Ennustus: Mida uut toob 2019 videomänguritele?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
BioWare'i "Anthem" on 2019. aasta üks suuremaid mänge, aga selle edus kahtlevad paljud.

Uus aasta on hooga alanud. Pühade vaikus on läbi ja ilmuma on hakanud nii värskeid uudiseid kui ka mänge. Üritame siin ennustada sündmusi, mis võivad alanud aastal  mängumaailma laiemalt muuta.

GaaS põhja

GaaS on lühend terminile “Games as Service”. Eesti keeles “mängud kui teenus”. Idee, et raha saab teenida mitte ainult mängu müügist, vaid jooksvalt pikema aja jooksul ei ole ju tegelikult uus. Enamasti tehakse seda kuutasu võttes või mängusiseseid esemeid müües.

Uuel aastal tõuseb see eriti päevakorda ja süüdi on selles muidugi “Fortnite”. Epic Games on teistele stuudiotele suureks eeskujuks, aga mitte niivõrd selles osas, kui palju on võimalik ühe mänguga teenida, vaid kui kiiresti seda on võimalik teha.

Ajakiri Forbes avaldas mitteametlikud andmed, et Epic Games teenis 2018. aastal 3 miljardit dollarit kasumit. Valdav osa sellest rahast tuli läbi “Fortnite’i”. Võrrelda saab seda vaid läbi aegade ühe kõige populaarsema mänguga “Grand Theft Auto V”. 2013 aastal valminud mängu viie aasta käive on 6 miljardit. Mõlema mängu arendamiseks kulus viis aastat. Eelmisel aastal välja tulnud “Red Dead Redemption 2” tegemiseks kulus kaheksa aastat ja eelpool nimetatud mängudega teenitud rahahunnikuni jõudmine võtab aega veel mitu aastat.

Tundub, et pikad arendusperioodid ei olegi enam nii põhjendatud. Oma fännid on leidnud nii “Sea of Thieves” kui ka “No Man’s Sky” ning iga uuem ja suurem mäng lubab mängijatele tasuta sündmuseid ja pidevaid uuendusi.

Paraku on tänu “Fortnite’ile” uuenduste tihe ilmumine saanud standardiks. Mida kaunim ja keerukam on mäng, seda kallimaks ning aeganõudvamaks muutub ka muudatuste tegemine. See paneb näiteks “Destiny 2” ja veel ilmumata “Anthemi” päris keerulisse olukorda.

Lühidalt võib toimuvat kirjeldada nii, et mängutööstuses on maad võtmas arusaam, et mänguväljakute ehitamine on osutunud tulusamaks kui mänguasjade müümine. Sellest ideest lähtudes püüavad mitmed mängustuudiod korda saata midagi, mis neid uuele tõusulainele viiks.

Blizzardis juhtub midagi, mis võib puudutada kõiki mängijaid

Viimase paari kuu jooksul on mängustuudiost Blizzard tulnud mitmeid murettekitavaid uudiseid. Novembris kuulutati fännide suureks pettumuseks välja uus “Diablo” ainult mobiilidele. Eelmise aasta lõpus tuli uudis, et stuudio maksab oma töötajatele peale juhul kui nad vabatahtlikult töölt lahkuvad.

Mitmete Blizzardi töötajate sõnul on mängude saatuse üle otsustamine läinud arendajate käest finantsosakonda ja igalt poolt üritatakse võimalikult palju kokku hoida. Eelmisel aastal toimus sarnane muutus Telltale’is ja enam seda stuudiot ei eksisteeri.

Muudatused Blizzardi juhtimiskultuuris ei ole olnud vastukarva ainult stuudio loomingulisele meeskonnale. Ühe nädala jooksul lahkus stuudiost ka kaks finantsjuhti.

Uut võimalust raha teenimiseks näeb Blizzard veel vallutamata mobiilimängude turul. Paljud mängijad näivad olevat mobiilimängudes pettunud ja kindlasti on ka rahulolijaid, aga kuidas see kõiki teisi mängijaid puudutab? Juhul kui muutused Blizzardis on edukad ja mobiilimängud saavutavad senisest suurema tähtsuse, võib see mõjutada mängutööstust tervikuna.

Mitmed teisedki mängustuudiod võivad Blizzardi potentsiaalset edu mobiilimängude turul näha ahvatlevana. Loomingulise meeskonna tähtsust vähendatakse, värskete algatuste ja uudsete mängute hulk kahaneb ning mängumaailma jääb alles palju vähem kirevust.

Unenäod muudavad maailma

Sel aastal peaks ilmuma PlayStation 4 mäng “Dreams” ja see võib mängumaailma korralikult raputada. Tegemist ei ole lihtsalt mänguga, vaid lihtsustatud mängumootoriga. “Dreamsiga” kaasas olevate tööriistadega saab luua nii tegelasi kui keskkondi ja lihtsaks on tehtud ka omatehtud mängude levitamine. ‘

Mängu arendajate sõnul on nad täiesti valmis olukorraks, kus mõni “Dreamsiga” loodud mäng saab populaarsemaks kui “Dreams” ise. Kunagi varem pole PlayStationile mängude loomine olnud nii lihtne ja see võib saada stardipakuks mitmetele uutele talentidele. Ootame põnevusega.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.