Vaatamissoovitus: 10 uut ja vana Eesti filmi, mille saad kodus tasuta ära vaadata

"Malev" on üks parimaid kodumaiseid komöödiaid, mis eales loodud.Foto: kaader filmist "Malev"

Kvaliteetsete Eesti filmide nägemiseks ei pea tingimata ootama, millal need telekasse tulevad, samuti ei ole tarvis esimese asjana videolaenutuses raha kulutada. ERRi striimimisportaalis Jupiter on saadaval mitmeid klassikalisi kodumaiseid linateoseid, mida saad vaadata täiesti tasuta.

Alt leiad 10 tõsiselt head Eesti filmi, mille saad kodus tasuta kasvõi kohe ära vaadata.

Torm

“Torm” on 2020. aastal koostöös Päästeametiga valminud pooletunnine film, mille peategelaseks on Märt Avandi kehastatud pereisa, kes otsustab ühel päeval ootamatusteks valmistuma hakata. Hädaolukord ei hüüa tulles – olgu selleks siis torm, üleujutus, elektrikatkestus või midagi hoopis muud.

Sündmus võtab jaburnaljaka pöörde, kui mees keskendub erinevate seadmete ja meetodite loomisele, mis pöörab terve pere elu pea peale.

“Tormi” vaata siit.

Monika

Pensionärist tippadvokaat Monika Mägi ja filmimise hetkel oma prokurörikarjääri tipul oleva Steven-Hristo Evestuse argumenteeritud tõeotsingutele suunatud elavad vaidlused toimuvad väljaspool kohtusaali mänguväljakut ning samuti ka eluliste ja ajastuid hõlmavate teemade üle.

Peategelast iseloomustavad mitmed meie juriidilise maailma tipptegijad. Ken Saani ja Steven-Hristo Evestuse taktikepi all valminud portreelugu valgustab ka kohtupidamise põnevaid ja inimlikke nüansse.

“Monikat” näed siit.

Malev

Kaugel 2005. aastal ilmunud “Malev” on üks parimaid komöödiafilme, mis Eestis eales vändatud. Filmi tegevus toimub 13. sajandi alguse Eestis ja Liivimaal, kus Saksa ordu väed üritavad siinseid loodusrahvaid allutada ja ristida. Uru, esimene haritud eesti noormees, peab leidma tasakaalu eestlaseks jäämise ja eurooplaseks saamise vahel.

Uru satub koomiliselt veidrasse sündmuste keerisesse, kus saavad vastused küsimused, mis on eestlasi kimbutanud juba sajandeid. Kas eestlased on vabaduseks valmis? Miks ei sündinud Eesti riiki juba 13. sajandil? Kuidas toimus Eestimaa anastamine tegelikult?

“Maleva” saad ära vaadata siin.

Kõhedad muinaslood

2019. aasta lõpus esilinastunud Mart Sanderi lavastatud õudusantoloogia “Kõhedad muinaslood” toob vaatajateni neli täiskasvanutele mõeldud kõhedat muinasjutulist lugu. Teemadeks on minevik ja tulevik, armastus ja hirm, reaalsus ja teispoolsus.

Kõhedates lühifilmides astub üles ka arvukalt tuntud Eesti näitlejaid: Jekaterina Novosjolova, Toomas Kolk, Liisa Linhein, Ott Salla, Ain Mäeots, Väino Puura, Mart Müürisepp, Tanel Saar, Lauri Pedaja, Merle Palmiste, Kadri Rämmeld, Vahur-Paul Põldma ja Mart Sander. 

“Kõhedad muinaslood” leiad üles siit.

Konstantin Vassiljev. Kastist väljas

Tegu on 2019. aastal ilmunud Madis Reimundi portreefilmiga Eesti ühest aegade parimast jalgpallurist Konstantin Vassiljevist. Selgitatakse välja, kuidas Maardus elavast vene poisist saab eestlaste spordikangelane.

Ometi ei kulgenud maestroks kutsutava Vassiljevi karjäär veatult. Filosoofina suutis ta lahti mõtestada nii karjääri kõrghetked kui ka altminekud. Milline inimene peitub eduka jalgpalluri kesta all?

“Konstantin Vassiljev. Kastist väljas” asub siin.

Klass

Ilmar Raagi koolikiusamisest rääkiv “Klass” on üks 21. sajandi üks tuntumaid Eesti filme, ja põhjusega. Ausalt ja otsekoheselt kajastatakse väga karmi teemat, millega on tõenäoliselt enamik inimesi kooliteekonna jooksul kokku puutunud.

Filmi keskmes on keskkooliklass, kuhu saabub uus õpilane Kaspar. Ta otsustab seista pideva kiusulaviini all elavat Joosepit, kuid see muudab olukorra koolis ainult hullemaks, kuni pinged ühelt hetkel veriselt üle keevad.

“Klassi” näed siin.

Stiilipidu

Kaugel 2005 aastal ilmunud stiilipidu on lugu kolmest kolleegist ja sõbrannast Alice’ist, Adast ja Janast, kes ei kavatse jääda pärast koondamist niisama istuma.

Ühiste jõududega luuakse hoopis kostüümilaenutus. Inimeste riietamise kõrval teevad naised ka midagi unikaalset: avavad nende olemust ja ergutavad fantaasiaid.

“Stiilipidu” asub siin.

Disko ja tuumasõda

“Disko ja tuumasõda” on Jaak Kilmi ja Kiur Aarma inimlik ja nostalgiline dokumentaalfilm lapsepõlvest Nõukogude Eestis. Paralleelselt poliitilise trilleriga kulgevad filmis lavastatud lood, mis põhinevad nõukaajal üles kasvanud laste mälestustel.

Tegu on ühe parima Eestis vändatud nõukaaja eluolu kujutava dokumentaalfilmiga, mis sobib suurepäraselt vaatamiseks nii noorematele kui ka vanematele.

“Disko ja tuumasõda” on vaadatav siin.

Väikelinna detektiivid ja Valge Daami saladus

Unises kuurortlinnas Haapsalus veedavad neli last ühiselt suvevaheaega. Ootamatult kistakse nad sündmustesse, mis said alguse 15. sajandil kohalikus piiskopilinnuses.

Lastel tuleb lahendada keeruline kellaröövimüsteerium ja leida üles sajandeid kadunud olnud aare, mis sisaldab kulla valmistamise õpetust.

Filmi “Väikelinna detektiivid ja Valge Daami saladus” leiad üles siit.

https://www.youtube.com/watch?v=15mdMPwLRkA

Siin me oleme

“Me oleme Tallinnast, me maksame!” on hüüatus, mida kuuleb siin-seal veel tänapäevalgi. Kuid esimest korda kõlas see 1978. aastal ilmunud Sulev Nõmmiku komöödias “Siin me oleme”.

Rahuliku talu ette Muhumaal põrutab ühel päeval sapakas, kust pudeneb välja üks lärmakas perekond Tallinnast, kes on otsustanud veeta oma suvepuhkuse kaunis looduses.

“Siin me oleme” on nähtav siin.

Märksõnad: , , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.