Nagu “Sims”, aga keskajal
“Crusader Kingsi” tegevus toimub keskajal ning selle mänguseeria keskmes on tegelased. Iga vürstiriiki või krahvkonda juhib konkreetne inimene, kellel on oma nimi, iseloom ja isikuomadused. Täpselt samamoodi on “päris” inimene iga liige tema õukonnas.
See on juba pikalt olnud Paradoxi üks edukamaid mänguseeriaid – ilmselt seetõttu, et inimestele keskenduvad mängumehaanikad loovad lugusid ning on kergemini ligipääsetavad kui mõned teised suured strateegiamängud: lõbu tuleb sellest, et su uje liigsööjast hirmuvalitseja laseb ükshaaval mõrvata kõik naaberriigi kuningapere liikmed, et ise kroon endale võtta, mitte Natsi-Saksamaa 37. laskurkorpuse detailsest liigutamisest Elbe all. (“Hearts of Iron” ei ole päris minu teema.)
“Crusader Kings III” on kõikidest varasematest Paradoxi mängudest ligipääsetavam ning saab isiklike lugude loomisega enneolematult hästi hakkama. Sissejuhatus on lihtne ja arusaadav ning tutvustab põhilisi mängumehaanikaid väga hästi. Tutvustav osa tasub läbi teha ka neil, kes on varasemalt Paradoxi ja “Crusader Kingsiga” tuttavad, sest kolmas osa toob kaasa on uusi mehaanikaid, nii lihtsamaid kui ka keerukamaid.
Uued tulijad saavad hakkama
“Crusader Kings III” teeb uutele tulijatele eriti hästi hoomatavaks Wikipedia-laadne lahendus: kui kuskil tekstis tuleb ette mõni mängutermin, näiteks Stress või Income, on see alla joonitud. Kui kursor selle sõna peale liigutada, tuleb lahti väike aken, mis termini lahti selgitab. Kui seal on omakorda sõna, millest sa aru ei saa, saad omakorda selle peale minna ja nii edasi. Lihtne ja tõhus.
Kasutajakogemus näib olevat olnud Paradoxi suurim prioriteet. Nupud asuvad päriselt loogilistes kohtades ning on aru saada, mida mis teeb ning kuidas saavutada täpselt see, mida sa tahad. Kui varasemate Paradoxi mängude kasutajaliides võib esmapilgul olla väga hirmutav, siis “Crusader Kings III” puhul see enam nii olla ei tohiks.