Ruttu, kõik lubasid taotlema!
Kujuta ette, et on aasta lõpp ja ilmub näiteks järgmine “Call of Duty”. Mängumaailmas on see hiiglaslik sündmus – YouTube ja Twitch on koheselt striimidest ning videotest totaalselt lookas. Need on ühed peamised kanalid, mille kaudu mängijad saavad teada, mida uus “Call of Duty” endast kujutab.
Nüüd mõtleme korraks, et kõik need kümned tuhanded “Call of Duty” striimijad ja videote üleslaadijad peaksid enne oma sisu avaldamist saama mängu levitajalt ametliku loa seda teha. Vastasel juhul rikuvad nad seadust ja automaatsed filtrid eemaldavad nende striimi või videoklipi internetist.
On üsna mõeldamatu, et kõik striimijad-videoloojad hakkaksid vajalikke lubasid hankima. See tähendaks aga, et Euroopa sisuloojate võimalused oleksid varasemaga võrreldes tunduvalt ahtamad, kuid tagajärjed ei puudutaks ainult Euroopa Liitu.
Ka näiteks Ameerika striimerid kaotaksid suurel hulgal siinseid jälgijaid (ja siinsed fännid võimaluse jälgida Ameerika striimereid), kuna nende poolt Euroopasse paisatav sisu rikub kohalikke seadusi ja eemaldatakse seetõttu internetist. Infokanalite arv võib uue seaduse raames seega märgatavalt kahaneda.
Sellest on aru saanud ka Twitchi juht, kes avaldas detsembris toona veel eelnõu faasis olevat seadusettepanekut maha tegeva kirja.
Suurkorporatsioonid võidavad
Uus seadus nõuab seega, et kõik sisuloojad saaksid autoriõigustega kaitstud materjali levitamiseks loa või maksaksid selle eest. On aga üsna mõeldamatu (vähemalt hetkel), et need kümned tuhanded “Call of Duty” entusiastid, kes mängu ilmumispäeval seda kajastavad selleks lubasid hankima hakkaksid, ja veel vähem, et nad lubade eest ka maksaksid.