Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
“Crowns and Pawns: Kingdom of Deceit” viib mängijad Vilniuse tänavatele mõistatusi lahendama
Nagu teiste Balti riikide puhul pole ka Leedus tehtud mängudest kahjuks eriti tihti põhjust rääkida. Aga täna on! Vilniuses pesitsev stuudioke Tag of Joy on lõpuks valmis saanud “Crowns and Pawns: Kingdom of Deceiti”.
Kuna Baltikum on väike, on mõistetav, miks suudame haruharva mõne mänguga uudistekünnise ületada. Seda põnevam on, kui uudisteos osutub tõesti pilkupüüdvaks. Värske “Crowns and Pawns” on traditsioonilise hiireklikiseiklusena küll nišimäng, aga seiklusmängurite poolt juba rahvusvaheliselt sooja vastuvõtu pälvinud.
Tugevate eeskujude najal
“Crowns and Pawns” kustutab ühest küljest “Broken Swordi” fännide nälga, kes janunevad müsteeriumite järele. Täidetud saavad kõik indianajonesliku avastuspõneviku kriteeriumid. On maailma erinevatesse nurkadesse reisimist, südid kangelased, usunditega seotud väidetavalt üleloomulike võimetega iidne imeese, suurushullustuse all kannatav kurjam ning natuke sugudevahelist särinat ja parajas annuses huumorit. “Broken Swordi” valemi edukas jäljendamine ei ole suur üllatus, sest arendust juhtis kõvasti kiita saanud tasuta fännimängu “Broken Sword 2.5: The Return of the Templars” üks eestvedajatest.
“Crowns and Pawnsi” põhisangar on Chicagos elav Leedu juurtega neiu Milda, kes saab kutse tulla Vilniusesse. Tema äsja lahkunud vanaisa on talle jätnud oma räämas majakese ning bürokraatia nõuab pärandiasjade kordaajamiseks tema kohalolu. Aga niipea, kui välisleedulane oma esiisa koduuksest sisse astub, hakkavad toimuma kummalised sündmused. Sissetungimine majalobudikku, kurjakuulutavad nõudekõned, kirjalikud salasõnumid … Preili Kovas asub kätte sattunud mõistatuste niite harutama ning tuiskab varsti mööda linna pühakodasid ja ajab peidukohtade ning salavõtmete jälgi.
Tuttavlik ka eestlasele
Mängu jooksul külastame virtuaalselt küll USA metropoli Chicagot, Valgevene pealinna Minskit ning Itaalia ajaloo- ja arhitektuuripärlit Sienat, kuid põhiline tegevus toimub Vilniuses. Suurema kogemuste pagasiga mängurile valmistavad mõnusat äratundmist “Crowns and Pawnsi” viited kohalikule, üle Baltikumi ühistele eluolulistele märkidele.
Isegi kui kirikute külastamine eestlase meelistegevus ei ole ja sidet kristlike religioonidega tunneme veel vähem, panevad kohalike jumalustega paganismiteema ja mõni ühine ajaloosündmus äratundmisest kergelt muhelema. Ikka tore, kui meie kant siin maamunal väheke tähelepanu saab. Isegi kui enamik seoseid võib märkamata jääda, on invasiivse Sosnovski karuputke sissetoomine küll täistabamus.
Sosnovski karuputk
Sosnovski karuputk on üks elementidest ka ühes mõistatuses ning vaevalt, et seda nõukaaja äpardusi sümboliseerivat taime on varem mõnes mängus niiviisi kasutatud. “Crowns and Pawnsi” üks tugev külg ongi mõistatuste kosmeetiline uudsus. Hiireklikiseiklustel on väga raske olla revolutsiooniline ja vahel tundub, et 30 aasta jooksul on kõik juba välja mõeldud ning et sama sisuga ajuväänikutel vahetub eri mängude juures vaid välimus.
Ent “Crowns and Pawns” on leidnud vanadele tüüpmõistatustele uued kestad ning nood mõjuvad üllatavalt karske tuulena. Mis siis, kui see on vaid suitsukatte, Milda nutitelefoni mitmeti kasutamine, 3D-printeriga pusimine, hokimängu nurjamine jms – need paistavad värsked ja on näiliselt uuenduslikud. Seetõttu jätab mäng ka veidi keerukama mulje.
Peale selle, et “Crowns and Pawns” on nunnu väljanägemisega ja kirka värvilahendusega, on kohe näha, et mäng on saanud tohutult hoolitsust. Hääli on valitud lugema professionaalsed ja end varem tõestanud häälnäitlejad, kes ka siin tublilt esinevad eesotsas Erin Yvette’iga. Hea on kogu muusika ja helitaust (kuigi helimõistatused on minu kõrva jaoks alati nõmedad). Juhtimine on lihtne ja kiire kahe hiirenupu lahendus, kus üks annab huvipunkti vaatamiskäsu, teine kasutuskäskluse.
Stsenaristid on näinud kolmekordselt vaeva, sest pea igas vestluses saab valida kolme Milda vastuseversiooni vahel. Lihtsamat teed pole käinud ka mõistatuste disainerid. Mängu algul valitakse neiule elukutse ning mõni lahenduskäik on Milda tööoskustest sõltuvalt mõneti erinev. Muuta saab ka Milda välimust ja riietust ning seegi on mõne probleemi lahenduse võti. Isegi kui ühtegi noist ekstra sammudest poleks tehtud, olnuks “Crowns and Pawns” kiiduväärt seiklus, kuid arendajad on imetlusväärselt võtnud aega ja näinud vaeva andmaks mängule lisaväärtust. Loomulikult ei ole unustatud ka mängusiseseid viiteid sellistele hiireklikiseiklustest eeskujudele nagu “Broken Sword”, “Syberia”, “Still Life” jt .
“Crowns and Pawns” ei ole aga perfektne. Kõige tüütum ja aega viitvam on Milda tõrksus jooksmise vastu. Ühest punktist teise liikumisel võiks topeltklikk Milda soovitud kohta kiirema sammuga edeneda, kuid ei, neiu vantsib rahulikult oma puusi kergelt hööritades. Teiseks on liiga palju kasutatud täpselt ajastamise mõistatusi. Neile vaatamata on leedukad märgi tugevalt maha pannud. Loodetavasti saame õige pea omalt poolt vastata. Varsti peaks ilmuma “The Silent Sky”, meie enda kodumaine hiireklikiseiklus.