Mängud

Mänguarendaja poolt sponsoreeritud striimer ahistas internetis seksuaalselt alaealisi

Simzi ahistamissaaga jõudis laiema avalikkuse ette YouTube'i video kaudu.Foto: kasutaja Pastel Sims YouTube'i video kuvatõmmis

Videomängu “The Sims” striimer Dylan Simz, keda toetas ametlikult ka mängu arendusstuudio jäi vahele internetis alaealiste seksuaalse ahistamisega, vahendab Kotaku. Kuigi ohvrid pöördusid murega arendajate poolt juba detsembris, ei võetud neid esialgu jutule.

Simz, kes pärast skandaali avalikuks tulekut 5. märtsil sotsiaalmeediast lahkus, kuulus “The Simsi” arendusstuudio EA poolt majandatavasse “Game Changers” programmi. See võimaldas tal näiteks osaleda mängu promoüritustel, suhelda arendajatega, proovida varem uut sisu ning tõstis ta “The Simsi” kommuunis kuulsuse staatusesse.

Ahistamine taheti maha vaikida

Seda staatust kasutas Simz ära, et ennast alaealistele mängijatele seksuaalselt peale suruda. Stuartile (nimi muudetud), kes oli toona 15-aastane, lähenes ta eelmise aasta novembris. Poiss oli võitnud “The Sims 4” laienduse “Get Famous” ja Simz pidi talle sellest teada andma.

Üsna pea läks jutt aga mängult üle nilbustele. Simz hakkas detailselt kirjeldama, kuidas tema ja 15-aastane noormees üksteisele kohvikus oraalseksi pakuvad. Stuarti palveid lõpetada Simz kuulda ei võtnud.

Mõnda aega pärast intsidenti sõbrunes Stuart “The Simsi” juutuuberi Tate’iga ja sai teada, et ka teda on Simz seksuaalselt ahistanud. Mees kirjutas 16-aastasele Tate’ile kell kolm hommikul ning kirjeldas noormehele taaskord väga detailselt oma seksunenägu.

Stuart ja Tate otsustasid, et Simzil ei saa lasta segamatult edasi tegutseda. Koos otsustati pöörduda EAs töötava Kate Olmsteadi poole, kes muuseas on ka “Game Changers” programmi eestvedaja. Kui Twitteris Olmsteadilt vastust ei saadud, otsustati kirjutada mängu arendusmeeskonna liikmele Steve Lansingile.

“The Sims” on eelkõige nooremale publikule orienteeritud mänguseeria.Foto: EA

Temalt said noormehed ebalevaid vastuseid. Oli selge, et Lansing ei soovi ennast asjasse segada ja soovis skandaali vältida. Poistele saadetud sõnumites kahtles ta, kas tema osalus on üldse vajalik ja soovitas noormeestel paluda Simzi viisakalt, et ta ahistamise lõpetaks. Lõpuks suunas ta poisid uuesti Olmsteadi juurde, kus lubas, et räägib Simziga.

Detsembris, mõnda aega pärast EAga suhtlemist, sai Tate Simzilt vabandava sõnumi, milles toodi välja, et mees ei teadnud kui vana tema ohver on. Tate seda ei uskunud, kuna Simz oli enda sõnul vaadanud noormehe vidoeid kolm kuud järjest ning videotes mainis Tate ka oma vanust. Ühesõnaga, Simz üritas ennast süüst puhtaks pesta.

Avalikkuse tähelepanu sunnib mängustuudio tegutsema

Möödub neli kuud ja noormehed kuulevad, et Simz on sihikule võtnud järjekordse teismelise. Seekord oli tegu populaarse striimeri Tabithaga, kelle tegemisi jälgib üle 215 000 inimese. Stuart ja Tate saatsid Tabithale väljavõtteid Simzilt saadud ahistava sisuga tekstisõnumitest ja nädalapäevad tagasi ilmus Tabitha YouTube’i kanalile video, milles juhitakse tähelepanu pedofiililale “The Simsi” kogukonnas.

Videos juhib Tabitha tähelepanu asjaolule, et noormehed pöördusid kuid tagasi kahe mängu arendustiimis töötava inimese poole, kuid Simzile ei järgnenud sellest mingeid tagajärgi. Neiu sõnul on tal häbi olla “The Simsi” kogukonna liige ja ta ei kavatse mängule tulevikus enam raha kulutada.

Pärast Tabitha video avalikustamist lahkus Dylan Simz 5. märtsil “Game Changers” programmist. Lisaks sellele on avalikkuse ette astunud veel teisigi ohvreid, keda Simz on seksuaalselt ahistanud.

Üks neist on Daren, kes Simziga suhtlema hakates oli 16-aastane ja kelle mees üle interneti endaga suhet alustama meelitas. Väidetavalt riietas Simz ennast ühe Skype’i vestluse ajal lahti ettekäändega, et peab riideid vahetama, ning näitas Darenile ka oma genitaale. Lisaks sellele mastrubeeris Simz väidetavalt videokõnede ajal ja keelitas ka Darenit sama tegema, millest noormees keeldus.

Dareni ja Simzi “suhe” jooksis karidele siis kui Daren näitas ühe videokõne ajal Simzile fotot oma 14-aastasest vennast. Pilti nähes öelnud Simz, et Dareni vend on väga kuum. Selle peale katkestas Daren suhtluse, kuid Simz ahistas teda ikka edasi kuni jaanuarini, mil Daren mehe sotsiaalmeedias blokeeris.

Möödunud neljapäeval postitas “The Simsi” brändi peadirektor Lyndsay Pearson Twitterisse teadaande, milles EA tunnistab, et ei suutnud seksuaalse ahistamise ohvrite abipalvetele adekvaatselt reageerida. Väidetakse, et sisekontrolli mehhanisme kavatsetakse parandada ja mõistagi vabandatakse kannatanute ees.

Sellegipoolest jääb Dylan Simzi juhtum tõenäoliselt veel pikaks ajaks “The Simsi” kogukonnale varju heitma. Vabandusest hoolimata on selge, et arendajad olid juba detsembris teadlikud Simzi tegudest ja leidsid, et parim teguviis on skandaali välitida ja lasta mehel oma ohvrite ees vabandada.

Dylan Simz ei ole esimene, kes on oma staatust ära kasutades ennast mängijaskonnale seksuaalselt peale surunud. Mõnda aega tagasi leidis sarnane skandaal aset ka mängu “Smite” arendustiimis ning pedofiiliaksandaali tõttu eemaldati YouTube’ist “Fortnite’i” reklaamid.

Selliste juhtumite valguses on oluline meeles pidada, et lapsevanemad peaksid tundma huvi selle vastu, mida lapsed netis surfates ja mänge mängides teevad ning näevad. Selleks on loodud mitmeid erinevaid kasulikke meetmeid, millega saab tutvuda siin.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.