Filmid

Eestis tehakse uut filmi, mis paneb Elon Muski ideed kahtluse alla

Kas aju ja tehisintellekti sidumine toob kaasa head või halba?Foto: Reddit

Paari nädala pärast hakkavad uue Eesti lühifilmi “I, Human” võtted, milles võetakse luubi alla fiktsiooniline, kuid pärismaailmas varsti saadaval, inimajju sisestatav kiip. Sellel on mitmeid sarnasusi Elon Muski projekti Neuralinkiga, mille lõppsihiks on luua inimese ning tehisintellekti vaheline sümbioos. 

Tehisintellekti ning ajutegevuse sidumist on kritiseerinud nii psühholoogid kui ka neuroteadlased. Kriitika põhineb tihti murel, et on võimatu tagada, et tehisintellekti suunav algoritm mõistab täielikult meie seatud eesmärke, ja pole võimalik kindlaks teha, et too ei püüdle hoopis soovimatute ideaalide poole. 

“I, Human’i” eesmärk on panna inimesi mõtlema tehisintellektiga seotud filosoofiliste küsimuste üle. Samas võtab film ka arvesse hiljutisi arenguid tehisintellekti valdkonnas, kaasates süžeesse seadeldise, mis on Neuralinki näol juba peagi laiemale tarbijaskonnale saadaval.

Filmi keskmes on noor vabameelne saksofonimängija, kes otsustab oma muusikalist sooritust parandada tehisintellekti abil. Juhtnöörid algavad lihtsalt — tervislik toitumine, hingamisharjutused, kehahoiak, hügieen.

Pikkamisi seonduvad juhised aga hoopis pillimänguga ning õhku jääb küsimus, kas algoritm on võimeline juhtima džässmuusiku sooritust nii, et säiliks ka muusikaline loomingulisus ja improvisatsioon? 

Filmi taga on rahvusvahelise taustaga Balti Filmi- ja Meediakooli tudengid Eestist, Ameerikast ja Lätist. Filmivõtted on planeeritud augusti lõppu ning filmi esmaesitlus oktoobrisse.

Hetkel otsivad filmitegijad lisarahastust Kickstarteris. Toetajate raha plaanitakse kasutada heli-, kaamera- ja valgustehnika rentimiseks, rekvisiitide hankimiseks, transpordiks, toitlustuskulude katmiseks ja lokatsioonide rentimiseks.

Muide, eestlastel on hiljuti Kickstarteris läinud üsna hästi. Näiteks loob seal laineid üks Eesti startuppijate loodud kaardimäng Kuu koloniseerimisest.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.