PÖFFi tegemise karm reaalsus: suvepuhkuse asemel peab ära vaatama 1400 filmi

Foto: PÖFF.

Eelmisel nädalal alanud Pimedate Ööde Filmifestivalil ja Just Filmil linastub kokku 211 täispikka filmi. Neist 38 on maailma esilinastused, 30 rahvusvahelised esilinastused ja 15 Euroopa esilinastused. Sellele lisaks näeb programmis 171 lühifilmi, 46 kassetti. 

PÖFFi programmikoordinaator Triin Tramberg selgitab, et selleks, et programm paika saada, peab programmitiim läbi vaatama pea kümme korda sama palju filme. Avame tagamaid, kuidas ja kes teeb valikuid, millised filmid lõpuks festivalile jõuavad.

Filmide vaatamine kui unistuste töö?

PÖFFile ja kõigile selle alaprogrammidele kandideeris sel aastal umbes 6000 filmi. Ainuüksi PÖFFile esitati ligi 1400 filmi. Just Filmi tiim vaatas ära aga umbes 650 filmi.

Filmide vaatamine tundub justkui unistuste töö, aga tegelikult on selle ajamahuka ettevõtmise taga suur tiim ja palju-palju vaeva. Selleks, et kõik filmid vaadatud saaks, on PÖFFil oma enda platvorm, kuhu kõik filmid on juba varakult üles laetud.

Programmitiimil on oma välisskaudid, kes tegevad mingi kindla regiooni filmidega ja esitavad Eesti programmitiimile oma eelselektsiooni filmidest, mis nende meelest võiks festivalile sobida. Kokku on programmitiimis koos välismaiste skautidega umbes 25 inimest. Lisaks on programmitiimile abiks BFMi tudengid, kes samuti aitavad filme läbi vaadata.

Suve ei eksisteeri

PÖFFi põhiprogrammi jaoks esitatud 1400 filmi läbi vaadata tundub siiski ulmeline ettevõtmine. Triin selgitab, kuidas kõik need filmid nähtud saavad.

“Suve kui sellist ei ole. Kuna meil põhiline aeg, millal filme vaadatakse, on suvel, siis programmitiim vaatab umbes kolm-neli filmi päevas. Vahepeal peab rohkem vaatama. Tiina Lokk vaatab rohkem. Kuigi ta usaldab oma tiimi, siis ta tahab olla kindel. Ja väga paljud filmid tulevad ka talle otse.”

Nii suur kogus filme ühe korraga võib silme eest kirjuks võtta. “Ma ise käisin suvel spetsiaalselt Prantsusmaal filme vaatamas, seal vaatasime 6-7 filmi päevas. See läheb keeruliseks, aga see ongi see hetk, millal hakkad mõtlema, milline film jäi meelde sellest virvarrist. Kuni sinnamaani, et mis on see film, mis sa tahtsid lõpuni vaadata, siis on väga hästi,” annab Triin aimdust, mille põhjal valikuid tehakse.

Kõige raskem on Triinu sõnul loobuda aga pikast ja päikselisest Eesti suvest. “Suvel tahaks kõike muud teha. Tahaks ka puhata ja keskenduda muudele asjadele. Ma kujutan ette, et need inimesed, kes teevad Cannes’i või Berliini filmifestivali, neil on väga mõnus, sest nemad saavad vaadata pimedal ja depressiivsel ajal rahulikult filme. Ma hea meelega teeks ka seda.”

Otsedemokraatia programmitiimis

Iga programmitiimi liige võtab oma arvamuse lauda kaasa ja kui ta pole valikus kindel, küsitakse nõu teistelt.

“Muidugi on tihtipeale mul ka olukord, et on film, mis ei ole absoluutselt minu maitse, aga ta nii intrigeerib, et ikkagi tahad vaadata lõpuni. Saad aru, et minu maitsele ei sobi, aga võib-olla sobib kellegi teise maitsele. Siis saadadki selle edasi, et küsida, mis keegi teine sellest arvab tiimis,” selgitab Triin.

“Eesti programmitiim vaatab kõik filmid läbi, mis selle kadalipu läbivad ja välisskautidelt meieni jõuavad. Meil olid kahetunnised programmikoosolekud, kus räägiti terve filmilistid läbi,” selgitab Triinu.

“Ja muidugi oli olukordi, kus programmitiimile meeldis, kuid Tiina polnud filmi suurim fänn, aga ta oli avatud kuulama argumente, miks film toimib. Või ka vastupidi, osadele meeldis, osadele mitte, ja siis see arutatakse läbi. See on ikkagi demokraatia.”

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.