Filmid

Vaata teadaolevalt esimest Eesti joonisfilmi, mille lavastas 90 aasta eest Konstantin Pätsi vennapoeg

Foto: kaader filmist "Kutsu-Juku seiklused"

1931. aastal nägi ilmavalgust teadaolevalt esimene Eesti animafilm “Kutsu-Juku seiklusi”. Joonisfilm esilinastus täpselt 90 aastat tagasi Tallinna kinos Modern.

“Kutsu-Juku” seiklusi on film suurekõrvalisest koerakesest, mis on šnitti saanud Walt Disney legendaarsest. Andmed lubavad oletada, et koera teekonnale pidi tulema ka järjefilm. Poliitilised hoovused nõudsid aga teisiti ning Kutsu Juku vajus ajaloohämarusse.

Alles 1986. aastal tuli ENSV Riikliku Ajaloo Keskarhiivi Eesti Karskusliidu fondist nähtavale osaliselt säilinud “Kutsu-Juku” lint. Tänaseks säilinud neli ja pool minutit moodustavad teadaolevatel andmetel vaid pool filmi kogupikkusest.

“Kutsu-Juku” filmikunstniku rollis seisis karikaturist Elmar Jaanimägi, operaator-lavastaja oli tollase presidendi, Konstantin Pätsi vennapoeg Voldemar Päts. Produtsendi osa täitis Aleksander Teppor, kelle Suur-Karja tänaval asunud ateljees film ka valmis.

Kutsu-Jukust ei saanud siiski Eesti animatsiooni koolkonna teerajajat, sest järjepidev animafilmide tootmine algas alles aastakümneid hiljem – 1950. aastate lõpul, mil Elbert Tuganov pani aluse Eesti nukufilmi traditsioonile. 

1931. aasta 30. aprillil esilinastunud lühianimatsioon märgib oma isepäisuses sellegipoolest olulist sammu Eesti filmiajaloos ning on teadaolevalt esimene kord Eestis, mil autorid 5000 joonistust filmiks ühendasid.

Filmi ” Kutsu-Juku seiklusi” saad vaadata siit.

Toimetas Martin Liivand.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.