Eesti

Terviseameti ekspert soovitab: kasulikud YouTube’i videod, mis aitavad vaktsiinide olemust paremini mõista

Oma ala asjatundja soovitab kanaleid, mis aitavad vaktsiine ja vaktsineerimist paremini mõista.Foto: Viacheslav Lopatin/Shutterstock

Koroonapandeemia raames on vaktsiinid muutunud Eesti ühiskonnas vastuoluliseks teemaks. Levib palju usaldamatust ja valeinformatsiooni ning võib olla keeruline leida kohta, kust saab asjalikku teemakohast infot.

Uurisime, kust soovitavad vaktsiinide kohta harivat infot otsida terviseameti eksperdid. Nakkushaiguste osakonna peaspetsialist Kerstin-Gertrud Kärblane tõi välja kaks YouTube’i kanalit, mis aitavad kiiresti ja tasuta vaktsiinide ning vaktsineerimise kohta rohkem teada saada.

In A Nutshell

In A Nutshell on kanal, mis ei keskendu ainult vaktsineerimisele ja meditsiinile, vaid teeb videoid mitmetel erinevatel teemadel. Vaktsiinidest huvitanutele soovitab Kärblane 2019. aastast pärit videot “The Side Effects of Vaccines – How High is the Risk?” (Vaktsiinide kõrvaltoimed – kui kõrge on risk tegelikult?).

Kuigi video on juba paar aastat vana, siis kommentaariumi põhjal on näha, et viimasel ajal on see arusaadavatel põhjustel eriti populaarseks muutunud. Kärblane aga soovitab just seda videot eelkõige seetõttu, et In A Nutshell viitab ka kasutatud teadusartiklitele.

SciShow

Vaktsiinide kohta pakub kasulikku infot ka teadusinfo põhjal videoid loov kanal SciShow. Kärblase sõnul on selle kanali sisu sageli väga teaduslik ja põhineb kõige värskematel artiklitel, mistõttu võivad mõningaid teemasid lahkavad videod olla veidi keerulisemad mõista.

Sellelt kanalilt leiab juba üsna mitmeid videod, mis võtavad luubi alla spetsiifiliselt koroonavaktsiinid. Näiteks saab vaadata kolme kuu eest üles laetud videot, mis lahkab Pfizeri loodud vaktsiini tagamaid.

Vastuolulise koroonavaktsiini Sputnik on loonud ka meie idanaabrid. SciShow on selle vaktsiini samuti eraldi videos pulkadeks lahti võtnud.

Süvitsi lahatakse ka Johnson & Johnsoni loodud koroonavaktsiini, mis erineb varasemalt heakskiidu saanud vaktsiinidest olulisel määral.

Kui tahad liikuda koroonast kaugemale ja laiemalt vaktsiinide kohta rohkem teada saada, siis SciShow on tagasi vaadanud ka kõige esimese vaktsiini loomisele.

Oleme ka varem terviseametilt koroonapandeemia asjus nõu küsinud. Eelmisel aastal soovitas gripikeskuse peaspetsialist Eliisa Metsoja kuut dokumentaali, mis annavad koroonast ja viirustest laiemalt ülevaatliku pildi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.