Filmid

Suur intervjuu “Vanamehe” filmi autoritega: Vanamees sobiks suurepäraselt “Rannamaja” seriaali

"Vanamehe" film jõuab kinodesse 27. septembril.Foto: Vanamehe multika Facebooki konto kuvatõmmis

Reedel kinodesse jõudva “Vanamehe” filmi lavastajad ja stsenaristid Mikk Mägi ning Oskar Lehemaa arvavad, et “Rannamajast” ideaalsemat seriaali Vanamehe jaoks ei eksisteeri.

Veel uurisime, kuidas saab Vanamees läbi nubluga, mida ta ütleks enda Oscari võidukõnes ja miks on just nüüd õige aeg temast film vändata.

Mis põhjusel otsustasite, et just nüüd on õige aeg Vanamehe filmiga maha saada?

Mägi: Tegelikult me otsustasime seda filmi tegema hakata juba kaks aastat tagasi. Me tegime Vanamehe sketše päris palju ja esimene tuli välja vist juba 7 aastat tagasi. Ja ühel hetkel, kui käisime selle jaoks raha taotlemas, siis meile pandi lauale, aga oota, miks te siis filmi ei tee?

Tollal olime veidi kahevahel. Me ei osanud seda ise ette võtta ja see tundus selline hoomamatult suur tükk. Mõtlesime, et küll me kunagi jõuame. Aga siis meiega võttis ühendust Veiko Esken Apollo Filmist, kes käis filmimõtte välja. See andis sellise piisava jalaga perse momendi, et no hea küll, teeme siis ära. 

Vanamees näib stereotüüpse Eesti maamehe arhetüübina. Kuidas selline tegelane sündis?

Mägi: Jah, võib öelda, et ta on küll selline Eesti maamehe arhetüüp. Mu sõber Peeter tegi Vanamehe häält klassivendadega juba siis, kui ta oli 14. See oli selline running joke, kus nad rääkisid erinevaid lollakaid anekdoote ja ajasid üksteist naerma. Ja siis ühel hetkel hakkasin mina ka seda häält tegema.

Ma arvan, et ma olen Vanamehe karakterisse hästi palju inspiratsiooni pannud oma isast ja erinevatest naljakatest tegelastest. Ta on selline põikpäise Eesti mehe arhetüüp. Tegelikult on hästi palju erinevaid lugusid, mis on ühte karakterisse sisse saanud.

“Vanamehe” filmi režissöörid ja stsenaristid Oskar Lehemaa ja Mikk Mägi on filmi kallal töötanud kaks aastat.Foto: Konstantin Sednev/Postimees/Scanpix

Olete varem maininud, et vahepeal leiate ennast ka stuudiost väljas Vanamehe häält tegemas. Kas sellega seoses olete sattunud ka veidratesse olukordadesse?

Mägi: Mulle endale on see muutunud täielikuks parasiithääleks ja need naljad on lihtsalt nii ajukad. Kui oled kuskil kohvikus, siis vahel unustad ära ja hakkad Vanamehe häälega midagi tellima.

Endal on küll jube naljakas ja kuna sa ise oled selle karakteriga nii palju koos, siis sa eeldad, et teised saavad ka aru. Aga kui näed kõrvaliste inimeste veidrat altkulmu pilku, siis saad aru, et nii see päris ei ole.

Lehemaa: Mikuga koos töötades me unustame ennast ära ja hakkame lihtsalt Vanamehe häälega rääkima. Isegi mitte filmist, vaid lihtsalt kohvikus saiakest ja kohvi tellides. Ja see on alati kõigile ebamugav!

Ega keegi ju ei tea, kes me oleme. Kõik vaatavad ebamugavusega, kuidas kaks noormeest eriti veidralt räägivad!

Kui film saab suureks hitiks, siis äkki hakatakse juba Vanamehe häält taga nõudma?

Lehemaa: Mikuga juhtub seda kogu aeg! Igal pool tahetakse kuulda. Viimasel paaril nädalal on ikka Miku põhiasi olnud, et tee seda Vanamehe häält! Aga ta teeb seda nii hästi. Ma arvan, et 50 aasta pärast ta teeb ka kuskil rahvamajades veel Vanamehe häält!

Mikk, kas väsitab ära ka, et palutakse kogu aeg seda ühte häält teha?

Mägi: Tegelikult ei väsita. See on ju tore, et inimestele meeldib ja et seda filmi oodatakse. Ma teen seda häält hea meelega, kui see inimesi naerma ajab. Aga kui film on väljas, siis eks ma saan sellest ka natukene puhkust.

Lehma mängimine ei ole lihtne töö.Foto: kuvatõmmis

Filmis mängib lehma Märt Avandi. Kui raske oli Märti lehma rolli ära rääkida? Kui pikk on üldse ühe lehma stsenaarium?

