Filmid

Suurfilmide tegijaid on Eestisse oodata veelgi: Film Estonia tagasimakse fond saab 3,4 lisamiljonit 

Tagasimakse fondi kaudu toetati ka "Tenetit"Foto: outnow.ch/Warner Bros.

Valitsus otsustas täna suurendada Film Estonia tagasimakse fondi ehk cash rebate’i mahtu 3,4 euro võrra. 2022. aasta maht on seega kokku 5,4 miljonit eurot.

“Tänases keerulises poliitilises olukorras pole maailm enam endine ning peame ka kultuuri abil kindlustama euroopalikke väärtusi. Filmikunst on üks tõhusamatest kultuurilise dialoogi tekitamise vahenditest. Samuti on film olemuslikult väga rahvusvaheline,” kirjutas kultuuriminister Tiit Terik Facebookis.

“See, et välistootjad on otsustanud tulla Eestisse filmima ja huvi meie riigi vastu on hüppeliselt tõusnud, näitab seda, et Eestis on turvaline. Me peame seda sõnumit kõikide vahenditega võimendama. Film Estonia aitab seda teha, luues kõrgetasemelisi töökohti ja tuues Eesti majandusse välisinvesteeringuid, mida on kriisidest väljumisel hädasti vaja,” lisas ta postituses.

Fondi täiendava suurendamisega tuuakse Eestisse täiendavalt 11,4 miljonit eurot, netomõju Eesti majandusele oleks vähemalt 8 miljonit eurot, kirjutati kultuuriministeeriumi pressiteates.

Eesti riik maksab filmitegijatele kuni 30 protsenti Eestis tehtud kulutustest tagasi. 2022. aastaks ette nähtud tavapärane fondi maht kaks miljonit eurot oli 2022. aasta jaanuari seisuga väljamaksekohustusega kaetud.

Erakorraline fondi suurendamise vajadus tekkis rahvusvaheliste suurprojektide huviga Eestisse tulla ja sellest tuleneva nõudluse hüppelise kasvuga. Paljuski on see seotud rahvusvahelise filmitööstuse taaskäivitumisega pärast koroonapandeemiast tingitud madalseisu.

Film Estonia sarnased tagasimakseprogrammid on maailmas kõige levinum automaatne mehhanism, mida kasutatakse, et meelitada riiki välisinvesteeringuid ja elavdada kohalikku turismi, filmitööstust ja majandust kogu maailmas. Sama fondi kaudu toetati ka Eestis üles võetud Christopher Nolani filmi “Tenet”.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.