Mängud

Hiina kehtestab alaealistele ulatuslikud videomängupiirangud

Hiina on suurim videomänguturg maailmas.Foto: BBC

Rubriiki toetab

Hiina rahvavabariik kehtestab alaealistele ulatuslikud videomängupiirangud, millega pannakse muuseas paika nii mänguaja kui ka mängudele kulutatud rahasummade piirmäärad.

Uute nõuete kohaselt tohivad alla 18-aastased lapsed tööpäevadel videomänge mängida maksimaalselt 90 minutit. Nädalavahetustel ja riigipühadel lubatakse videomängudega aega veeta kuni 3 tundi päevas. Mängimine on lubatud vahemikus kaheksast hommikul kuni kümneni õhtul.

Alla 8-aastased ei tohi videomängude peale üldse raha kulutada. 8-16-aastastel on lubatud kuus mängude eest välja käia 200 jüääni ehk 25,8 eurot. 16-18-aastastel lubab riik videomängudele kulutada 400 jüaani ehk 51,6 eurot.

Hetkel on Hiina lastel võimalik erinevate videomänguteenuste kontosid registreerida näiteks läbi enda vanemate telefonide, kuid see muutub peagi. Tulevikus peavad kõik kontod olema registreeritud inimeste poolt, kes neid reaalselt kasutavad, ja sisaldama isiku kohta korrektset informatsiooni. Kontosid luues peab sisestama enda isikukoodi, mida kontrollitakse reaalajas riiklikus andmebaasis oleva infoga.

Hiina valitsus eeldab, et tulevikus teostavad ka mängude tootjad enda kliendibaasi üle suuremat kontrolli ning aitavad kaasa uute korralduste elluviimisele. Regulatsioonide vastu eksivad ettevõtted võivad saada karistuseks trahvi või jääda ilma Hiina turul tegutsemiseks vajalikust litsentsist.

Hiina riigi esindaja selgitas uudisteagentuurile Xinhua, et videomängud suudavad “rikastada inimesi spirituaalselt ja kultuuriliselt”, kuid võivad ka põhjustada probleeme, mis “mõjutavad alaealisi füüsiliselt ja mentaalselt ning pärsivad nende õpivõimekust”.

Hiina on videomängudele sarnaseid piiranguid kehtestanud ka varem, kuid siis on riigi korralduste elluviimine jäetud pigem vanemate või firmade kanda. Nüüd astub riik ise tõsisemaid samme, et kodanike mänguharjumusi kontrollida.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.