Asjatundja soovitab: 6 olulist nippi mängijale, kuidas ennast petiste eest kaitsta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Kanna oma mängukontode eest hoolt.Foto: Gizmodo

Ärinõustamisfirma KPMG küberturvalisuse spetsialist Alberto Zorilla jagab kasulikke soovitusi, mis aitavad tagada sinu erinevate videomängukontode turvalisuse.

Mängude populaarsus on plahvatuslikult kasvanud. Kunagi piisas pea kõikide mängudega seotud toimingute tegemiseks vaid ühest programmist, kuid tänapäeval on olukord palju värvikirevam: Steam, Xbox Live, PSN Network, Nintendo, Origini ja Epic Gamesi kontod ning palju muud.

Osad neist on seotud sinu Facebooki profiili või e-maili kontoga ja teisi kasutatakse vaid kindlate mängude jaoks. Seda kõike silmas pidades peab olema teadlik kõige tavapärasematest petuskeemidest, mida kontode varastamiseks kasutatakse.

Ära vasta e-kirjadele, mis küsivad su paroole

Andmepüük ehk phishing on tavapärane meetod, millega üritatakse inimestelt kontosid välja petta. See töötab nii: keegi, kes teab sinu konto kasutajanime mingil kindlal platvormil, saadab sulle ametliku ilmega e-kirja, mis näeb välja nagu see oleks pärit teenusepakkujalt. Küsitakse sisselogimiseks vajalikku infot või palutakse klikkida kindlale lingile.

Ütleme näiteks, et saad Epic Gamesilt kirja, kus nõutakse sinu konto salasõna. Ära kunagi usalda e-kirju, mis uurivad su paroolide kohta! Epic Games ei paluks kasutajatel kunagi enda sisselogimisinfot jagada.

Tavapäraselt üritatakse sind erinevatel viisidel veenda oma infot üles kirjutama, näiteks väitega, et vastasel juhul konto suletakse. Selliste e-kirjade saabudes saad alati võtta ühendust klienditoega ja ise järele uurida, mis toimub.

Lahkete pakkumiste taga peituvad sageli pahatahtlikud kavatsused.Foto: Game Tool World

“Tasuta” kraam ei ole peaaegu kunagi tasuta

Mitmed “CS:GO” kosmeetiliste skinnide mängurlusega tegelevad keskkonnad lubavad ära anda kas väärtuslikke skinne või osaleda nende loosis juhul, kui logitakse sisse Steami kontoga. Seda ei tohiks mingil juhul usaldada.

Need kasutajad, kes selle pettuse lõksu langevad, jäävad enamasti ilma nii Steami kontost kui ka kõikidest sellega seotud mängudest ja skinnidest. Kindlasti oled näinud ka veebilehti, mis pakuvad tasuta “Fortnite’i” mänguraha V-buckse, kuid tasuta lõunaid ei ole olemas. Peaaegu kõiki auhindu ja skinne saab lahti lukustada mängides ja mitte kahtlaste netikeskkondade kaudu.

Ära jaga oma kontot võõrastega

Leveldamise teenused on samuti populaarsed petuskeemid. Mängijat lubatakse “aidata”, kui ta annab oma rollimängu tegelase konto kellelegi teisele, kes tema eest mängib ja tegelast tugevamaks muudab.

On üsna tavapärane, et pärast konto üleandmist kaob “abistaja” koos sellega seitsme tuule poole. On arusaadav, et paljudele ei meeldi rollimängudesse matta tohutult aega, et oma tegelast üles töötada, kuid kunagi ei tohi jagada oma kontot inimestega, keda sa ei usalda.

“Fortnite’is” häkki kasutav mängija, kes näeb automaatselt vastaste asukohti.Foto: kuvatõmmis

Häkkide kasutamine võib kontost ilma jätta

Erinevate sohiprogrammide loojad ehitavad sageli oma häkkidesse sisse pahavara, mis võimaldab neil kasutaja konto üle võtta. Seega kiireim viis oma konto kaotamiseks on nende sohiprogrammide “järele proovimine”.

Potentsiaalseid tulemusi on kaks ja kumbki pole ideaalne. Esiteks, su konto võidakse sohitegemise pärast sulgeda. Teiseks, häki looja kaaperdab su profiili ja müüb selle maha. Reeglite rikkumine on nõme, ärge tehke seda!

Kasuta erinevaid paroole

Üldiselt on parim viis enda konto turvalisuse tagamiseks oma paroole mitte kellegagi jagada. Kuid prohmakaid siiski juhtub: 2012. aastal lekkis hiiglaslik “League of Legendsi” andmebaasi koos suure hulga kasutajanimede ja salasõnadega.

Kuid mängijad on targad ja teavad, et sama parooli kasutamine erinevatel kontodel ei ole hea mõte. Selles veebikeskkonnas saad ise järgi uurida, kas sinu mängukonto on ohustatud või mitte.

Kaheastmeline autentimine on su parim sõber

Suurem osa teenuseid kasutab tänapäeval lisanduvat turvavalikut kaheastmelise autentimise näol. See teeb su konto raskemini häkitavaks.

See on meie lemmikmeetod, sest juhul kui sinu salasõna peaks avalikus tulema, peavad potentsiaalsed kurikaelad enne infole ligipääsemist teadma ka su telefoninumbrit ja meiliaadressi. Lülita kaheastmeline autentimine alati sisse!

Kokkuvõtteks…

Ära usalda e-kirju, mis küsivad su paroole. Tasuta asjad ei ole peaaegu kunagi tasuta ja kui ongi, siis mängus sees. Ära jaga oma kontot võõrastega, ära tee sohki, ära jaga oma paroole ja kasuta erinevate kontode puhul erinevaid salasõnasid. Ja muidugi lülita sisse kaheastmeline autentimine!

Selles rubriigis jagame nippe, kuidas midagi paremini teha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.