Filmid

Legendaarne film “Tuulest viidud” eemaldati rassistliku sisu tõttu HBO striimimisteenusest

"Tuulest viidud" ilmus 1939. aastal ja võitis 8 Oscarit.Foto: kaader filmist

Aegade üheks parimaks filmiks peetav 8 Oscarit võitnud linateos “Tuulest viidud” võeti maha HBO Max striimimisplatvormilt rassismi normaliseeriva sisu tõttu.

Samuti mitmeid Oscareid võitnud filmi “12 aastat orjana” stsenarist John Ridley kirjutas LA Timesis “Tuules viidud” kohta, et “tegu on linateosega, mis lisaks orjanduse õuduste eiramisele süvendab kõige enam levinud rassistlikke stereotüüpe”.

Ridley esitas televõrkudele üleskutse hetkel toimuvate protestide raames üleskutse oma sisu üle vaadata ja eemaldada valikust filmid ja seriaalid, mis rassismi õigustavad ja rassistlikke arusaamu süvendavad.

HBO esindaja leidis, et kõnealuse filmi rasside kujutamise viis oli vale filmi esilinastuse ajal ja on vale ka tänapäeval. Seetõttu otsustati film HBO Maxi programmist ajutiselt eemaldada.

“Tuulest viidud” naaseb HBO Maxi tulevikus koos linateoses toimuva tagamaid selgitava lisaga. Filmi sisu muutma ei hakata, kuna leitakse, et see jätaks mulje nagu rassilisi eelarvamusi ei oleks kunagi eksisteerinud.

1939. aastal ilmunud filmi “Tuulest viidud” tegevus toimub USA lõunaosariikides Ameerika kodusõja päevil. See film tõi kõige esimese Oscari mustanahalisele näitlejale – Hattie McDaniel võitis kõrge autasu teenijatüdruk Mammy kehastamise eest. Siiski ei lubatud tal Oscari võitjate vastuvõtul enda valgete kolleegide ühes lauas istuda.

Eestis HBO Max striimimisteenus veel saadaval ei ole. See peaks meieni jõudma järgmisel aastal.

Maailmas pead tõstnud rassismivastase liikumisega seoses kogutakse Eestis allkirju raadiohääle Alari Kivisaare eetrist eemaldamiseks.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.