Filmid

Uued telekad saavad kasuliku funktsiooni, mis parandab oluliselt filmide pildikvaliteeti

Tulevikus näevad telekast vaadatavad filmid paremad välja.Foto: T3

Tehnikamessil CES 2020 teatati, et suurimate teleritootjate uusimatesse televiisoritesse lisatakse funktsioon Filmmaker Mode, mis lülitab välja ekraanile liigset müra tekitava motion smoothingu.

Filmmaker Mode’i saavad Samsungi, Philipsi, Kaleidescape’i, LG, Panasonicu ja Vizio mõningad uusimad 4K ja 8K telerid. Vanemate telekate omanikeni Filmmaker Mode näiteks süsteemiuuenduse vahendusel ei jõua.

Mis on motion smoothing ja kuidas see filme rikub?

Motion smoothing on funktsioon, mille abil loob teler kunstlikult kaadreid päriselt filmitud kaadrite vahele, muutes seega pildi sujuvamaks. See võib olla väga kasulik näiteks spordiülekannete puhul, kui filmide puhul tekitab see tunde, justkui oleks midagi valesti.

Filmid on harilikult filmitud kaadrisagedusel 24 või 30 ehk ühes sekundis vahetub pilt ekraanil 24 või 30 korda. Motion smoothingu tõttu võivad kaadrid aga vahetuda mitu korda kiiremini, seega tundub film ka sujuvam.

Filmiloojad pööravad kaadrisagedusele suurt tähelepanu, seega kui algsetes plaanides ei olnud sujuvamat pilti pakkuda, siis võib film selle funktsiooni abil teleriekraanil lihtsalt veider välja näha.

Välja lülitamine võib olla keerukas

Motion smoothing on uuemate telerite puhul harilikult vaikimisi sisse lülitatud ning enne filmide vaatamist on see mõttekas välja lülitada.

See ei pruugi olla aga nii kerge, kuna kõik tootjad kutsuvad funktsiooni erineva nimega, seega tuleb teleri pildisätete alt otsida näiteks valikuid 240Hz TruMotion, Motion Smoothing Effect või Auto Motion Plus.

Filmmaker Mode’i eesmärk on see tülikas funktsioon vaikimisi välja lülitada. See peaks tegema filmide vaatamise lihtsamaks, sest kaob ära vajadus teleri menüüdest õige sätte üles leidmise jaoks, et motion smoothing välja lülitada.

Kuna motion smoothing rikub telerikasutajate jaoks ära filmitegijate töö, siis on Filmmaker Mode’i pooldajad ka mitmed tuntud režissöörid. Allolevas videos räägivad sellest Martin Scorsese, J.J. Abrams, James Cameron, Ryan Coogler, Ava DuVernay, Rian Johnson ja Christopher Nolan.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.