Kristjan Lüüs: videomängud avardavad maailma ja hoiavad meele erksana

Näitleja Kristjan Lüüs on videomänge nautinud juba pikalt ning kevadise koroona ajal hakkas ta tegelema ka striimimisega.FOTO: MIHKEL/MARIPUU/POSTIMEES/Scanpix

Lapsepõlves ei olnud näitleja Kristjan Lüüsil kodus isiklikku arvutit, seega sai ta arvutimängude kaasahaaravasse maailma esmalt piiluda sõprade abiga.

“Pärast kooli käisin tihti parima sõbra juures ja elasin tema mängimisele nii innukalt kaasa, et jäin tihti sellepärast isegi muusikakooli hiljaks. Mäletan, kuidas vaatasin Tartu Kaubamajas PlayStation 1 mänge ja unistasin võimalusest, et saan neid kunagi päriselt mängida,” meenutab Kristjan.

Kui Kristjani koju jõudis lõpuks kaua oodatud kasutatud arvuti, siis oli kahjuks väga vähe mänge, mida masin jõudis üldse välja vedada. Sellises olukorras ei jäänud üle muud, kui asuda raha koguma ja nii teostaski Kristjan lõpuks oma unistuse ja soetas esimese isikliku PlayStation 2.

Seda just eesmärgiga, et poleks rohkem halbu üllatusi ja situatsioone, kus mõni mäng ei tööta või ei vea graafikat lõpuni välja. Kõik mängud töötasid edaspidi nagu kellavärk ja sealt sai alguse tema tõeline PlayStationi usk. Isegi siis, kui ta teismelisena esimese korraliku arvuti ostis, jäi PlayStation põhiliseks lemmikuks ja see kiindumus ei ole aastatega kuhugi kadunud.

Emotsioon on kõige olulisem

“Populaarne vägikaikavedu käib pidevalt PlayStationi, Xboxi ja PC vahel, kuid see on tundunud mulle alati pseudoprobleem. Inimesed, mängige mille peal tahate, olete harjunud või mis on võimalused ja vajadused. Tähtis on pigem see, millise emotsiooni mängimisest saab ja kuidas see elu positiivselt mõjutab,” arvab Kristjan.

Kristjani valik on alati olnud PlayStation ja selle mängud. Viimasel ajal just “Fall Guys”.

Hiljuti ilmunud “Fall Guys” on samaaegselt lihtne ja kaasahaaravalt lõbus. Foto: Mediatonic

“Väga lihtne mäng, võtad kätte ja hakkad mängima, kuid seda on tegelikult väga raske võita. Endalegi üllatuseks olen sellesse nii võimsalt sisse elanud, et mõnikord pean igaks juhuks käepärast hoidma patja, mida puldi asemel loopida.”

“Tihti ei sõltu edu oskusest, vaid õnnest ja meeskonnakaaslastest või hoopis sellest, kas keegi lükkab sind valel ajal kuristikku. Üldjoontes on see siiski mäng, mis sobib ka väga väikestele mängijatele, kuid mis pakub pinget ja hasarti tundideks ka täiskasvanutele,” tõdeb Kristjan.

Koroona viis striimimiseni

“Minu mängimine sai alguse telekamängudest ja see on olnud mu elu osa juba väikesest peale. Striimimiseni juhatas mind eriolukord. Võtsin julguse kokku ja korraga tekkisid kui võluväel minu ümber inimesed, kes aitasid ja kelleta ei oleks praeguseni seda striimi. Praegu naudin vahetut suhtlust, mis käib striimiga kaasas ja see tegevus on toonud minu ellu palju uusi tuttavaid ja sõpru,” tõdeb Kristjan.

Enne isiklikku striimi ei jälginud Kristjan Eesti striimereid ja oli ka välismaalaste tegevusega kursis pigem YouTube’i kaudu. Nüüd tunneb ta, et striimerid on natuke nagu üks pere või sõpruskond, kuigi ta ei ole kedagi neist päriselus kohanud.

Videomängude striimimisplatvormil Twitch on Kristjan virtuaalse publiku ees mänginud näiteks “Fortnite’i”. Foto: kuvatõmmis

Teisest küljest annab striimimine hea võimaluse elada sisse erinevatesse maailmadesse, ergutab meeli ja inspireerib ning lisab tavaelule vürtsi. Kristjanil on juhtunud näiteks selline naljakas seik, et striimimise käigus murdus toolil jalg ja ta lendas pikali. Võib järeldada, et mänguhoog oli tõesti pidurdamatu. 

Koroonaajal juhtus n-ö klassikaline situatsioon, kui Kristjan tegi õhtul striimi, tõusis korraks püsti ja kogu publik võis oma silmaga veenduda, et pikad püksid olid tal jäänud jalga panemata, sest kes eriolukorras ikka kodus teksades istub …

Lemmikud, mis poevad hinge

Alates “Gothic 3” mängimisest on Kristjani südame võitnud avatud maailmaga mängud – “Skyrim”, “Horizon Zero Dawn”, “GTA”, “Fallout 4”, “Assassin’s Creed”, “Ghost of Tsushima”, “Red Dead Redemption 2”. 

Mingil hetkel hakkas ta koos sõpradega mängima “Fortnite’i”, mida on hiljem palju striiminud, sest ka see mäng annab ideaalse võimaluse vaatajatega koos mängida. Kindlasti soovitab Kristjan veel silma peal hoida hea looga mängudel, nagu “The Last of Us” ja “The Witcher 3”. 

2013. aastal ilmunud “The Last of Usi” peetakse üheks parimaks mänguks, mis eales loodud. Foto: Sony/Naughty Dog

“”The Last of Usi” esimene osa oli vist esimene mäng, mis liigutas mind lõpus pisarateni ja puudutas emotsionaalselt nii, nagu mängud ei ole seda kunagi varem teha suutnud,” kinnitab Kristjan.

Mängu esimene osa on võitnud üle 200 auhinna, 2013. aastal oli see üks silmapaistvam videomäng. 2020. aastal järgnes mängu teine osa, mis ei jää kindlasti esimese varju

Kristjan soovitab mängimist eelkõige sellepärast, et mänge on seinast seina ja suure tõenäosusega leiab igaüks endale sobiva. Mängida võib pärast pikka päeva lõõgastuseks, lihtsalt meelelahutuseks või miks mitte ennast pidevalt sportlikus mõttes treenida ja lõpuks ka auhinnaraha võita.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.