Filmid

Nüüd saad kodus vaadata “Operaator Kõpsi”, “Kunksmoori” ja teisi tuntud Eesti nukufilme

"Operaator Kõpsi" filmid saad nüüd kodus ära vaadata.Foto: Tallinfilm/Eesti Filmi Instituut

Eile tähistanuks Eesti nukufilmi traditsiooni üks alusepanijaid Heino Pars oma 95. juubelit. Voogedastusplatvormil Netikino tähistatakse vanameistri sünniaastapäeva tema 15-st filmist koosneva kogumikuga.

Legendaarsed tegelased Operaator Kõps, Kunksmoor, Kapten Trumm,  Väike Motoroller, Välek Vibulane,  Ott, Jussike ja tema 7 sõpra on kõik koos ühel kassetil. Ühtekokku üle nelja tunni head kodumaist animakunsti, mida on Netikino vahendusel võimalik vaadata igal pool maailmas. 

Heino Pars on tuntud oma unikaalse maailmatunnetuse poolest ja oma loomingus on ta seigelnud nii putukate kui mesilaste maailmas. Filmimehe kõige tuntum karakter operaator Kõps rändab seeneriigis, marjametsas, üksikul saarel ja kiviriigis, seda uudishimulikku poissi on peetud ka Parsi alter egoks. 

“Minu arvates on Heino Parsi loomingus kõige tugevam teema “Loodus ja laps”. Pean eelkõige silmas operaator Kõpsi filme, aga ka “Meemeistrite linna”. Parsil on harukordne oskus kõneleda läbi oma filmide just lastega. Ta ei ole oma loodusfilmides mitte õpetaja, vaid lahkelt enda kõrvale istuma kutsuv vaatleja. Ja laps ei ole talle külaline, vaid partner. Seda omadust pean mina Heino Parsi juures kõige tähtsamaks ja suuremaks,” kommenteeris filmirežissöör Janno Põldma.

Toimetas Martin Liivand.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.