Lehemaa: Kusjuures lehma stsenaariumit on ikka pikalt, filmis on teda päris palju! Kohti, kus ta teeb väikseid muusid ja üllatunud muusid ja hirmunud muusid on päris palju. Temaga oli ikka mitu päeva tööd. Aga tema ärarääkimine, ma ei mäleta et see oleks raske olnud…

Mägi: See oli tegelikult üsna lihtne, ta oli kohe nõus tulema. Märt on meile varem ka sketšidega toetust avaldanud ja aitas ka siis kui me kunagi “Eesti Laulu” sketše tegime. Märt on ka Rapla poiss nagu ma ise ja temaga on olnud väga tore koostöö.

Märdi muude juhendamine võis vist olla üsna kentsakas? “Ei, see muu peaks ikka natukene ümaram olema!”

Lehemaa: Jaa, kindlasti oli seda palju!

Mägi: Pidi leidma inimese ja lehma vahelise tasakaalu. Kohati oli nagu liiga loom ja siis oli jälle liiga inimene. Pidi leidma selle õige koha.

Lehemaa: Vanamehe maailmas ongi ju kõik tegelikult toores. Noored mehed teevad vanemate inimeste ja laste häält. See kõik ongi natukene markeeriv ja stiliseeritud. Lehmaga ei olnud ka eesmärk saada perfektsust. Pigem pidi Märdi huumoritaju ja kindlasti ka tema hääl rollist läbi kumama. Ja selle õige hääle leidmine võttis ikka aega…

Aga see oli tegelikult nii tore! Oleme selle filmi kallal kaks aastat töötanud ning ühel hetkel astud sammu tagasi ja hakkad mõtlema: aa, me ju terve päev rääkisime Märt Avandiga muudest! Ma isegi ei imestaks kui me palusime tal ümaramalt muu öelda!

Kas teadsid, et Vanamehel oli ka “Matrixis” väike, kuid see-eest tähtis roll?Foto: Vanamehe multika Facebooki konto kuvatõmmis.

Filmi reklaamikampaanias on Vanamees põiganud sisse näiteks “Matrixisse” ja “Troonide mängu”. Kui Vanamees saaks ise päriselt mõnes filmis või seriaalis kaasa teha, siis millises?

Lehemaa: Mis see Eesti sari on? “Rannamaja” või?

Mõlemad naeravad.

Mägi Vanamehe häälega: “Tiad, mulle ikke meeldivad need tüdrikud!” Aga ei, tegelikult kas “Rannamaja” või “Viimne reliikvia”.

Lehemaa: Teades Vanameest, siis ma arvan, et see “Matrix”, kuhu meie teda toppinud oleme huvitaks oluliselt vähem kui “Rannamaja”. See oleks nii tore! Ta jumala hästi sobiks sinna.

Mida Vanamees ise lehmalüpsi vahelduseks telekast vaatab? Kas tal Netflix on?

Mägi: Ei, seda ma küll ei usu, et tal Netflix on. Ma arvan, et ta on suur Facebooki sõber. Ma arvan, et telekast ta vaatab seda valget müra, et uinuda. See meenutab talle lapsepõlve või midagi sellist. “Šee on nigu lapšepõlve lumi!”

Ma arvan, et ta isegi ei tea, et sealt midagi muud võiks tulla! Talle lihtsalt meeldib seda ühte asja vaadata.

Aga miks ta on nii suur Facebooki fänn?

Mägi: Ma arvan, et tal on oma tutvumisgrupp vanusepiiranguga pluss-miinus 100. Ta saab seal juttu rääkida ja ütleb alati tere hommikust inimestele. Seal saab ka kanu ja sigu osta ja vahetada!

Lehemaa: Ja siis ta räägib oma ihuhädadest seal. “Mul põlved täna hommikul nii valutavad!”

Mägi: Ja ta kirjutab Facebooki seinale kogemata neid asju, mida ta Google’ist tahab otsida. Mingi “šigade kilo hind” või midagi sellist.

Vanamees on ka nubluga kokku saanud. Kuidas need kaks omavahel läbi saavad?

Mägi: Väga hästi. See koostöö oli selline hästi spontaanne. Nublu palus, et me teeksime tema kontsertitele vahesketšid. Ta ise pöördus meie poole.

Ma arvan, et Vanamees ise kuulaks nublut küll.  Tema esimesed lood, nagu see puhkuse laul on küll selline klassikaline maamehe hümn.

Varsti hakatakse Oscareid jagama Mida ütleks Vanamees maailmale, kui ta peaks minema lavale parima meespeaosatäitja kuldmehikest vastu võtma?

Mägi Vanamehe häälega: “Aitäh! Kus ma olen?” Ta oleks ikka üpris segaduses, ma arvan. Äkki ta telliks mingit soovilugu või midagi?

Lehemaa Vanamehe häälega: “Šooviks Mallet tervitada, ja Kuunot!”

Mägi: Ja pluss-miinus 100 community rahvast!

“Vanamehe” film jõuab kinodesse 27. septembril. Filmi treiler annab aimu, mis võib juhtuda, keda piisavalt sageli ei lüpsta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.