Filmid

Koroona niitis Eesti filmitööstuse jalust, kuid suveks tehakse juba suuri plaane

Koroonast hoolimata ootab Eesti filmitööstust ees tegus suvi.Foto: Unsplash

Koroonakriis ja eriolukord on muuseas segi paisanud ka Eesti filmitööstuse ning produktsioonifirmade igapäevatöö filmide, reklaamide ja seriaalide ettevalmistamisest võttepäevadeni. Kuid tundub, et tulevik ei olegi nii tume, kui võiks arvata.

Võtsime ühendust Eesti suurimate produktsioonifirmadega Nafta Films, Allfilm, Stellar Film ning Amrion ja uurisime, mida toob suvi ning kuidas möödus eriolukord.

Eriolukord pani tootmise pausile

Kuna filmivõtetel osalevad mitmed inimesed režissööridest kümnete taustanäitlejateni, kes peaksid pikalt külg-külje kõrval viibima, siis pole ka ime, et produktsioonifirmad panid pooleliolevad projektid eriolukorra ajaks pausile, et vältida koroonaviiruse levikut ning hoida inimeste tervist. 

Evelin Penttilä Stellar Filmist selgitab, et enim mõjutasid piirangud Soomega ühistootmises oleva ajastuseriaali “Bad Apples” filmimist. Projekt oli märtsi keskpaigaks juba hot prepis – käis aktiivne ettevalmistus võteteks. Toimus võtteplatside ehitus, kostüümide õmblemine ja palju muud. Eriolukorra tõttu jäi kõik see täielikult seisma ning projektiga jätkatakse suvel.

Amrionil on hetkel pooleli lastefilmi “Erik Kivisüda” tootmine. Filmi produtsent Riina Sildos selgitas, et eriolukord andis filmitööstuses eriti tugeva hoobi just rahakotile.

“Toodame hetkel tehniliselt väga keerulist filmi. Pidime esimesed võtted tegema aprillis Luksemburgis ning siis Eestisse filmima tulema. Kuna see jäi ära, olime sunnitud tootma uued previsualisatsioonid, mis lisas palju kulusid.”

Sellise filmi puhul aga pole tehnoloogiline aspekt ainus, mis edasilükkumise tõttu keerukamaks muutub – kui peaosatäitjad on lapsed, peab võtteperiood olema kiire. Vastasel juhul kasvavad osatäitjad liiga palju ning seda on keeruline kaamerasilma eest peita.

Niisamuti takerdusid Nafta Filmsi projektid kevadel lisaks liikumispiirangutele ka riigipiiride sulgemise tõttu – kui piirid on kinni, jäävad ära ka välismaised reklaamiprojektid.

“Eriolukord mõjutas tööd kõvasti. Kodumaise mängufilmi tootmist saab ette valmistada ning niimoodi hoida moraali kõrgel ja anda meeskonnale tööd, mida me ka teeme. Aga vaieldamatult on hirm samas suur, kas välismaised projektid tagasi tulevad ja millal nad tagasi tulevad. Aga teame, et inimesed tahavad tulla ja on soovi väljaspool kodumaad filmida,” selgitab Esko Rips Nafta Filmsist.

Tehnoloogia tuleb appi

Muidugi tähendas eriolukord ka algstaadiumis olevate projektide puhul ettevaatusabinõude rakendamist – näiteks võttekohtasid otsides jälgiti 2+2 reeglit ning koosolekuid peeti võimalusel Skype’is, Zoomis või mõnel muul sobilikul platvormil.

Nafta Films pakub ka huvitavat uudset võimalust teha nö remote shooti ehk kaugvõtteid, kus režissöör ja tellija ei pruugi isegi samal kontinendil olla. Võtete tegemiseks kasutatakse hoopis erinevaid kõrge kvaliteediga andmesidevahendeid:

Test Remote Shoot – NAFTA Films

Solving the remote shoot – Over the past month Nafta Films, GPN's partner in Baltics (Estonia / Lithuania / Latvia), has been putting together people and developing resources to achieve the most effective way to produce remote productions.We're excited to share the making of video related to the system NAFTA developed and successfully tested. What do you think? Could this work for your next project?—Here's how it worked:- Streaming video via Qtake Monitor – on tests they did with European directors and agencies, the delay was less than a second, which allowed the director to cue actors and camera in real time.- Director communicated with actors via a separate iPad with FaceTime which allowed both parties to see each other’s faces in real time.- Voice communication for crew was done via Discord – a very user friendly app that simulates digital walkie-talkie channels.- Agency, client and foreign production had a separate video chat of their choice (Zoom, GoMeeting, etc) which they used to talk to each other.

Posted by Global Production Network on Esmaspäev, 27. aprill 2020

Suvel võtted toimuvad, aga millal?

Suviste võttepäevade kohta ei saa veel midagi kindlat välja hõigata, kuid produktsioonifirmad kinnitavad, et nemad käed rüpes ei istu ning vastavalt lubatule ning kõiki võimalikke riske maandades plaanitakse siiski võtetega edasi liikuda.

Teame, et alates juulist on lubatud kuni 1000 inimesega väliüritused, kuid tõenäoliselt Eesti oma produktsioonidel nii suuri massivõtteid ei korraldata. Arvatavasti näeb suve jooksul erinevaid taustarollide castingu-kutseid.

Plaanis on vändata mitmeid täispikkasid filme ning suuremaid seriaale. Tasub muidugi tähele panna, et need kõik on plaanid, mis praeguses ebakindlas olukorras võivad kiirelt muutuda.

Nafta Films toodab hetkel kolme “Apteeker Melchiori” filmi ning plaanib võtteid juulisse. Stellar Filmis jätkub suve jooksul “Bad Apples’i” tootmine ning töös on ka mängufilm “Tagurpidi Torn”.

Allfilmil on hetkel produktsioonis spordidraama “Kalev”, kuid midagi kindlat täna võtete kohta väita on ennatlik.

Amrioni “Erik Kivisüda” plaanitakse filmida juulis Tallinnas ning Ida-Virumaal ning augustis Luksemburgis võtteid jätkata.

Muide, “Erik Kivisüdamesse” otsitakse juba praegu piraate juulis toimuvatele võtetele. Lisaks sellele otsitakse ka nõukaaegseid autosid Rainer Sarneti uude filmi “Nähtamatu võitlus”.

Märksõnad: , , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.