Filmid

Tallinna vanalinna ekskursioonid viivad “Apteeker Melchiori” filmi võttepaikadesse

Vanalinna ekskursioonil tutvutakse keskaegse elugaFoto: Meeli Küttim

Alates 17. aprillist korraldab Tallinna Linnamuuseum koostöös filmitootjatega ekskursioone Tallinna vanalinnas “Apteeker Melchiori” filmi radadel. Huvilised saavad kogeda, milline võis olla elu keskaegses Tallinnas ning kuulda lugusid filmitegemise telgitagustest.

Tallinna Linnamuuseumi ajaloolase Küllike Tinti sõnul aitavad ajalooteemalised filmid ja raamatud minevikule elu sisse puhuda ja tekitada huvi ajaloo vastu.

“Viimane film, mis käsitles keskaegset Tallinna, pärineb 1980. aastatest. Sellest ajast on aga ajalooteadus ja filmitööstus väga palju edasi arenenud. Nii “Apteeker Melchiori” mängufilm kui ka vanalinnaekskursioon filmi radadel avavad põnevaid uusi tahke keskaegsest Tallinnast,“ ütles ta pressiteates.

Kuigi ka ajaloolased ise ei tea detailitäpsusega, milline keskaegne Tallinn oli, annab filmis esitatud nägemus ja vanalinnas asuvate apteeker Melchiori tegevuspaikade külastamine hea ettekujutuse selleaegsest elust.

“Ekskursioonil osalejad saavad viibida paikades, millel on filmis oluline roll. See aitab paremini mõista, milline oli keskaegne Tallinn, tolleaegne ühiskond ja kuidas elu pealinnas sel ajal toimis,“ selgitas Tint.

5. aprillil toimus ajaloolaste Juhan Kreemi ja Küllike Tinti juhtimisel esimene kutsetega ekskursioon väikesele seltskonnale, kus osalesid filmi režissöör Elmo Nüganen, kaasstsenarist Olle Mirme, apteeker Melchiori rolli mängiv Märten Metsaviir, produtsendid Tanel Tatter, Veiko Esken ja teised.

Tallinna Linnamuuseumi korraldatud avalikud ekskursioonid „Apteeker Melchiori“ filmi radadel alustavad 17. aprillil. Osalejad saavad tutvuda Toompea väikese ja suure kindlusega, käia läbi Toomvärava, Lühikese jala väravatorni, Rataskaevu ja Pika jala väravatorni juurest, külastada Pühavaimu kirikut ja Raeapteeki, kus saab maitsta ka apteeginapsu või martsipani, tutvuda filmi suurima massistseeni võttepaigaga Raekoja platsil, Dominiiklaste kloostriga ja teemakohaste museaalidega Tallinna Linnamuuseumis.

Ekskursioone juhivad Küllike Tint ja teised Tallinna Linnamuuseumi ajaloolased, kes avavad lisaks ajaloole ka filmitegemise telgitaguseid – millised nüansse filmitootjad keskaegse olustiku loomisel kasutasid ja miks mõnel juhul ei olnudki võimalik tagada filmis ajaloolist autentsust. Näiteks saab ekskursioonil vastuse küsimusele, miks osad keskaegse Tallinna stseenid filmiti hoopis Ida-Virumaal, Kuressaares, Lääne-Virumaal, Viimsis või Lätis.

Indrek Hargla, Elmo Nüganeni ja Olle Mirme originaalstsenaariumil põhinev režissöör Elmo Nüganeni keskaegne krimipõnevik „Apteeker Melchior“ jõuab kinokavadesse üle Eesti järgmisel nädalal.

Pidulik esilinastus toimub esmaspäeval, 11. aprillil Apollo kinos Solaris. Alates 15. aprillist linastub mängufilm „Apteeker Melchior“ kinodes üle Eesti, kuid piiratud arv eellinastusi on filmihuviliste jaoks kinokavades juba alates 11. aprilli õhtust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.