Eesti

Viktor Vassiljevi legendaarne “Tervisevõti” on tagasi, kuid mitte telesaatena

Viktor Vassiljevi ajatud õpetussõnad on tagasi.Foto: kuvatõmmis

Koos Tallinna TV-ga jäid televaatajad ilma ka rahvatervise eest hoolt kandnud saatest “Tervisevõti”, kuid nutuks pole põhjust! Viktor Vassiljevi “Tervisevõti” on tagasi, kuid mitte telesaate, vaid raamatuna.

Rahva Raamatu andmeil on “TV Tervisevõti” valik juba mitmeid aastaid eetris olnud populaarse tervisesaate “Tervisevõti” küsimustest ja vastustest.

Tervisesaates kuuleb vahel terminoloogiat, mis arstiteadusliku kirjanduse omast tublisti erineb. Nii, nagu ametlik arstiteadus ja rahvameditsiin üksteist ei välista, nõnda ka tõbede rahvapärased nimed võivad rahus eksisteerida kõrvuti teaduspõhiste diagnoosidega. Ega nimi ei riku haigust, peaasi et asjast õigesti aru saadakse,”kirjutatakse raamatu tutvustuses.

Mis on paljuski kokkulepete küsimus, sest rahvapärane nimi ei pruugi haiguse olemust täpselt kirjeldada. Kreepsuga viib kiirabi haiglasse ja maksalutikad pole üldse lutikad, elavad hoopis peensooles. Samas ladinakeelne diagnoos ei ütle patsiendile suurt midagi ja ametlikus haiguste klassifikatsioonis kasutatakse hoopis tähtedest ja numbritest koosnevaid koode. Nii et segadust kuipalju.”

Tähtis on siiski, et arst teaks, millest patsient kreepsu sai, ja määraks õige ravi. Olgu siis infarkti või insuldiga tegemist.

Eks tervisesaate ülesanne ongi inimestele selgitada, mida üks või teine nimetus tähendab, olgu ladina keeles või võru murrakus.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.