Konsoolid, arvutitehnika ja ekraanid: kas 2022 tuleb mängufännidele parem aasta kui eelmine?

Seni on nende masinate hankimine olnud pehmelt öeldes keeruline. Kas sel aastal olukord muutub?Foto: Jack Skeens/Shutterstock

Eelmine aasta ei olnud videomängufännide jaoks just kõige meeldejäävam: arvutijuppide saadavus oli niru, veel keerulisem oli leida uue põlvkonna mängukonsoole. Tehnikahuvilistele jääb  2021. aasta meeldi viimase aja ühe kõige kehvemana, kuid kas tunneli lõpus paistab valgus?

Selget ja julgustavat vastust sellele küsimusele kahjuks ei ole. Vaatame lähemalt, mida toob alanud aasta mängusõpradele ning millise tehnoloogia uuendamisele on sel aastal kõige mõistlikum keskenduda.

PlayStationite ja Xboxide soetamine sel aastal lihtsamaks ei muutu. Foto: Microsoft/Sony

Mängukonsoolid

Esimesena võtame luubi alla mängukonsoolid. Reaalsuseks on saanud kurb tõsiasi, et uuena ja normaalse hinna hinna eest on võimatu saada mitte üksnes võimsaid uusima põlvkonna mängumasinaid – Playstation 5 ja Xbox Series X –, vaid ka vanemaid, eelmise põlvkonna konsoole. Enam-vähem normaalselt on saadaval vaid Xbox Series S, mis on Series X-i väiksem ja nõrgem vend. Selle suurimaks miinuseks on silmapaistvalt väike andmekandja, kõigest 512 GB, millest on reaalselt kasutatav vaid 364 GB.

Sony PlayStation 5 soovitatav hind Eestis peaks jääma veidi alla 600 euro plaadilugejaga ning alla 500 euro digitaalse versiooni eest. Xbox Series X-i ametlik hind peaks jääma 500 euro piiresse. Kahjuks on Eestis aga nii Sony kui ka Microsofti uued konsoolid keskmiselt 200–300 eurot kallimad – selliste ülikõrgete hindadega müüakse neid nii poodides kui ka järelturul.

Konsoolinappus tuleneb eelkõige koroonapandeemiast tingitud komplikatsioonidest. Mullu ootasid paljud suured tehnikat tootvad firmad pandeemia tingimustes langevat nõudlust, kuid reaalsus kujunes vastupidiseks: tehnikat ja selle loomiseks vajalikke komponente läheb nüüd vaja rohkem kui eales varem. Samuti valmistatakse suurem osa tehnikast Kaug-Ida piirkonnas, mida räsivad pidevalt poliitilised probleemid ja heitlik ilmastik. Hiina ja seda ümbritsevad riigid on kammitsetud Ühendriikide ja Euroopa regulatsioonide poolt, mis raskendavad koostööd. Samuti on nii 2020. kui ka 2021. aasta olnud rasked perioodid TSMC (Taiwani pooljuhtide tootmisettevõte ja peamine keskprotsessorite tootja maailmas) tegevusele peamiselt just ilmastiku tõttu: uputused, orkaanid ja muud sarnased probleemid raskendasid tehaste tööd.

Kas tulevikku vaadates on lootust, et äsja alanud aastal midagi muutub? Kahjuks mitte. Kõikide analüütikute sõnul leeveneb olukord alles 2023. aasta jooksul, mil enamik 2019. ja 2020. aastal sõlmitud lepinguid aegub ning istutakse uuesti läbirääkimiste laua taha. Pandeemia tingimustega harjuma hakkavad tehnikat tootvad ettevõtted võivad küll mingil määral tootlikkust tõsta ning on lootust, et 2022. aasta on muudatusteks piisav. Suure tõenäosusega mängukonsoolide saadavus sel aastal veel siiski ei parane.

