TikTok on olnud üpris osav oma äpi võimalikult sõltuvust tekitavaks disainimisel. Videoid saab vaadata kontota, need on kõik alla minuti, suuremas osas 15 sekundit, lehel on lõputu kerimine ja algoritm soovitab ise videoid, mis tähendab, et sa ei pruugi kunagi kellegi lehele päriselt minnagi. Peale selle pakub sisu lühidus ja mitmekesisus mu ajule kiiret naudingut.
Tore, aga toksiline
Milles siis probleem on? TikTok ühendab endas kõik, mis mulle meeldib: huumor, loovus, võimalus end väljendada ja leida inimesi, kellega sa samastud. Lisaks on julgustav ja inspireeriv näha noori inimesi arutlemas teemade üle nagu abort, koolisüsteem või jõukate maksustamine. Vaatamata kõigele jääb mul tihti äpist mõru maitse suhu. Üksteist noritakse, mõnitatakse, kas välimuse, väljendusviisi või lihtsalt selle pärast, mida kellelegi teha meeldib.
Kommentaarid, mida märkan tihti on seotud inimeste kehakaaluga. Võrreldakse kaalunumbreid ja kritiseeritakse kehakujusid. Kuigi TikToki vanuse limiit on ametlikult 13, ei kontrolli seda keegi ja noored juba vanuses 8-10 saavad negatiivset tagasisidet oma kehade kohta. See on murettekitav fakt, võttes arvesse, et üha enam uuringuid leiavad seose sotsiaalmeedia kasutuse ja söömishäirete tekkimise vahel.
Üha enam on näha ka videoid noortest inimestest kasutamas TikToki, et söömisharjumusi jäädvustada. Ka nende videote all on häirivaid kommentaare. Näiteks näitab noor neiu, kuidas ta sõi päevas ühe õuna ja taldriku riisi ning kommentaarid julgustavad hoopis tatart sööma, sest riis pole kaalulangusele üldse hea.
Negatiivsust on palju
Veel on probleemne noorte keelekasutus. TikTokis pea 16 tuhande jälgijaga sisulooja Tauri või @narkoreidcop kirjeldab, kuidas enim saavad solvamisest haiget just noored, kes kriitikaga harjunud ei ole. Mündi teisel küljel on aga norijad, kes ise samas vanuses.