See ei ole sugugi harukordne vaatepilt, kui hommikul mõne veebiajakirja lahti teed ja tuntud inimese pilt eelmise õhtu riietusest või mõnest privaatsemast hetkest vastu vaatab. Fotod on enamasti pärit Instagramist, sest sealsed postitused on meediale kättesaadavamad kui Facebookis. Teada-tuntud avaliku elu tegelaste pildid nende Instagrami kontodelt on portaalide artiklites lausa niivõrd sagedased, mistõttu tundub, et muid uudiseid maailmas ei olegi.
Kas tõesti võivad veebiajakirjad niivõrd vabameelselt sotsiaalmeedia postitusi kasutada? Tegemist on siiski isikliku materjaliga.
Pildi avaldamine sotsiaalmeedias ei anna meedial õiguse selle kasutamiseks
Patendibüroo Käosaar advokaadi Indrek Eelmets ütleb, et pilt on tavaliselt autoriõigusega kaitstav teos. “Pildi autoril tekib autoriõigus oma teosele. Lihtsustatult tähendab see, autoril on ainuõigus otsustada: kas, kellel ja millise tasu eest ta lubab oma teost kasutada, sh kopeerida, avaldada, levitada. Kui autor avaldab oma pildi sotsiaalmeedias, siis avaldamisega ei anna ta automaatselt õigusi meediale pildi kasutamiseks,” kommenteeris Eelmets Diktorile.