Filmid

PÖFF kuulutas välja esimesed filmid

"Tass kohvi ja uued kingad"Foto: kaader filmist/PÖFF

Kõigepealt sa ei kuule. Ja siis ka ei näe enam – oled pimekurt. Just sellise katsumuse ette seab oma peategelased verivärske Albaania film “Tass kohvi ja uued kingad”, mis hakkab võistlema Pimedate Ööde filmifestivali peaauhinna pärast.

Gentian Koçi draamat, mille Albaania esitas äsja ka mitteingliskeelse filmi Oscarile, näitab PÖFF esimest korda maailmas.

Tõsielul põhinev originaalne film, milles üksteisega kokku kasvanud kurdid kaksikvennad kaotavad geneetilise haiguse tõttu ka nägemise, käsitleb eksistentsiaalseid küsimusi peenetundeliselt ja jäägitu kaasaelamisega.

Kokku kuulutas Pimedate Ööde filmifestival täna välja seitse esimest põhivõistlusprogrammi filmi.

Iraani režissööri Ahmad Bahrami stiilses draamas “Prügilinn” (Shahre Khamoush) teeb oma mehe tapmise pärast trellide taga istunud naine kõik, et leida üles oma poeg, kes talt vangis olles ära võeti ja rikkasse perekonda müüdi – pelgamata selleks kasutada ka kõige äärmuslikumaid vahendeid.

Islandit esindab Hilmar Oddssoni must draamakomöödia “Sõit emaga” (Á ferð með mömmu), milles poeg täidab oma surnud ema viimase soovi ja sõidutab tema surnukeha saareriigi teise otsa, et see ema sünnikohas maha matta – selle kummalise, kohati unenäolise teekonna jooksul omandab tema elu uue tähenduse.

Jaapani režissöör Ryūichi Mino naaseb Tallinna oma uue, hoopis teistlaadse linateosega “Erakordne Ginji” – tempoka ja ülemeeliku komöödiaga, mille tegevus leiab aset Edo ajastul. Orvust noormehest saab lugupeetud riisikaupmehe parem käsi, ärigeeniusest superkangelane, kes leiab igale probleemile lahenduse.

Brasiilia režissööri Sérgio Machado film “Himude jõgi” (Cidade Ilhada) on aga lugu kirest ja pettusest, mis hakkab hargnema, kui üks sama katuse all elavast kolmest vennast toob koju oma pruudi. Film põhineb Brasiilia kirjaniku Milton Hatoumi jutustusel.

Ühe tuntuma Tšiili režissööri Matías Bize verivärskes psühholoogilises draamas “Karistus” (El Castigo) jätab autoreisil olev abielupaar oma seitsmeaastase poja halva käitumise eest korraks üksi metsa. Tagasi tulles pole poisist enam jälgegi. Ühe pika kaadrina üles võetud film käsitleb emadust ja sellega kaasnevaid paineid tavatust perspektiivist – sellisest, mida ühiskond kipub ignoreerima.

Vietnami režissöör Lương Đình Dũng („Tukkuv linn” ja „Isa ja poeg” – viimase esitas Vietnam ka Oscarile) esitleb filmi “Magnum 578” (578: Phát Đạn Của KẻĐiên), mida on juba nimetatud Vietnami kõigi aegade suurejoonelisemaks märulifilmiks. Kerge sotsiaalse alltekstiga linateoses võtab pilastamise ohvriks langenud tütre rekkajuhist isa ette kättemaksu inimkaubandusega tegeleva maffia vastu, kes ta tütre röövis.

Kahe viimase filmi puhul on tegu rahvusvahelise, ülejäänud viie puhul maailmaesilinastusega.

Põhivõistlusprogrammi võitja saab auhinnaks 20 000 eurot, mille paneb välja Tallinna linn.

Kogu põhivõistlusprogrammi kuulutab festival välja 20. oktoobril, kui algab ka piletite eelismüük.

PÖFF-il on tänavu viis võistlusprogrammi varasema nelja asemel. Põhivõistlus-, debüütfilmide, “Põhjusega mässajate” ja Balti võistlusprogrammile lisandub “Kriitikute valik” (Critic´s Choice), mis koosneb nõudlikumale maitsele vastavatest esilinastustest ja mida juhib rahvusvaheliselt tuntud kriitik ja programmikoostaja Nikolaj Nikitin.

“Meie eesmärk on, et iga programm saaks endale selgema näo ning filmid ja publik leiaksid teineteist kergemini üles,” ütles PÖFF-i juht Tiina Lokk pressiteates.

Varasemast erinev on tänavu ka see, et Balti võistlusprogrammi kuuluvad ainult mängufilmid.

Pimedate Ööde filmifestival leiab aset 11.–27. novembrini.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.