Filmid

Eesti kinoketi juht: kinode uus sulgemine ei tule kõne allagi, seda me üle ei elaks

Sel aastal on kinosaalid olnud tavapärasest oluliselt tühjemad.Foto: Patrik Tamm

Pidev Hollywoodi suurfilmide esilinastuste edasilükkamine on pannud Eesti kinod pinevasse olukorda, kus kinoprogramme tuleb pidevalt ümber teha ning varasest enam tuleb loota Eesti produktsioonile. Kuid üks on selge – kui peaks tulema käsk uuesti uksed sulgeda, siis kinodele oleks see ränk hoop.

Kinode hetkeolukorrast räägivad Forum Cinemas Baltikumi tegevjuht Kristjan Kongo ja Apollo Kino Baltikumi tegevjuht Kadri Ärm.

Hollywoodi raskekaalu ei ole

Nädal tagasi teatati, et uusima Bondi-filmi “Surm peab ootama” (“No Time To Die”) novembrisse planeeritud esilinastus lükkub 2021. aasta aprilli. Tegu oli tohutu kassahiti potentsiaaliga kassahiti potentsiaaliga Hollywoodi suurproduktsiooni jaoks juba teise esilinastuse kuupäeva muudatusega.

“Wonder Woman 1984” peaks esialgsete plaanide kohaselt juba kinodes olema, kuid uusim väljahõigatud esilinastuse kuupäev on lükatud jõulujärgsesse aega. Marveli “Must lesk” (“Black Widow”), mis oleks pidanud esilinastuma enam kui poole aasta eest, jõuab vaatajateni alles 2021. aasta maikuus.

Kõik need edasi lükatud filmid on meeletud publikumagnetid ja sellist olukorda pole ammu tekkinud, et kinodesse lihtsalt ei tule uusi filme. Tänavu juhtub alates 2009. aastast esimest korda, et Marvel ei anna välja ühtegi uut filmi.

Filmide pidev edasilükkumine tuleneb sellest, et kuigi näiteks Eestis on kinod avatud, siis Ameerikas on koroona tõttu asjad vastupidised, paljud töötavad ka väga kõrge hajutatusega. Pärast “Teneti” kesist kassatulu USA turul hakatigi järjest filme edasi lükkama, sest kardeti sarnast läbikukkumist. See aga muudab töö oluliselt keerulisemaks ka Eesti kinokettide jaoks. 

Programm on pidevas muutumises

Iga kord, kui teatatakse palavalt oodatud filmi esilinastuse edasi lükkamisest, peavad kinod üle maailma oma plaane muutma.

“Viimastel kuudel, peale taasavamist, on kinokülastajate number olnud suures kõikumises,” selgitab Forum Cinemas Baltikumi tegevjuht Kristjan Kongo.

“Külastatavus sõltub otseselt pakutavast filmivalikust. Kahjuks on filmivalik pidevas muutumises. Uudiseid linastuskuupäevade muutustest ning filmide edasilükkamisest tulevikku saame pea igapäevaselt. Viimane selline ebameeldiv üllatus oli uue Bondi-filmi juba järjekorras teine linastuskuupäeva muutmine.”

“Filmide linastuskuupäevade muutumine on muidugi teinud programmi planeerimise keerulisemaks ja operatiivsemaks. Filmid ei ole ainult edasi lükkunud, on ka neid, mis on varasemaks tulnud, seega oleme pidanud olema igapäevaselt valmis kava koheselt ümber tegema,” ütleb Apollo Kino Baltikumi tegevjuht Kadri Ärm.

Eestimaine “O2” täidab tühjuse

Kuna mitmed välismaised filmid on linastusaegu edasi lükanud, tuleb hakkama saada praeguse filmivalikuga ja loota Eesti omaproduktsioonile.

“Näiteks augustis ja septembris tõi “Tenet” palju vaatajaid kinno, nüüd oktoobris juhib külastust ilmselt “O2”, selgitab Ärm.

“Laias laastus võib küll öelda, et kriisieelsel perioodil oli kinokülastus kõrgem aga meenutagem, et kevadel, vahetult enne kriisi, linastusid ka parasjagu “Sipsik”, “Talve” ja mõned teised eestimaalaste jaoks väga populaarsed filmid ning kinod olid parasjagu väga kõrge külastatavusega.”

“Kinodel ei jää muud üle kui olemasoleva valikuga eesolevad kuud vastu pidada. Õnneks linastub lähipäevil uus Eesti ajalooline krimipõnevik “O2″ ning olen kindel, et see toob taas mingiks ajaks rahva kinno tagasi!” lisab Kongo.

Uut sulgemist üle ei elata

Kas on võimalik, et Hollywoodi toodangu puudumine võib taas viia kinode uue ajutise sulgemiseni? Eesti kinokettide juhid seda varianti võimalikuks ei pea.

“Mis puudutab võimalikku kinode kinnipanekut, siis ilmselt ei oska sellele küsimusele keegi vastata, aga loomulikult me loodame ja eeldame, et seda enam kunagi ei tehta,” ütleb Ärm.

“Uste taassulgemise plaan ei tule kõne allagi, sest teist korda sellist perioodi oleks väga raske üle elada,” arvab Kongo.

Etteaimamatu periood on pannud Apollo kino kastist välja mõtlema ning otsima uusi lahendusi ruumide kasutamiseks.

“Kindlasti mõtleme kinodes näitavale ja toimuvale täna hoopis laiemalt. Seda nii vanemate populaarsete filmide näitamise kui ka muude meelelahutusvormide  – kontserdid, stand-upid, konverentsid, eriüritused, privaatseansid jne näol,” selgitab Ärm.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.