Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Hinnatõus: uued Nvidia RTX 30-seeria graafikakaardid muutuvad veel kallimaks
Uute Nvidia RTX 30-seeria ja AMD Radeon 6000-seeria graafikakaartide kesine saadavus ja ülikõrged hinnad on probleem juba praegu, kuid tulevikus võib olukord veel halveneda.
Uuemad Nvidia ja AMD videokaardid kasutavad suurtes kogustes GDDR6X ja GDDR6 videomälu ning turuanalüütikud väidavad, et koos tõusvate mälu hindadega kerkivad uutesse kõrgustesse ka videomälu hinnad.
Kõik jaanuaris toodetud graafikakaardid kasutavad veel vanade hindadega ostetud VRAM-i, kuid pärast veebruari keskel saabuvat Hiina uut aastat on oodata hinnatõusu, mis mõjutab otseselt uute graafikakaartide ostjaid.
Täpsetest hinnatõusu protsentidest on keeruline rääkida, kuid arvestades, et 16 GB (8 x 2 GB kiipi) GDDR6 videomälu maksab umbes 200 dollarit, siis isegi viieprotsendine hinnatõus kergitaks iga kaardi omahinda vähemalt 10 dollari võrra.
Kui see summa tundub väike, siis peab arvestama, et graafikakaartide tootjad peavad tellima kiipe sadade tuhandete kaupa. Seetõttu peavad sellised firmad nagu ASUS, MSI, EVGA, Gigabyte veebruaris võrreldes eelmise kvartaliga videomälu eest välja käima miljoneid dollareid rohkem. Tootjate suuremad kulutused jõuavad lõpuks kõrgemate hindade näol ka tarbijani.
Ei ole veel teada, kuidas see täpsemalt graafikakaartide lõpphinda mõjutab, kuid suure tõenäosusega ei mängi see nii olulist rolli kui kaartide üldine napp saadavus. Just see on peamine põhjus, miks kaarte müüakse astronoomiliselt kõrgete hindadega. Kui RTX 3080 maksab lubatud 800 euro asemel 1000 eurot, siis 20–30 eurot lisa ei mängi suures plaanis erilist rolli.
See-eest ei tohi ära unustada, et kuigi lähikuudel tunnevad hinnatõusu vaid graafikakaartide ostjad, siis üldine mäluhindade tõus võib jõuda ka operatiiv- ja välkmälu ehk RAMi ja SSD-deni. Sel juhul võivad nende komponentide hinnad kerkima hakata, nagu 2016–2018 aastatel.