Filmid

10 suurepärast Eesti filmi, mille saad kohe praegu kodus tasuta ära vaadata

"Sipsiku" saad kasvõi kohe kodus tasuta ära vaadata.Foto: kaader filmist "Sipsik"

Kvaliteetsete Eesti filmide nägemiseks ei pea tingimata ootama, millal need telekasse tulevad, samuti ei ole tarvis esimese asjana videolaenutuses raha kulutada. ERRi striimimisportaalis Jupiter on saadaval mitmeid klassikalisi kodumaiseid linateoseid, mida saad vaadata täiesti tasuta.

Kas teadsid, et Jupiteris saad praegu ära vaadata näiteks alles eelmisel aastal ilmunud ülipopulaarse “Sipsiku”? Alt leiad 10 tõsiselt head Eesti filmi, mille saad kodus tasuta kasvõi kohe ära vaadata.

Sipsik

Sipsik, Eesti lastekirjanduse üks tuntumaid kangelasi, on saanud oma filmi. See film räägib loo ühest erilisest elusast nukust ning õe ja venna armastusest, mis peab vastu ka kõige suurematele katsumustele.

“Sipsik” on üks eelmise aasta vaadatumaid Eesti filme, kuid kõigile see film positiivselt meelde ei jäänud. Diktoris ilmunud lugejakirjas mainiti muuseas, et ühelt kinoseansilt lahkusid lapsed lausa nuttes. Nüüd saad “Sipsiku” ise kodus ära vaadata ja veenduda, kas tegu on tõepoolest nii jubeda filmiga.

“Sipsikut” näed siin.

Võta või jäta

2018. aastal esilinastunud draama “Võta või jäta” lugu 30-aastases Erikust, kes saab ootamatult teada, et tema endine tüdruksõber on lapse sünnitanud. Naine emaduseks valmis ei ole ja kui Erik beebit endale ei taha, siis läheb tüdruk lapsendamisele.

Filmi jooksul kasvab Erik tavalisest Eesti mehest igapäevaelu kangelane, kes on valmis oma lapse eest seisma, pingutama ja ohverdama.

“Võta või jäta” saad ära vaadata siin.

Malev

Kaugel 2005. aastal ilmunud “Malev” on üks parimaid komöödiafilme, mis Eestis eales vändatud. Filmi tegevus toimub 13. sajandi alguse Eestis ja Liivimaal, kus Saksa ordu väed üritavad siinseid loodusrahvaid allutada ja ristida. Uru, esimene haritud eesti noormees, peab leidma tasakaalu eestlaseks jäämise ja eurooplaseks saamise vahel.

Uru satub koomiliselt veidrasse sündmuste keerisesse, kus saavad vastused küsimused, mis on eestlasi kimbutanud juba sajandeid. Kas eestlased on vabaduseks valmis? Miks ei sündinud Eesti riiki juba 13. sajandil? Kuidas toimus Eestimaa anastamine tegelikult?

“Maleva” saad ära vaadata siin.

Kõhedad muinaslood

2019. aasta lõpus esilinastunud Mart Sanderi lavastatud õudusantoloogia “Kõhedad muinaslood” toob vaatajateni neli täiskasvanutele mõeldud kõhedat muinasjutulist lugu. Teemadeks on minevik ja tulevik, armastus ja hirm, reaalsus ja teispoolsus.

Kõhedates lühifilmides astub üles ka arvukalt tuntud Eesti näitlejaid: Jekaterina Novosjolova, Toomas Kolk, Liisa Linhein, Ott Salla, Ain Mäeots, Väino Puura, Mart Müürisepp, Tanel Saar, Lauri Pedaja, Merle Palmiste, Kadri Rämmeld, Vahur-Paul Põldma ja Mart Sander. 

“Kõhedad muinaslood” leiad üles siit.

Lotte ja kadunud lohed

“Lotte ja kadunud lohed” on EV100 programmi raames valminud uusim Leiutajaküla Lotte tegemistest rääkiv animafilm, milles Lotte saab endale väikese õe Roosi.

Leiutajatekülla saabuvad teadlased, pesukaru Karl ja kala Viktor, kes osalevad suurel rahvalaulude kogumise võistlusel, mille peaauhinna saab see, kel õnnestub salvestada maailma vanima loomaliigi, müütiliste tuldpurskavate lohede rahvalaulu. Lotte ja Roosi võtavad nõuks teadlasi aidata.

Filmi “Lotte ja kadunud lohed” saad vaadata siit.

Klass

Ilmar Raagi koolikiusamisest rääkiv “Klass” on üks 21. sajandi üks tuntumaid Eesti filme, ja põhjusega. Ausalt ja otsekoheselt kajastatakse väga karmi teemat, millega on tõenäoliselt enamik inimesi kooliteekonna jooksul kokku puutunud.

Filmi keskmes on keskkooliklass, kuhu saabub uus õpilane Kaspar. Ta otsustab seista pideva kiusulaviini all elavat Joosepit, kuid see muudab olukorra koolis ainult hullemaks, kuni pinged ühelt hetkel veriselt üle keevad.

“Klassi” näed siin.

Viimne reliikvia

See film pikka sissejuhatust ei vaja. “Viimne reliikvia” on “Kevade” kõrval vaieldamatult üks tuntumaid Eesti filme, mille stsenaarium ja muusika on paljudele juba pähe kulunud.

“Viimse reliikvia” tegevus toimub 16. sajandil Liivi sõja päevil ning keskendub Agnes von Mönnikhuseni armuloole Gabrieliga, kes naise tema pulmapeol toimunud tapatalgutelt päästab.

“Viimse reliikvia” saad ära vaadata siin.

Disko ja tuumasõda

“Disko ja tuumasõda” on Jaak Kilmi ja Kiur Aarma inimlik ja nostalgiline dokumentaalfilm lapsepõlvest Nõukogude Eestis. Paralleelselt poliitilise trilleriga kulgevad filmis lavastatud lood, mis põhinevad nõukaajal üles kasvanud laste mälestustel.

Tegu on ühe parima Eestis vändatud nõukaaja eluolu kujutava dokumentaalfilmiga, mis sobib suurepäraselt vaatamiseks nii noorematele kui ka vanematele.

“Disko ja tuumasõda” on vaadatav siin.

Georg

“Georg” on tõsielufaktidel põhinev lugu eesti mainekaima laulja Georg Otsa saatusest ja elust. Nimiosas astub üles Marko Matvere.

Film jutustab Georg Otsa loo, kõneleb tema saatusest, mida mõjutasid keerulised ja muutlikud aastad. Film räägib ka armastusest, intriigidest ja perekonnast.

“Georgi” saad vaadata siin.

Siin me oleme

“Me oleme Tallinnast, me maksame!” on hüüatus, mida kuuleb siin-seal veel tänapäevalgi. Kuid esimest korda kõlas see 1978. aastal ilmunud Sulev Nõmmiku komöödias “Siin me oleme”.

Rahuliku talu ette Muhumaal põrutab ühel päeval sapakas, kust pudeneb välja üks lärmakas perekond Tallinnast, kes on otsustanud veeta oma suvepuhkuse kaunis looduses.

“Siin me oleme” on nähtav siin.

Märksõnad: , , , , ,
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.