Filmid

Vaatamissoovitus: Netflixi jõudis kõrgelt hinnatud dokfilm maailma muutnud Facebooki andmelekkest

Facebooki asutaja Mark Zuckerberg 2018. aasta aprillis andmelekke kohta tunnistusi andmas.Foto: CNN

Alates 24. juulist saab Netflixis vaadata paljukiidetud dokumentaalfilmi “The Great Hack”, mis avab halastamatu otsekohesusega eelmisel aastal maailma raputanud Facebooki ja Cambridge Analytica andmelekke skandaali tagamaid.

Facebook lubas aastatel 2007–2014 oma platvormis äppide arendajatel inimeste andmeid töödelda ilma, et inimesed ilma oleksid selleks selge nõusoleku andnud. Lisaks said äppide arendajad ligi ka neile inimestele, kes äpiga kokku ei puutunud, ent kelle “sõbrad” olid äppi kasutanud.

Uurija Aleksandr Kogan kasutas isikuomaduste viktoriini, et niimoodi kopeerida Facebookist 87 miljoni inimese andmed. Osa neist jagati ettevõttega Cambridge Analytica, mis tegi selle põhjal psühholoogiliselt suunatud poliitreklaami USA valimistel.

Filmis vaadeldakse, kuidas nii ulatuslik andmeleke toimuda sai ja mis selleni viis. Intervjueeritakse erinevaid inimesi, kes olid ise skandaalis osalised ja aitasid juhtunut päevavalgele tuua.

Lisaks küsivad filmitegijad ka laiemaid küsimusi informatsiooni rolli kohta modernses ühiskonnas. Mida me tegelikult loovutame kui ma kasutame tänapäeval internetti enda kohta käiva info jagamiseks? Kes ja kuidas kasutab ära minu isiklikku elu enda eesmärkide saavutamiseks?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.