Filmid

Vastuolulise Estonia dokumentaali tegija pälvis Rootsis maineka auhinna

"Estonia - leid, mis muutis" kõike" tegijad väidavad, et leidsid parvlaev Estonia vrakist uue augu.Foto: kuvatõmmis

Rootsi ajakirjanik Henrik Evertsson, kes on üks kõmulise Estonia hukku käsitleva dokumentaalseriaali “Estonia – leid, mis muutis kõike” autoritest, pärjati oma koduriigis prestiiže ajakirjandusauhinnaga.

Evertsson pälvis auhinna Stora Journalistpriset (Rootsi suur ajakirjandusauhind) aasta loo kategoorias just Estonia huku tagamaid lahkava dokumentaali eest. Auhinnaga tuleb kaasa ka autasu 100 000 rootsi krooni ehk veidi alla 10 000 euro väärtuses.

Stora Journalistpriset on ajakirjandusauhind, mida annab välja 175 meediaettevõttest koosnev Rootsi meediagrupp Bonnier AB. Auhinda on välja antud alates 1966. aastast.

Dokumetaalseriaal “Estonia – leid, mis muutis kõike” sai laiema tähelepanu osaliseks, kuna sarjas väidetakse, et parvlaev Estonia vrakis on varasemalt märkamatuks jäänud auk, mis sai seriaali tegijate arvates tekkida vaid välise löögi tulemusel. Sarja tegijad käisid ka Estonia vrakki filmimas, mille eest on nad nüüd Rootsis hauarahu rikkumise eest kohtu alla antud.

Hiljem selgus musta materjali põhjal, et Estonia vrakis on tegelikult mitu auku, mis võisid tekkida pärast laeva uppumist vraki kivisel merepõhjal liikumise tulemusena. Sellegipoolest lubas peaminister Jüri Ratas, et seriaalis avalikuks tulnud uue info tõttu korraldatakse Estonia vrakile uus sukeldumine.

Eestis oli võimalik rootslaste Estonia dokumentaali vaadata Kanal 2 vahendusel, hetkel on sari olemas Skandinaavia Dplay striimimisteenuses. Küll aga on YouTube’is võimalik vaadata originaalkaadreid esimesest sukeldumisest Estonia vrakile 1994. aasta lõpus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.