9 kõige olulisemat asja, mida me just järgmise Xboxi kohta teada saime

Tasuta mänge saad hakata päriselt ka tasuta mängima.Foto: Microsoft

Xboxi juht Phil Spencer avaldas hiljuti Microsofti järgmise mängukonsooli Xbox Series X-i kohta hulgaliselt uut ja huvitavat infot, mis aitab paremini mõista, mida aasta lõpus müügile jõudev uus konsool endast tegelikult kujutab.

Alt leiad 9 kõige olulisemat uut asja, mida me just Xbox Series X-i kohta teada saime.

Xbox Series X tuleb mitmete uute funktsioonidega. Foto: Microsoft

Xbox One’ist kaheksa korda kiirem

Spenceri sõnul tuleb Xbox Series X AMD kiibiga, mis põhineb Zen 2 arhitektuuril. Ta kinnitas ka, et konsooli graafikaprotsessori kiiruseks on 12 terafloppi, mida on võrreldes algupärase Xbox One’iga kaheksa korda rohkem ja Xbox One X-iga kaks korda rohkem.

See tähendab, et vähemalt paberil peaks järgmine Xbox olema praeguse generatsiooni mängukonsooliga võrreldes korralik samm edasi. Ja kuigi teraflop on üsna abstraktne näitaja, siis Spencer täpsustas ka, kuidas seda lisavõimsust ära kasutada plaanitakse.

120 kaadrit sekundis on reaalsus

Üks oluline aspekt, kus Xbox Series X praeguse põlvkonna mängumasinatele silmad ette teeb on kaadrisagedus. Spenceri sõnul suudab Series X mänge jooksutada 120 kaadrit sekundis ja see peaks muutma pildikvaliteedi oluliselt sujuvamaks, eriti tempokamate mängude puhul.

Xbox One ja PlayStation 4 lukustavad kaadrisageduse enamasti kas 30 või 60 FPSi juurde. Võimsamad X ja Pro mudelid lubavad teatud mängude puhul küll valida parema pildikvaliteedi või kaadrisageduse vahel, kuid tundub, et Series X-i puhul ei ole see enam vajalik.

DirecX Raytracing

Järgmise põlvkonna konsoolidest rääkides ei saa raytracingust üle ega ümber. Tegu on uue graafikatehnoloogiaga, mis suudab ekraanile tuua ülirealistlikke valguslahendusi.

Spencer kinnitas, et Xbox Series X tuleb tõepoolest raytracingu funktsionaalsusega ning seda toetab DirectX tehnoloogia, mis on seni olnud saadaval arvutitel. See tähendab, et konsooliomanikeni jõuab oluline uuendus, mis on seni olnud saadaval vaid arvutil mängijatele.

Raytracingust on saanud järgmise konsoolipõlvkonna keskne osa. Foto: Microsoft

Hoia korraga töös mitut mängu

Funktsioonist nimega Quick Resume võib saada Xbox Series X-i üks olulisemaid uuendusi, mis muudab mängude haldamise kasutajate jaoks oluliselt lihtsamaks.

Xbox Series X võimaldab samaaegselt käivitada ja töös hoida rohkem kui ühte mängu. Võid näiteks korraga tööle panna “Forza”, “Halo” ja “Doomi” ning siis kiirelt nende vahel vahetada ilma mänge uuesti käivitamata ja salvestusfaile laadimata.

VRS muudab pildi ilusamaks

Xbox Series X-i on sisse ehitatud Variable Rate Shading (VRS) funktsioon, mis peaks muutma mängude pildikvaliteedi senisest olululiselt paremaks, andes arendajatele suurema kontrolli ressursijaotuse üle.

VRS võimaldab mängu loojatel täpsustada, millistele detailidele peaks graafikaprotsessor parasjagu rohkem tähelepanu pöörama. Kui praegused konsoolid keskenduvad korraga kõigele ekraanil toimuvale, siis VRS võimaldab arendajatel graafikaprotsessorile öelda, mida esile tõsta ja mida mitte. See peaks muutma mängud kaunimaks ja andma ka arendajatele vabamad käed piiratud mälumahu kasutamisel.

Latentsus kaotatakse ära

Spencer tegi juttu veel ühest kolmetähelisest lühendist: DLI. Lahtikirjutatult on see Dynamic Latency Input, mis vähendab latentsust nupuvajutuse ja ekraanil toimuva vahel.

See tähendab, et mängijal on ekraanil toimuva üle varasemast parem kontroll. Kõige enam kasu lõikavad sellest funktsioonist kiirust ja täpsust nõudvate teoste mängijad, näiteks ralli- või kaklusmängude fännid.

Xbox Series X lubab olla varasematest konsoolidest kiirem, võimsam ja kasutajasõbralikum. Foto: Microsoft

HDMI 2.1 tugi

Kuigi HDMI 2.1 on veel uus nähtus, mida toetavad vaid kõige uuemad telekad, siis tulevikukindlust taotlev Xbox Series X toetab ka seda. Kui tahad ühel ilusal päeval mängida 8K pildikvaliteediga ja 120 kaadrit sekundis, siis peaksid hakkama varsti HDMI 2.1 peale mõtlema.

Elu teeb mugavamaks ka see, et läbi HDMI 2.1 ühenduse suudab Series X automaatselt teleri kalibreerida mängude jaoks kõige sobivamatele sätetele. Minevikku jäävad ajad, kus parima pildikvaliteedi sai kätte katse-eksitus meetodil teleka sätetega mässates.

Tagasiühilduvus

Xbox Series X-i peal saab olema võimalik mängida originaalse Xboxi, Xbox 360 ja ka Xbox One’i mänge. Vanemad mängud laevad Series X-i peal kiiremini ning tulevad ka parema pildikvaliteediga.

Absoluutselt kõiki vanemate Xboxide mänge uue konsooli peal mängida ei saa, kuid on siiski positiivne kuulda, et vanemate mängude kollektsioonile ei pea uut masinat ostes hüvasti lehvitama.

Muide, tagasiühilduvus laieneb ka riistvarale. Kui tahad edasi mängida juba harjumuspäraseks saanud vanemate pultide või rallitoolidega, siis lase aga käia.

Smart Delivery

Xbox Series X-i ilmumisega jõuavad kohale ka esimesed just selle konsooli jaoks optimiseeritud mängud. Microsofti e-poes võib seega olla keeruline aru saada, milline mängu versioon sobib just sinu konsooliga.

Smart Delivery eesmärk on see probleem ära kaotada. Tegu on süsteemiga, mis teeb automaatselt kindlaks, kas peaksid alla tirima mängu Xbox One’i või Series X-i versiooni. Esialgu on Smart Delivery saadaval vaid Microsofti mängustuudiote teostele, kuid seda kavatsetakse hakata pakkuma ka kolmandatele osapooltele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.