Mängud

Arvustus: “Life Is Strange: True Colors” on täpselt see, mida fännid on oodanud

"Life is Strange'i" seeria on olnud läbivalt suurepärane, kuid "True Colors" tõstab kvaliteedilati uutesse kõrgustesseFoto: pressimaterjal

Rubriiki toetab

2015. aastal ilmunud Dontnodi “Life is Strange” oli nagu pudelisse püütud välk – kordumatu ja kaunis. Jah, tehnilisi apsakaid oli palju, aga need jäid pigem pisikesteks tõrvatilkadeks mesimagusas kompotis. 

Kaks aastat hiljem saime mängida fantastilist eellugu “Life Is Strange: Before the Storm”, mille taga seisis uus stuudio, Deck Nine. Uued tulijad tõestasid, et mõistavad “Life is Strange’i” seeria identiteeti isegi paremini kui esimese mängu loojad. Nüüd on ohjad näiliselt lõplikult Deck Nine’i käes, sest nende looming on ka 10. septembril ilmunud “Life Is Strange: True Colors”. Uusim “Life is Strange” on täpselt see, mida fännid on oodanud: tõeline järg esimesele osale. Kui 60-eurone hinnasilt ehmatab, siis olge mureta, sest “True Colors” on täismäng. Minul kulus lõppu jõudmiseks 22 tundi, selle mänguaja sisse mahub lisaks baasmängule ka üks lisaosa.

Vana valem töötab ikka veel

“Life Is Strange’i” tuumik ei ole 6 aasta ja 5 mängu jooksul muutunud: keerulise minevikuga noor peategelane elab läbi midagi traumaatilist, mis toob temas välja erilised võimed. Nii on ka  “True Colorsi” peategelase Alex Cheni elu olnud tohutult keeruline. Lastekodus üles kasvanud Alex kolib pärast 7-aastast lahusolekut oma venna Gabe’i juurde, et elus uus lehekülg keerata. Tema uueks koduks saab Colorado mägede vahel asuv maaliline Haven Springs, kus kõik tunnevad kõiki.

Alex peidab endas ainulaadset võimet, mida mängijad Haven Springsi asukate peal kasutada saavad: ta suudab tajuda ja mõjutada inimeste emotsioone. See on suurepärane valik: võimetega oleks saanud minna superkangelaslikult üle piiri, kuid õnneks seda ei juhtunud. On loogiline ja sobiv, et terve elu kannatanud Alexi võime on tajuda viha, kurbust ja rõõmu ning kuulda mõtteid, mida need emotsioonid tekitavad. See tähendab aga, et Alexil lasub unikaalne vastutus: ta saab inimesi aidata või neile halba teha. Tal on võime muremõtted ära võtta või neid võimendada. 

Mänguliselt on Alexi võime kaaskodanike tundeid mõjutada lahendatud oluliste valikutena, mille tagajärjed ei ole alati kohe selged. Kas võtta ära politseiniku hirm või mitte, lootuses, et ta saab sellest ise üle? Iga otsus on kaalukas ja paneb pikalt vaagima, mida ikka valima peaks. Stsenaristide kiituseks on pea kõik mängijale pakutavad valikud tõeliselt keerukad: ei ole ilmselgelt häid ja halbu otsuseid, vaid keerukad dilemmad, mille vahel valimine oleneb mängija tõekspidamistest ja inimtüübist.

Alex suudab tajuda ja mõjutada inimeste emotsiooneFoto: pressimaterjal

Kõik osad korraga kätte

Sarnaselt varasemate “Life is Strange’i” mängudega on ka “True Colorsis” olulised valikud, mis mõjutavad oluliselt mängu sündmuste käiku. Haven Springs ei ole nii uniselt idülliline, kui pealtnäha paistab, ning Alexi võime lugeda emotsioone ja mõtteid aitab mängijal lahti harutada kaasahaarava, südamliku ja siiralt inimliku loo perekonna leidmisest ja minevikus juhtunuga leppimisest. Latti aitavad tõsta ka suurepäraselt kirjutatud tegelased ja kvaliteetne häälnäitlemine. On vaat et uskumatu, et “True Colors” on Alexit kehatava Erika Mori esimene videomänguprojekt.

Sarnaselt varasemate seeria mängudega on ka “True Colors” episoodiline, kuid sel korral saavad mängijad kõik viis osa korraga kätte. Vigadest on õpitud: pikad pausid “Life is Strange 2” episoodide ilmumise vahel kahandasid aja jooksul mängijate huvi. “True Colorsit” saab tervikuna nautida korraga ja nautida on siin palju: tõeliselt kvaliteetsed uue põlvkonna näoanimatsioonid ja graafika, liigutav lugu ning suurepäraselt realiseeritud tegelased.

Lisaosa pikaaegsetele fännidele

Lisaks baasmängu viiele episoodile on väikese lisatasu eest võimalik soetada ka lisaosa “Wavelengths”. Siin kehastub mängija diskoriks Stephiks, kes on “Life is Strange’i” fännidele juba tuttav. “Wavelenghts” on emotsionaalne lugu posttraumaatilise stressi all kannatavast noorest naisest, kelle probleemidega suudavad paljud tõenäoliselt mingil määral samastuda. Olgu öeldud, et esimese “Life is Strange’i” fännidele on “Wavelenghts” rangelt kohustuslik

“True Colors” on suurepärane mäng, mis jutustab uhiuue loo, kuid on samaaegselt lahutamatult seotud varasemate “Life is Strange’i” sündmustega. Uus näoanimatsioonide tehnoloogia annab “True Colorsile” aga emotsionaalse sügavuse, millele seeria varasemad osad vastu ei saa. Kui lisame võrrandisse veel suurepärase stsenaariumi ja võrratud tegelased, siis saame tulemuseks kvaliteetse täiskasvanuliku videomängu, mis sobib kõigile, kes hindavad häid lugusid.

Alexi uueks koduks saab Colorado mägede vahel asuv maaliline Haven SpringsFoto: pressimaterjal

Plussid: kaasahaarav lugu, suurepärased tegelased, näoanimatsioonid

Miinused: üksikud visuaalsed viperused

Hind: 60 eurot

Platvormid: PC, PS4, PS5, XBO, XSS, XSX

See lugu ilmus ajakirjas Digi nr 199, november 2021

Kõik selle ajakirja lood

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.