Eesti

Tarmo Tähepõld “Star Warsi” kriitikutele: Keskealised mehed tahavad lastelt rõõmu ära võtta

Mulle kohutavalt meeldib ulme. “Star Wars” (SW) ja “Star Trek”. “Firefly” DVD-komplekt on mul “Lord of the Ringsi” kõrval ainuke, mille kunagi soetanud olen.

Samas ma ei ole kindlasti hard-core fänn. Ma ei ole vaadanud animeeritud SW seeriaid ega lugenud raamatuid. Foorumid, taustalood ja kokkutulekud on seni ilma minuta hakkama saanud.

Seetõttu tuli mulle suure üllatusena, et Han Solo lugu on kinodes majanduslikus mõttes korralikult põrunud ja ootamatult hakkas Facebookis filmi arvel kõvasti kriitikat tulema.

Jõudsingi filmi vaatama siis, kui Facebooki uudisvoost olid läbi käinud mitmed traditsioonilised hädakarjed, kus kõik on halvasti ja need inimesed, kes Solo filmid tegid, ei tea midagi, ei oska filme teha, lugusid jutustada ja ilmselt on kesised nii kodutöödes kui ka voodis.

Nagu ma ütlesin, mulle tuli läbikukkumine üllatusena, sest väga hea film oli ju! Ja teate miks? Sest mul on nüüdseks 1-2 täiesti värsket, rikkumata ja säravat lisa silmapaari.

See tähendab, et ma olen lõpuks jõudnud nii kaugele, kus ma saan oma 11-aastase lapsega “Star Warsi” vaatamas käia. Seni olid menüüs peamiselt erinevad animeeritud ülivärvilised ja epileptiliselt vilkuvad ning porgandihäälega kriiskavad tegelased mõnest multikast.

Vaatasime enne Han Solo filmi kodusest Elisa videolaenutusest ära kõik Star Warsid lugude järjekorras. Enamiku neist vaatas ka muuseas 6-aastane poeg. Nad on vaimustuses! Käivitasin lõpuks nendes Star Warsi perioodi, kus joonistused ja mängud ning kingisoovid põhinevad nendel tegelasel.

Ja nad peavadki vaimustuses olema, sest tegu on lastefilmidega. Muinasjutud – printsessid, võlurid, koletised, hea versus kuri.

Keskealised mehed tahavad lastelt rõõmu ära võtta

Need, kes olid lapsed siis, kui tuli esimene ja teine triloogia, on tänaseks päevaks suureks kasvanud. Kesk-, ehk isegi varasem pensioniiga on paljudel juba käes. Aga siin on teile kurb uudis – filmid ei pea koos teiega suureks saama.

Kõik filmiseeriad ei pea Zack Snyderi või Christopher Nolani stiilis tumedaks, tõsiseks ja sügavaks muutuma (Batman, Superman). Las tänapäeva lastel ja noortel olla oma Star Warsi lood. Lihtsad, selged ja visuaalselt haaravad muinasjutud.

See ei ole laste suhtes aus, et keskealised mehed on loonud SW maailmast terve teaduse, kus kõik peab toimuma kronoloogiliselt täpselt ja mingite taustalugudega täpselt sünkroonis.

11-aastane nautis “Han Solot” väga. Isegi mina, oma keskpäraste taustateadmistega sain väga mõnusa meelelahutuselamuse. Tahate keerukat ja täiskasvanulikku? Vaadake “Westworldi”, “Troonide mängu” või “Man in the High Castle”.

Või isegi parem mõte – vaadake uuesti üle “Star Warsi” originaaltriloogia. See on algusest lõpuni täielik lastefilm. Kummist nukud teevad parimal juhul keskpärast kooliteatrit. Ja selliseks nad peakski jääma. Isegi kui see tähendab, et aeg ajalt tuleb taluda Jar-Jar Binksi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.