4 häirivat asja, mis mulle PlayStation 5 juures ei meeldi

Sony otsib lahendusi, kuidas rohkem konsoole toota.

Alustuseks teeme kohe ühe asja selgeks: PlayStation 5 on hea konsool, mida mina soovitan kõigile mängufännidele kahe käega. Kuid sellel on ka nõrgemaid külgesid, millest potentsiaalsed ostjad võiksid teadlikud olla.

Siit leiad ülevaate neljast kõige valusamalt pitsitavamast kitsaskohast, mis mind PlayStation 5 kasutades häirivad.

PlayStation 5 uus pult on mugav ja uuenduslik, aga… Foto: Sony

Puldi aku saab liiga kiiresti tühjaks

PlayStation 5 uus pult DualSense on laias laastus hästi disainitud seade, mida on PlayStation 4 DualShockist oluliselt mugavam kasutada. Mängukogemusele annavad kõvasti juurde ja puldi uued funktsioonid: erineva tugevusega nupuvajutusi nõudvad adaptiivsed päästikud ja haptiline tagasiside, mis annab värinamootoriga mängijale detailset tagasisidet.

Kuid nendel uutel funktsioonidel on üks tõsiselt kahetsusväärne varjupool: PlayStation 5 puldi aku eluiga kahaneb üllatavalt lühikeseks. Kui mängida näiteks “Marvel’s Spider-Man: Miles Morales”, mis puldi uusi omadusi visalt kasutab, siis annab konsool juba paari tunni pärast märku, et lükka puldile juhe taha. Olen ka “Demon’s Soulsi” striime vaadates korduvalt märganud, kuidas striimijate ekraanile ilmub puldi tühjast akust teatav aken.

Sellest on kahju, sest PlayStation 5 puldi uued omadused on tõesti kogemist väärt. Need aitavad mängudesse varasemaga võrreldes oluliselt paremini sisse elada. Seega on mõneti irooniline, et DualSense’i kõige olulisem uuendus on ühtlasi selle suurim nõrkus.

Mina ostsin igatahes esimese asjana endale arvutitarvete poest pikema juhtme, mis võimaldab mul konsoolist paari meetri kaugusel istudes mängida ja samaaegselt pulti laadida. Lihtsalt kahju, et selline ost on üldse vajalik.

Segadus mängude versioonidega

Lisaks PlayStation 5 mängudele suudab Sony uus konsool jooksutada ka samade mängude PlayStation 4 versioone. Kohati võib olla aga keeruline mõista, kumma mängu versiooni sa oled tööle pannud ja PlayStation 5 teeb üsna vähe, et segadusse selgust tuua.

Võtame näiteks “Call of Duty Black Ops: Cold Wari”. Kui ma oma PlayStation 5 käivitan ja selle mängu juurde liigun, siis esimese asjana näen suurt nuppu kirjaga Download. Aga miks? Ma olen ju “Cold Wari” juba alla tirinud.

Jah, pärast süsteemiuuendust on nüüd ekraani ülaosas mängu pealkirja kõrval välja toodud ka versioon. Varem seda seal ei olnud.

Asi on selles, et mingil põhjusel näitab konsool mulle esimese asjana “Call of Duty” PlayStation 4 versiooni, mida ma ei ole alla tõmmanud, ja mitte PlayStation 5 versiooni, mis on mu konsoolile installeeritud. Muide, see ei ole alati nii: vahel konsooli käivitades “Call of Duty” juurde liikudes on mul ees mängu PlayStation 5 versioon ja Download nupu asemel on nupp kirjega Play. Miks see alati nii ei ole?

Nüüd on tegelikult mängude erinevate versioonide eristamine natukene lihtsam kui varem. Süsteemiuuendusega lisati kasutajaliidesesse kasulik märge, mis PlayStation 4 mängude puhul kuvab ekraani ülaosas mängu pealkirja kõrvale kirje PS4 (nähtaval ka ülaloleval fotol). Kuid nende jaoks, kes ei tea, et PlayStation 5 võib alla tirida mängu teise konsooli versiooni ning kes ei tule selle peale, et mängude versioone peab ise valima, võib see kõik olla segadusttekitav.