Kiibikriis mõjutab tulevikus jätkuvalt ka videokaartide tootjaid. Foto: Nvidia

Arvutitehnika

Kas tõesti võib 2022. aastal lõpuks ometi juhtuda, et saame uuesti videokaarte osta normaalse hinna eest?

Viimase paari aasta jooksul on uute videokaartide hankimine olnud eriti raske eelkõige krüptovaluuta väga dünaamilise hinna tõttu. Mängimiseks kasutatavad graafikakaardid sobivad suurepäraselt hulgaliselt pisiarvutuste tegemiseks, millel põhineb suurem osa krüptovaluuta kaevandamise süsteemidest. Just seetõttu on mängimiseks üliolulised arvutikomponendid olnud nii krüptovaluuta entusiastide, kaevurite kui ka lihtsalt vahendajate huviorbiidis. Kõik soovivad krüptot kaevandada ja võrdlemisi lihtsalt raha teenida. Mida odavamalt soetad kaardi, seda kiiremini saad kulutatud summa krüptoga tasa teenida või lihtsat rohkem raha vahelt võtta.

Krüptovaluutabuum on tekitanud olukorra, kus 500 eurot maksvat uut videokaarti ei saa sageli enam poest ka kahekordse hinna eest. Odavamate kaartide hinnad võivad tihti kerkida ka kolmekordseks. Videomänguritele on selline olukord mõistagi valus ning tekitab suuri probleeme, eriti kui videokaart peaks näiteks kogemata läbi põlema või mõne muu tehnilise probleemi tõttu oma otsa leidma.

Hetkel veel paraku helgemaid aegu silmapiiril ei terenda. Põhjus on lihtne: videokaartides kasutatavaid kiipe valmistatakse samades tehastes, kus mängukonsoolide komponente. Videokaartide nõudlust suurendab veel enam krüptokaevurite surve, mis tähendab, et isegi kui kiipide tootmine tasakaalustuks näiteks aasta lõpuks, võib turg näiteks võrreldes konsoolituruga taastuda palju aeglasemalt. Muidugi võib alati ette tulla videokaartide hinda otseselt mõjutavaid ootamatuid raputusi, näiteks veel üks krüptovaluutakrahh või mõni muu maailma muutev sündmus.

Arvutimänguritel soovitame seega olemasolevaid videokaarte hellalt hoida. Kui peaks tekkima soov või vajadus midagi uuendada, siis tasuks pigem vaadata protsessori, jahutuse või muude arvutikomponente suunas. Kui sinu arvuti on aga täie tervise juures, peaksid lugema järgmist osa.

Heade mänguritelekate hinnad kukuvad ja valik muutub mitmekesisemaks.

Televiisorid ja kuvarid

Mängukonsoolide ja graafikakaartide saadavus jääb 2022. aastal kesiseks, kuid olukord on oluliselt parem paneelitehnoloogiate maailmas ning laiemalt telerite ja kuvarite turul. See on eriti oluline ja kasulik neile, kellel on juba olemas mõni praeguse või isegi eelmise põlvkonna mängukonsool või korralik mänguarvuti.

Viimasel ajal on korralike kuvarite ja OLED-telerite hinnad hakanud kukkuma, samas kui valik muutub mitmekesisemaks. Praegu on võimalik vähem kui 500 euroga osta näiteks 34-tolline ülilai kuvar, mis toetab kuni 165 Hz värskendussagedust. Mõne mudeli saab kätte isegi alla 400 euroga. Selline paneel sobib suurepäraselt mitmeks otstarbeks, nii mängimiseks kui ka produktiivsuse tõstmiseks kodust töötamisel. Korraliku 27-tollise, 2560×1440-pikslise ja 144 Hz või suurema värskendussagedusega paneeli eest ei pea enam samuti üle 400 euro välja käima. Juhul kui arvutis on kolm-neli aastat vana videokaart, võiks kuvar olla vastava kvaliteediga ning praegu on ideaalne aeg selle uuendamiseks.

