Mängud

Microsoft ei ole 20 aasta jooksul Xboxi mängukonsoolidelt sentigi kasumit teeninud

Uued ja kallid masinad Microsoftile raha ei teeni.Foto: Microsoft

Xboxi asepresident Lori Wright tunnistas, et Microsoft on oma mängukonsoole alati miinusega müünud.

Wright andis tunnistusi hetkel käiva Apple’i ja Epic Gamesi kohtuvaidluse raames ja vastas Epicu advokaadi küsimustele konsoolitootjate riistvara kasumlikkuse kohta. Konsoolitootjaid küsitledes üritas Epic näidata, et mängumasinaid miinusega müüval Microsoftil on õigustatud võtta igalt tehingult vahendustasu 30%, kuid Apple’i kohta see ei kehti.

Küsitluse käigus tunnistas Wright, et Microsoft ei mü kahjumiga ainult uusi Xbox Series X-i ja Series S-i, vaid pole pea 20 aasta jooksul kordagi mängukonsoolide müügiga kasumit teeninud. Miinust on seega teenitud pikka aega: kõige esimene Xboxi konsool jõudis turule 2001. aastal.

Microsofti mängudivisjoni muudavad kasumlikuks mänguteenused nagu Game Pass. Foto: Microsoft

See ei tähenda, et Microsofti mängukonsooliäri on täielikult põhja kõrbenud. Wrighti sõnul muudavad konsoolid tulusaks erinevad lisatasu eest müüdava mänguteenused nagu Xbox Live Gold ja Xbox Game Pass. Näiteks 2019. aastal tõid mänguteenused ja muu mängudega seotud tarkvara Microsoftile sisse üle miljardi dollari.

Mängukonsoolide kahjumiga müümises ei ole tegelikult midagi katastroofilist. Seda teeb ka konsoolituru vaieldamatu liider Sony, kes sarnaselt Microsoftile täidab riistvara müügist tekkivatühimiku tarkvara ja mänguteenuste teenitava kasumiga.

Kõik konsoolitootjad oma mängumasinaid siiski miinusega ei müü. Mängutööstuse analüütik Daniel Ahmad toob välja, et ainuke konsoolitootja, kes riistvara müügiga omadega ots-otsaga kokku tuleb on Nintendo, kelle üliedukas Switch suudab kasumit teenida.

Epic Gamesi ja Apple’i kohtuvaidlus on päevavalgele toonud hulgaliselt huvitavaid detaile, milles tavaliselt ei räägita. Hiljuti saime piiluda kulisside taha ja nägime kui röögatud summad mängutööstuses tegelikult liiguvad.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.