Vahel näen konsooli käivitades “Call of Duty” PlayStation 5 versiooni, siis jälle PlayStation 4 versiooni.

Miks ei võiks PlayStation 5 puhul kasutada sama süsteemi, mida kasutab Xbox? Microsofti Smart Delivery süsteem tuvastab, millisel konsoolil sa mängid ja tirib automaatselt alla vaid selle konsooli mängude versioonid. Sest miks ma peaks tahtma oma tutika PlayStation 5 peal mängida mängude PlayStation 4 versioone? Sony praegune süsteem on ebavajalikult keerukas ja võiks tulevikus muutuda kasutajasõbralikumaks.

Puhkerežiim ei tööta nii, nagu peaks

Puhkerežiim ehk Rest Mode võimaldab PlayStation 5-l väiksema energiakuluga täita erinevaid kasulikke taustafunktsioone, milleks võivad olla näiteks mängude alla tirimine ja installeerimine ning puldi laadimine. Tegelikult PlayStation 5 Rest Mode hetkel kõiki lubatud funktsioone veatult ei täida.

Kui internetis on räägitud, et Rest Mode võib tekitada konsoolis mäluprobleeme ja masina üldse kokku jooksutada, siis mina seda kohanud ei ole. Küll aga ei lae minu konsool Rest Mode’is töötades pulti.

See on jama: nagu ülal mainitud sai, siis puldi aku just kõige kauem ei kesta. Vahel on hea teha paus, panna pult Rest Mode’is laadima ja siis mängu juurde tagasi tulla. Esimest korda seda strateegiat rakendades mängu juurde naastes avastasin aga, et puldi aku on vahepeal hoopis veel enam tühjenenud.

Rest Mode ei tee veel kõike, mida peaks, kuid aja jooksul see probleem tõenäoliselt kaob.

Probleeme on esinenud ka mängude Rest Mode’is alla laadimisega. Kui konsool töötab täisrežiimil, siis toimib kõik probleemideta, kuid sageli pannakse minu allatiritavad mängud Rest Mode’is miskipärast pausile. Ning ei, tegu ei ole konsooli sätetes, ma olen kontrollinud.

Minu mured Rest Mode’iga ei ole kindlasti katastroofilised. Need on probleemid, mida on võimalik paari süsteemiuuendusega kõrvaldada. Kuid siiski, murekohad on olemas ja need võivad tekitada nii mõnelegi konsooliomanikule omajagu tuska.

Salvestusfailidega mässamine

Salvestusfailide liigutamine PlayStation 4 pealt uuele PlayStation 5-le ei ole teab mis keeruline, kuid Microsoft on selle Xboxi kasutajatele teinud nii lihtsaks, et Sony lahendus tundub konkurendi omaga võrreldes ajast ja arust.

Xbox Series X-i peal on salvestusfailide kättesaamine lihtsamast lihtsam: logi oma kasutajaga sisse, tiri konsooli süsteemimenüüst oma kontoga seotud salvestusfailid alla ja valmis. Kuna kõik Xboxi kasutajad saavad ilma probleemideta pilvest salvestusfailid kätte, siis ühtegi lisanduvat sammu selleks astuma ei pea.

Erinevalt Microsoftist on Sony lukustanud pilveteenused maksumüüri taha.

PlayStation toetab samuti pilvest salvestusfailide alla tirimist, kuid miskipärast on see elementaarne funktsioon kättesaadav vaid tasulise PlayStation Plus teenuse tellijatele. Kui sa seda teenust ei osta, siis ole valmis andmete ülekandmiseks, mis hõlmab mõlema konsooli korraga tööle panemist ja ühte võrku ühendamist. Xboxil on kõik lihtne, kuid mitte PlayStationil.

Salvestusfailide uuele PlayStationile liigutamine ei ole mingi ületamatu takistus ja PlayStation 5 ost ei peaks kellelgi selle probleemi taha takerduma. Kuid Microsoft pakub siin selgelt mugavamat lahendust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.