Mängud

Eestis on vanakooli “RuneScape” ikka veel üllatavalt populaarne. Mis inimesi mängimas hoiab?

Oh aegu ammuseid...Foto: Jagex

Kes meist siis “RuneScape’i” ei teaks? See legendaarne online-rollimäng manab paljudele silme ette vanad head ajad, mil nooremana sai sõprade seltsis tundide kaupa virtuaalmaailmas ringi mütatud. Tuleb välja, et need vanad head ajad ei ole mitmete eestlaste jaoks veel läbi saanud.

Võiks ju arvata, et “RuneScape” on aastatega unustusehõlma vajunud. Mängijad on suureks kasvanud ja muud mängud on arhailisele “RuneScape’ile” koha kätte näidanud. Kuid ei. See pea 20-aastane mäng on Eestis täie elu ja tervise juures ka tänapäeval. 

Tänaseni “RuneScape’il” truuks jäänud vanakooli mängurid selgitavad, mis neid ikka veel mängimas hoiab ning miks on “RuneScape” pärast ligi kahe kümnendi möödumist endiselt populaarne.

Mis on “RuneScape’i” X-faktor?

“RuneScape” on 2021. aastal jätkuvalt eestlaste seas üllatavalt populaarne mäng ja ei näha ei ole mingisuguseid märke, et see lähiajal muutuks.

Joonas Alliksaar Geeniuse sisuturundustiimist väidab, et tema näeb “RuneScape’i” võlu eelkõige selle sarnasuses päriseluga. Alati on võimalik midagi paremaks muuta. Igal hetkel on võimalik kuskile edasi liikuda ja miskit edasi arendada. Isegi siis, kui kõik levelid on juba maksimaalsele tasemele upitatud. 

“RuneScape’i” kestvusele on kaasa aidanud edukas ümberkolimine modernsetele nutiseadmetele. Foto: Jagex

Teised pikaajalised mängijad tõid välja, et vanakooli “RuneScape’i” mängusisestel tegudel on suurem kaal, sest selles mängus ei tule saavutused kergelt.

“Mängu idee on nii lihtne ja samal ajal piisavalt keeruline. Tänu sellele on saavutatud põhimõtteliselt täiuslik tasakaal,” leiab üks “RuneScape’i” fänn.

Kuigi “RuneScape’il” on ka uuem versioon “RuneScape 3”, mis ilmus 2013. aastal, siis suur osa mängijatest eelistab ikka 2000ndate algusaastate stiilipuhast “RuneScape’i” versiooni, mida kutsutakse vanakooli “RuneScape’iks”

Vanad klannid on ikka elus ja terved

Loomulikult on “RuneScape’i” üks suuremaid tõmbenumbreid nostalgia. Vanakooli “RuneScape” seostub paljudele mängijatele nooruspõlvega, mil sai arvuti ees koos sõpradega eksootilisse virtuaalmaailma kaduda.

Ilmunud on ka uuemaid versioone, kuid vanakooli “RuneScape” on jätkuvalt au sees. Foto Jagex

Osad nendest sõpruskondadest on jätkuvalt aktiivsed mängijad. Eestis tegutsevad tänaseni mitmed “RuneScape’i” klannid, kus käivad igapäevaselt koos mängitakse ja “RuneScape’i” eluolu lahatakse.

“RuneScape’i” mängijad ei ole ka taandunud kuskil interneti perifeerias eksisteerivatesse obskuursetesse foorumitesse. Eestis tegutseb aktiivne “RuneScape’i” Facebooki grupp, kus müüakse kasutajaid ning mängus kauplemiseks mõeldud kulda. 

Lõputut mängu on keeruline lõpetada

Kuigi mina enam “RuneScape’i” ei mängi, siis nooremana suutis see mäng ka minu enda võrku püüda. Mäletan, kuidas kohe peale kooli sai mindud arvuti taha leveleid arendama. Ka minu jaoks tegid “RuneScape’i” eriliseks just mitmed erinevad ülesanded ja saavutused, mida mängijale pakutakse. 

“RuneScape” pakub mängijale eesmärke, mille täitmiseks kulub pikalt aega. Kui suudad ühe leveli maksimumi teha ehk 99. tasemel tõsta, siis on veel 22 teist kategooriat, mida arendada. Seda kõike ühe õhtuga ära ei tee. Rääkimata muidugi erineva raskusastmega ülesannetest, mida lahendamise eest auhinnatakse mängijat mitmesuguse väärtusliku kraamiga.

“RuneScape’i” keskne element on tegelase erinevate oskuste arendamine. Foto: Jagex

Kuna “RuneScape’i” eesmärk leveleid arendades lahti lukustada aina uut sisu, siis see tähendab, et otsest lõppu mängul ei ole. See on omakorda kaasa toonud mängijad, kes ei pea vajalikuks “RuneScape’i” mängimist lõpetada ja uuemate teoste juurde edasi liikuda. Kõik ju töötab ja mängu on järel veel küllaga.

Üks on aga selge: “RuneScape” on 2021. aastal jätkuvalt eestlaste seas üllatavalt populaarne mäng ja näha ei ole mingisuguseid märke, et see lähiajal muutuks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.