OLED-telerit saab soovitada igale mängurile, kuna see tehnoloogia ei sobi mitte ainult praeguse ja eelmise põlvkonna konsoolide omanikele, vaid ka neile, kes kasutavad veel PlayStation 3 ja Xbox 360. OLED-paneelid töötavad sõltumata sisendist ning värvid on sügavad ja must tõesti must isegi ilma HDR-i toeta. Nii mängude kui filmide fännid saavad OLED-iga hea elamuse ning praegu on selle tehnoloogia soetamiseks tasukohane aeg.

OLED-telerite lipulaeva, 55-tollise LG C1, saab praegu osta umbes 1000 euro eest. Alles paari aasta eest oleks olnud ulmeline sellise OLED-teleri eest nii vähe maksta. Tuleval aastal toovad nii LG kui ka teised OLED-telerite tootjad turule uued mudelid ning kui kõlakaid uskuda, saabub OLED-ide turule ka Samsung oma OLED/QLED-hübriidteleritega. Tehnoloogiagigandid investeerivad ka uusi ja võimsaid OLED-paneele tootvate tehaste ehitusse, mis tähendab suuremat tootlust, mis omakorda tähendab madalamaid hindu. Kui uskuda ekspertide hinnanguid, võib oodata ka 42-tolliseid või isegi väiksemaid OLED-kuvareid, mis on mõeldud spetsiaalselt arvutiga kasutamiseks.

Juhul, kui kodus on mõni vanem ekraan või lihtsam VA-paneelitehnoloogial põhinev teler, siis 2022. aasta on ideaalne aeg selle väljavahetamiseks OLED-teleri vastu.

Mängufänni elu ei ole hetkel ideaalne, aga meelt heita ei tasu. Foto: SG SHOT/Shutterstock

Kas kõik ongi halvasti?

Eelnenud jutu põhjal võis tekkida tunne, et arvutimängurite elu on tuleval aastal ühemõtteliselt kohutav. Õnneks päris nii see ei ole – vähemalt head arvutit on ikka veel võimalik saada, kuid väikeste agadega.

Esimene võimalus on kaaluda valmis ehitatud mänguriarvuti ostmist. Nende hind on võrreldes graafikakaartide omadega võrdlemisi taskukohane. Teiseks, unustada ei tasu sülearvuteid. Tänapäeval on nende võimsus väga muljet avaldav ning korraliku mängurüperaali saab ka vähem kui 1500 euroga.

Kumbki neist punktidest ei lahenda mõistagi nende muresid, kes soovivad juba olemasoleval arvutil välja vahetada vananenud graafikakaarti. Sellega peab kas ootama või on vaja katsetada muid lahendusi, näiteks järelturg, striimimisteenus GeForce NOW või mängukonsoolid.

Konsoolifännide elu ei ole samuti tegelikult katastroofiline. Kuna enamik uusi mänge tuleb praegu veel nii praeguse kui ka eelmise põlvkonna konsoolidele, võib kasutatult osta näiteks PlayStation 5 või uuena Xbox Series S-i. Nii saad uute ja võimsate konsoolide hinnalangust oodates mängud ikka mängitud. See ei ole mõistagi ideaalne lahendus, kuid kui põhiliseks sooviks on lihtsalt nautida videomänge, ajavad ka vanemad konsoolid asja ära. Vähemalt ajutiselt.

Kui aga kõik mängimiseks vajalik on juba olemas, tasuks pilk peal hoida tuleval aastal ilmuvatel teleritel ja kuvaritel. Oodata on nii mõndagi põnevat. Kui aga ka korralik mängupaneel on juba soetatud, siis miks mitte mõelda ka helielamuse võimendamisele, uue laua või ergonoomilisema tooli ostmisele? Küll neid graafikakaarte jõuab ka osta ühel ilusal päeval, mil need uuesti normaalse hinnaga poodidesse saabuvad.

See lugu ilmus ajakirjas Digi nr 201, jaanuar 2022

Kõik selle ajakirja lood

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.