Mängutööstuse uskumatud numbrid: e-sport on popim kui Trump ja pea 140 miljardit kasumit aastas

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
2017. aastal Poolas toimunud e-spordi turniirile elas kaasa kordades rohkem inimesi, kui Trumpi ametissevannutamisele aasta varem.Foto: Sky News/Dexerto

Videomängutööstus ei ole juba pikalt olnud mingi väike tossike, mis üritab muusika ja filmiga meeleheitlikult sammu pidada. Vastupidi: juba aastaid on mängud teeninud rohkem raha, kui Hollywood ja muusika kokku liidetuna.

Mida peetakse täpsemalt silmas, kui räägitakse videomängude populaarsuse kasvust? Vaatame otsa mängutööstust iseloomustavatele tohututele ja kohati lausa uskumatutele numbritele.

2018. aastal teeniti peaaegu 138 miljardit dollarit

Eelmisel aastal küündis mängutööstuse globaalne käive pea 138 miljardi dollarini. Samal ajal ulatus filmitööstuse teenistus “kõigest” 41 miljardi dollarini ning muusikud pidid leppima 19,3 miljardiga.

Arvatakse, et muusika ja filmid enam mängutööstust kinni ei püüagi.Foto: en.digital

See võib tunduda uskumatuna, kuid vaatame numbreid. Eelmise aasta 27. aprillil ilmunud “Tasujad: Igaviku sõda” teenis avapäeval veidi üle 257 miljoni dollari. 2013. aastal ilmunud mäng “GTA V” see-eest müüs 24 tunniga 11 miljonit koopiat ja teenis seeläbi 817,5 miljonit dollarit. Ööpäevaga suudeti ületada ka miljardi dollari piir.

Muide, “GTA V” on jätkuvalt kõige parema müügieduga meelelahutustoode läbi aegade. Jääme ootama “GTA 6”, ehk suudab see eelkäija troonilt tõugata.

Ennustatakse ka mängutööstuse kiire kasvu jätkumist. Spekuleeritakse, et 2021. aastaks ulatub sektori kogukäive 180 miljardi dollarini, kusjuures üle poole sellest rahasummast toodavad mobiilimängud.

Lihtsuses peitub võlu

Tuleb välja, et kõik need mobiilimängude fännid, kes tööstust edasi veavad, ei peagi suuremat lugu ülirasketest teostest nagu “Dark Souls” ja “Sekiro”. Vastupidi: mida lihtsam, seda parem.

Suurem osa mängijaskonnast on nö. “pühapäevamängurid”, kes ei oma kolme konsooli ja võimsat arvutit. Neile meeldib vahel telefonis midagi lihtsalt mängida ning selliste inimeste arv kasvab tulevikus hüppeliselt. Juba eelmisel aastal teenisid lihtsad mobiilimängud käivet 3,8 miljardi dollari ulatuses.

Tulevikus on oodata lihtsate ja kasutajasõbralike mängude populaarsuse veel suuremat kasvu. Seega, kui soovid hakata mänguarendajaks, siis ära mõtle, kuidas teha valmis järgmine “Dark Souls”. Pigem ürita taasluua midagi “Angry Birdsi” laadset.

E-sport on populaarsem kui Trumpi ametissevannutamine

Videomängutööstuse üks kiiremini kasvavaid osiseid on vaieldamatult e-sport, mis meelitab ligi röögatult vaatajaid ja ka suuri rahasummasid. Näiteks hetkel toimuvad “Fortnite’i” maailmameistrivõistlused, mille auhinnafond on 30 miljonit dollarit.

E-spordi turniirid on nii populaarsed, et pealtvaatajad ei mahu enam staadionitele ära. Seega on osad populaarsemad meeskonnad otsustanud hakata ehitama spetsiaalseid virtuaalspordi areene.

E-spordi ürituste korraldajad huvipuuduse üle kurtma ei pea.Foto: Polygon

Ruumipuudus ülevoolava huvi tõttu on täiesti reaalne probleem. Näiteks jälgis Donald Trumpi ametissevannutamist 2016. aastal kokku 16,3 miljonit inimest. See-eest aasta hiljem Poolas toimunud Intel Extreme Masters e-spordi turniirile elas kaasa üle 46 miljoni inimese.

Kõige rikkam videomängufirma on…

Tundub, et vähemalt hetkel hoiab igipõlises konsoolisõjas esikohta Sony. Just Sony mänudivisjon, mis kannab nime Sony Interactive Entertainment, on väärt 13,4 miljardit dollarit, millest piisab, et olla hetkel kõige väärtuslikum videomängufirma.

Päris uhkes üksinduses Sony esikohal siiski ei laiuta. Microsofti väärtus on 12,8 miljardit dollarit, mis tähendab, et Xbox hingab pidevalt PlayStationile kuklasse.

Teise ja kolmanda koha vahel on juba tükk tühja maad. Jaapani mängutootja Nintendo on väärt 6,28 miljardit dollarit. Sony ja Microsofti piruka järgi seega tõenäoliselt lähitulevikus veel ei minda.

Allikad: TechJury ja Lpesports

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.