on vaevaline, kuid mitte kõige hullem osa päevast. See on see suurvõistluse emotsioon ja saad aru, et ees on ootamas äge päev. Enne toast väljumist käin veel kiirelt pesus ja vaatan veel sportlaste kohta info üle ja teen mõned märkmed.
7:00 Hommikusöök. See on kõige võti! Kui isegi tahaks, siis enamasti ei ole füüsiliselt isegi aega, et päeval rohkem süüa. Pahatihti see jääbki ainukeseks söögikorraks, kui just pähkleid kaasas ei ole. Buffeelaualt haaran spordipoisina alati mõne puuvilja ja panen taldrikule suure munapudru portsu. Kuid selle EMi hitt on vahvlirauad! Ise saad taina raudade vahele panna, lajatada pärast tummise siirupi ja šokolaadikastme peale. Mitte küll kõige tervislikum valik, kuid selline mõnus pomm, mis annab korralikult energiat. Vahvleid süües tuleb kohe mingisugune rahu sisse. Mulle magus meeldib muidu ka väga, kuid Eestis sellist asja tavaliselt ei söö.
7:45 Hotellist välja minek. Berliinis kasutame selleks ühistransporti, mis hommikuti on veel tühjad. Õnneks see kord ei ole liikumine üldse keeruline. Võrreldes Rio olümpiamängudega, kus bussile saamiseks pidi seisma meeletutest järjekordades. Transport on mugav ja liiklus tihte. Berliin on minu jaoks nagu nii üks toredamaid ja lahedamaid linnu.
8:30 Jõuame staadionile kohale ja paneme Helar Osilaga enne eetrit veel kõik paika. Tuleme selleks alati varuga kohale, et ei istu lihtsalt plärts toolile ja hakkame kohe mulisema. Enne vaatame ikka kommentaatori koha üle, kontrollime, et kõik liinid ja arvutid toimiksid. Paneme veepudelid paika, materjalid lauale ja räägime veel enne omavahel asjad läbi. Kuid esimene hetk staadionile kohale jõudes on küll, et jumal küll: kas tõesti peab mitu tundi suu käima ja silmitsed neid pabereid, mis sportlaste statistikat täis. Kuid see on täpselt nagu mitmevõistlusega, millega ma kunagi tegelesin. Enne eetrit on teatud ärevus vajalik: tuimalt ei ole mõtet asja peale minna.
9:15 Läheb esimene ülekanne lahti ja see kestab vahetpidamata kolm ja pool tundi. Reklaamipause ju ei ole, kui siis mõni intervjuu annab võimalust hingamiseks. Helariga on meil ära jaotatud alad ja grupid. Sel hetkel kui teine räägib saad vett juua ja mõtteid koondada. Helariga on meil väga hea klapp, sest tema on rohkem statistikamees ja mina tunnen spetsiifikat paremini. Oleme mõlemad pigem sellised tõsised mehed ja niisama mula väga ei aja. Võiksime nalja teha küll, kuid spordiülekandes on minu arust oluline info.